Tallinna tööstushariduskeskuse õppesalong Noorus (MATI HIIS)

Uus blogi on suunatud inimestele, keda huvitab rakenduskõrgharidusega seotu. Liina kirjutab nii praktikakoha leidmisest kui ka praktikal hakkama saamisest, erinevatest kõrgkoolidest ja erialadest jne.

Pealkirjas esitatud küsimus vaevab ilmselt paljusid keskkooli noori, eelkõige abituriente. Võib-olla käib peast läbi ka kutsekooli minek või tööturule suundumine.

Rakenduskõrghariduse eelis on suur praktika maht. Tudeng peab ise endale leidma meelepärase koha, kus praktika sooritada. Sedasi tulevad ka vajalikud tutvused ja hiljem on kergem töökoht leida.

Bakalaureuse kraadi omandades võib praktika puududa. Kogemused trumpavad "kuivad raamatuteadmised“ üle, kuid see on puhtalt minu arvamus.

Tutvusringkonnas on nii mõnigi inimene, kes maksnud oma bakalaureuse kraadi eest, kuid diplomiga pole hiljem midagi teha. Hiljem on suundutud kutsekooli, omandatud amet ja nüüdseks töötavadki kas klienditeenindajana või sekretärina.

Ehk on asi isikuomadustes või pole lihtsalt ise oldud piisavalt aktiivne tööotsingutel? Kuid kindlasti tuleb kasuks, kui CV-s on kirjas ettevõtted, kus praktikal käidud.

Loomulikult on õppekavasid, mida rakenduskõrgkoolides ei õpetata (nt jurist või kirurg), seega peab ülikooli kasuks otsustama. Kuid õeks või muuks tervishoiutöötajaks saab õppina nii Tallinnas kui ka Tartus Tervishoiu Kõrgkoolis.

Kuid toome näiteks sotsiaaltöö. Eestis on võimalik seda õppida nii rakenduskõrgkoolis kui ka ülikoolis. Kuid erinevus ongi praktika mahus. Kui võtta tööandja seisukohast, kumba eelistada? Kas raamatutest õpitud teadmised või elust enesest näited ja kogemused?

Laialt on levinud arvamus, et rakenduskõrgharidusega inimesed on kui kutsekooli lõpetajad ning ei saa edasi magistrikraadi omandama minna. Kuid see on täielikult müüt.

Jaga artiklit

9 kommentaari

M
M  /   23:07, 16. märts 2014
Maaülikoolis on küll praktikat. Seega ei saa väita, et kõrgkool - isegi kui ta pole rakenduskõrgkool, ei paku praktikat.
.
....  /   10:03, 1. veebr 2014
kohe on ülemus bakaga või :D ärge tehke nalja

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis