Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti läheb dieedile? (5)

Õhtuleht, 31. jaanuar 2014, 17:58
Foto: MATI HIIS
Ettevõtjate jutt, et riik peab ka tegelikult kulusid kärpima ja muutuma efektiivsemaks, näib vilja kandvat.

Kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman soovitab riigi dieedile panna ja külmutada valitsemiskulud kolmeks, ehk ka viieks aastaks. Siis oleks riigiaparaat sunnitud ise kriitilise pilguga üle vaatama, millised toimingud on vajalikud ja millised mitte, millised üksteist dubleerivad, ning mittevajalikest loobuma ja keskenduma kõige olulisemale. Tekkivaid vahendeid saaks aga kasutada avalike teenuste, nagu haridus, meditsiin, politsei ja päästeteenistus, kvaliteedi parandamiseks.

Rahandusminister Jürgen Ligi on aga saatnud riigiasutustele ja ministeeriumidele memo, milles plaanib kärpida järgmise kahe aasta jooksul eelnimetatud asutuste kulusid 115 miljoni euro võrra. Kui eeldada, et riigiasutused järgivad kärbetes mõistuse häält ega lähe, piltlikult öeldes, õpetajate ja päästjate palkade kallale, võib rahandusministri initsiatiivi ainult tervitada.

Meile meeldib ka Toomas Lumani püstitatud küsimus, miks peaks väike riik olema kallis pidada, nagu meile viimastel aastatel korrutatud on. Eestit näiteks võttes – kohti, kus riigivalitsemise kulusid kokku tõmmata, on meil piisavalt, et riigi ülalpidamine oluliselt odavamaks ja efektiivsemaks muuta.

Võib ju vastu väita, et Eesti valitsussektori kulutused suhtena SKTsse on enam-vähem euroliidu keskmisel tasemel ja kõik on korras, kuid lähemal vaatlusel pole see hea argument. Me ei arva ju, et näiteks Holland, Austria ja Tšehhi, kes saavad oma riigi ülal peetud keskmisest suhteliselt odavamalt, pakuksid selle raha eest elanikele viletsamat teenust. Järelikult on ka meil ruumi riigi efektiivsust suurendada. Seda enam, et Eesti elanik on riigi teenustega vähem rahul, kui ollakse Euroopa Liidus keskmiselt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee