Foto: ALDO LUUD
Olev Remsu, rännumees 31. jaanuar 2014 17:29
Siinai on muidugi väga kuulus koht. Nii juutidele kui ka kristlastele, rääkimata moslemitest. Nii sõduritele kui ka palveränduritele, rääkimata turistidest.

Siin on mošee ja kristlik Katariina klooster kõrvuti ja rahus, nagu see võiks olla igal pool, kus kristlased ja moslemid koos elavad.

Kloostris näidatakse teile põlevat põõsast. Mäletate? Mooses astus Hoorivi mäeni, et lammastele rohtu leida. Ja: „Seal ilmutas ennast temale Issanda ingel tuleleegis keset kibuvitsapõõsast, ja ta vaatas, ja ennäe, kibuvitsapõõsas põles tules, aga kibuvitsapõõsas ei põlenud ära. Ja Mooses mõtles: "Ma põikan kõrvale ja vaatan seda imet, miks kibuvitsapõõsas ära ei põle." Kui Issand nägi, et ta pöördus vaatama, siis Jumal hüüdis teda kibuvitsapõõsast ja ütles: "Mooses, Mooses!" Ja tema vastas: "Siin ma olen!" (2Ms 3:2-4)

Moosese käsulauad

Edasi saadetakse Mooses Egiptusesse oma kurnatud ja orjuses rahvast ära tooma. Ja edasi: „Siis Mooses raius kaks kivilauda, esimeste sarnased. Ja Mooses tõusis hommikul vara ning läks üles Siinai mäele, nõnda nagu Issand teda oli käskinud, ja võttis kätte need kaks kivilauda. (2Ms 34:29) Ja kui Mooses astus alla Siinai mäelt ja Moosesel oli tulles käes kaks tunnistuslauda..." Õigeusu Püha Kolmainu kirikus näidatakse koguni kivi, millest Mooses need käsulauad välja raius.

Niisiis, siin sündis meie moraal ja eetika. Piibumehed lohutavad, ütlevad, et tegelikult oli käsulaudu koguni kolm, kuid Mooses pillas ühe käest, see kukkus talle varba peale. Patriarh vihastas ega hakanud seda enam üles tõstmagi. Jumal tänatud, keelde sai vähem!

Kloostrist Siinai mäe jalamil ära räägigi. See on õigeusu oma ning kannab Püha Katariina nime. Võib öelda ka Aleksandria Katariina. Märter. Tark naine, kes oli targem kui viiskümmend tolleaegset kõige targemat tarka. Katariinale ilmutas unes ennast Jeesus, kinkis talle oma sõrmuse, nii sai naine, kes elas kolmandal sajandil, esimesel sajandil elanud Jeesuse pruudiks. Hoolimata paarisaja-aastasest vanusevahest armastas Katariina oma peigmeest üle kõige.

Ent teda tahtis naida hoopis kuri imperaator Gaius Valerius Galerius Maximinus Daia Augustus, kes sundis Jeesuse pruuti kummardama paganlikke pseudojumalusi. Katariina keeldus nii jaa- kui ka ei-sõna ütlemast, jaa-sõna kosijale, ei usust lahtiütlemisele, ning ta tõmmati rattale ja teda piinati jäledalt mitmel moel. Viimaks lõi armukade Rooma paganlik, pika nimega keiser tal pea lihtsalt maha. Katariina keha aga kandsid inglid Siinai (piiblis Hoorivi) mäe tippu, kuhu kuuendal sajandil rajati kristliku Bütsantsi keisri Flavius Petrus Sabbatius Iustinianuse käsul klooster. See on vanim ilma katkestuseta töötanud klooster maailmas. Seal näidatakse Püha Katariina säilmeid. Õigeusk on teatavasti säilmete usk.

Muuseas, meie Tallinna dominiiklaste klooster on pühendatud sellelesamale Katariinale. Samuti oli seda omal ajal Tartus olnud Püha Katariina klooster. Nii et meie naine Siinail!

Maksad, kus sa pääsed

Keda huvitab lähiajalugu, sellele meenutuseks, et Siinai poolsaarel on Iisraeli armee saavutanud oma suurimad võidud.

Siinai üle 2000 meetri kõrguse mäe tipul tunned puhastavat ülendust. Siis aga märkad treppi ning kerge pettumus võtab maad. Mäe teisel küljel on kaljudesse raiutud astmed. Kui sa oleksid sealt tulnud, polekski olnud vaja suurt pingutada, libastumist või komistamist karta. Mungad on endale elu õdusaks teinud. Nemad käivad mäe tipus päikesetõusu imetlemas. Täpselt nagu turistidki. Mungad ja paljud turistid usuvad, et päikesesse lausutud palvel on eriline jõud.

Kas see ei lõhna paganluse järele? Mille eest siis Püha Katariina surma läks?
Alla laskusin ma tuldud teed, ei kasutanud munkade mugavusi. Seesugune oli minu protest.

Edasi, vabandust naturalistliku üksikasja eest, WCsse. Mäe jalamile on turismiministeerium rajanud tualettpalee, selliseid on Egiptuse vaatamisväärsuste juures mujalgi. Ja mis ma näen! Šiki tualeti vestibüülis istuvad kaks parandžaadesse mässitud naist ja korjavad kasutajatelt raha. Nad teevad seda otse araabia- ja ingliskeelse kirja all „Tualett on tasuta. Palun igasugusest rahavõtmisest informeerida politseid. Turismiministeerium."

Inimesed pahandavad, osutavad sildile, kuid maksmisest nad ei pääse. Naised korjavad raha edasi. Nende vahel on valge linaga laud, see sai kupüüre täis. Teenistus pannakse parandžaa alla ja teenitakse edasi.

Võib-olla ei oska naised lugeda? Näib, et inglise ja teistest mitte-araabia keeltest nad aru ei saa.

Naised on naised

Araabia maailmas ei tee naine mitte midagi ilma mehe käsuta. Igatahes mitte väljaspool kodu. Kas neid raha teenima saatnud mehed oskavad lugeda? Oletame, et oskavad. Siis on küll aeg meenutada Moosese käsulaudu. „Ärge varastage ja ärge valetage, ja ükski ärgu petku oma ligimest!" (3Ms 19:11) seisab seal. Koraan on aga Vanast Testamendist veel rohkem seadustekogu, rohkem koguni ilmalik kui religioosne. Koraan kuulutab sama. Selles naistevaenulikus teoses on ekstra naiste poole pöördutud – „Sina, prohvet! Kui sinu juurde tulevad usklikud naised ja tahavad tõotada, et nad ei hakka Jumala kõrval kummardama ühtegi muud, et nad ei varasta, ei riku abielu, ei tapa oma lapsi, ei muretse lapsi mujalt, ei ole tõrksalt kinni valedes ja lubavad sulle olla kuulekad kõiges, mida nõutakse, siis võta vastu nende tõotus ja palu, et Jumal andestaks nendele, sest Jumal andestaja ja armuline on." (60:12, Haljand Udami tõlge)

Ja kui Allah juba andestab, siis andestagem meiegi. Las korjavad pealegi raha, kui nad on kuulekad oma meestele.