Maailm

EL ja USA vaidlesid Venemaaga Ukraina saatuse üle (26)

Toimetas Geidi Raud, 1. veebruar 2014, 17:10
USA välisminister John Kerry, Venemaa välisminister Sergey Lavrov, Euroopa Liidu kõrge esindaja välisasjade ja julgeolekupoliitika alal Catherine Ashton, ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ja Suurbirtannia endine peaminister Tony Blair Müncheni julgeolekukonverentsil.Foto: AFP/Scanpix
Ukraina tulevik põhjustas Müncheni julgeolekukonverentsil Euroopa Liidu ja USA esindajate ägeda sõnavahetuse Venemaa välisministriga.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Herman Van Rompuy, ütles, et "Ukraina tulevik kuulub Euroopa Liidule" ning USA välisminister John Kerry rääkis, et Ühendriigid toetavad Ukraina "võitlust demokraatia eest", vahendas BBC.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov süüdistas Lääneriike vägivaldsete protestide kaitsmisel topeltstandardite rakendamises.

Van Rompuy rääkis konverentsi avakõnes Ukrainale pakutavast assotsieerumislepingust. "See pakkumine on endiselt jõus ja me teame, et aeg on meie poolel. Ukraina tulevik kuulub ühte Euroopa Liiduga," ütles Van Rompuy.

"Ukraina peab ise valima oma tuleviku ilma mingi surveta. Austada tuleb demokraatlikke põhimõtteid ja seaduse jõudu. Vähemusi tuleb kaitsta, mitte aga taga kiusata," rääkis NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen. Ta mõistis hukka "ülemäärase jõu kasutamise õiguskaitsjate poolt".

"Kodanike püüdlused on jälle jalge alla tallatud korrumpeerunud oligarhiliste huvide poolt - huvide poolt, mis kasutavad raha poliitilise opositsiooni ja teisitimõtlejate lämmatamiseks, poliitikute ja meediaväljaannete äraostmiseks ja kohtuvõimu sõltumatuse nõrgendamiseks," ütles Kerry.

"Miks ei ole kuulda hukkamõistvaid hääli nende aadressil, kes hõivavad ja hoiavad seniajani oma käes administratiivhooneid, tungivad kallale politseinikele ja esinevad rassistlike, antisemiitlike ja natsistlike loosungitega? Miks paljud silmapaistvad Euroopa poliitikud kiidavad sellise tegevuse faktiliselt heaks, kuid enda juures kodus tõkestavad ükskõik millised sellised kõrvalekaldumised seadusetähest?" küsis Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Igal aastal toimuval Müncheni julgeolekukonverentsil arutatakse sõjalisi ja poliitikaküsimusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee