Riigilipp.Foto: SVETLANA ALEKSEJEVA
BNS 1. veebruar 2014 23:01
Pühapäeval tähistame Tartu rahulepingu sõlmimise 94. aastapäeva ja selle puhul toimub üle Eesti erinevaid üritusi.

Tartu linnajuhid viivad kell 9 pärjad Vabadussõja mälestusmärkide juurde: Raadi kalmistul Kuperjanovi hauale ja Lõuna-Eesti vabastajate mälestussambale, Pauluse kalmistul asuva Vabadussõja monumendi jalamile ning Tartu vabadussamba jalamile,

Kell 10 algab Tartu vabadussamba juures Tartu rahu mälestusüritus, mille korraldab Eesti Korporatsioonide Liit. Osalevad linnavalitsuse ja -volikogu, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ja Kaitseliidu esindajad.

Kell 12 algab Tartu rahu sõlmimise hoone - Vanemuise 35- ees kõnekoosolek.

Kell 14 algab Tartu Linnamuuseumis Tartu rahulepingu 94. aastapäevale pühendatud loeng. Ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho räägib teemal "Eesti riik luules". Kuulajate ette tuuakse valik eesti autorite luuletustest, mis on kirjutatud Eesti riigile ja selle saatusele mõeldes.

Postimuuseumis on avatud näitus "Põhja Pojad". Ainulaadsel näitusel on v älja pandud Soome vabatahtlike saadetud kirjad, postkaardid, nende fotod ja märgid. Raamatud ja ajalehed, milles on kirjutatud nende tegevusest Vabadussõjas. Näitus on koostatud Rahvusvahelise Eesti Filatelistide Seltsi "Estonia" liige Pertti Hujala kogu põhjal.

Traditsiooniliselt toimub aastapäeva puhul Tallinnas Nõmme Rahu kirikus mälestusteenistus, mis algab kell 18. Nõmme Rahu kirik on Tartu rahulepingu mälestuskirik. Nõmme Rahu kirik on ka üks väheseid Vabadussõja mälestusmärke, mis nõukogude okupatsiooni üle elas, sest tollastel võimumeestel ei tulnud pähe kiriku nime seostamine Tartu rahu ja Vabadussõjas langenute mälestusega.

Haapsalu Vabadussõja mälestussamba juurde pannakse lilli ja süüdatakse küünlad.

Kell 18 Haapsalus on mäletushetk. Mälestushetkele on oodatud kõikide koolide, asutuste ja organisatsioonide esindajad, samuti eraisikud. Järgneb mälestusteenistus Haapsalu Püha Johannese koguduse Haapsalu Jaani kirikus. Aastapäeval kõneleb Lääne praost Tiit Salumäe. Kontserdiosas laulab Läänemaa ühisgümnaasiumi ansambel.

Tartu rahuleping on 2. veebruaril 1920 Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel Tartus sõlmitud rahvusvaheline leping, millega lõpetati Vabadussõda, määrati Eesti idapiir ning Nõukogude Venemaa tunnustas Eesti Vabariigi iseseisvust.

Kommentaarid  (19)

tegelikult 2. veebruar 2014 14:06
Vaadake oma noorusea pilte ja kirjutage alla vananemisvastasele lepingule!
eesti vabaks ! 2. veebruar 2014 13:49
kui ansipil mässasid nõuka ajal juba tartu tudengid, keda see ... tahtnud koertega korrale kutsuda, siis nüüd ? inglismaal on ratsamendid, mida teeb ansip tallinnas homme, kui rahvas talle jälle oma seisukohti tuleb esitama ? acta puhul kiunus, et me sõõme seemneid, peaksime fooliummütsidega mullivannis käima, kui fosforiidi / vkg väärakad rahvast vee likvideerimisega kindlustab ? ikka nii prses on ta valitsus, et ainult harakirit soovitaks neile, kui tahavad keegi veel neist natukegi mingit austust ... isegi raha neil pole, riik on paljaks riisutud, igaüht aina karmimalt siin veel viimaste sentidegagi hakatakse aina jne. isegi sensitiivid, mang pidevalt, nüüd ille leppassepp ennustavad aina rahva viha väljapaiskamist, tõesti, mõisad põlevad, saksad surevad, mets ja maa saavad meitele, - peaks jälle laulma meenutuseks, et oleme me nato liige või mingid naftaterroristidest okupantide kelgunöörid ?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS