TAGASIHOIDLIK NUNN: Õde Subani on Eestis misjonitööd teinud juba üle 20 aasta. Foto: Andres Tohver
Andres Tohver 31. jaanuar 2014 07:00
Kodututel ja raskustes peredel aitavad Tallinnas talve üle elada teiste seas Halastuse Misjonäride Ordu õed, kes on siin tegutsenud juba üle 20 aasta.

Ristiku 44 maja Põhja-Tallinnas on pealtnäha tavaline kahekorruseline puithoone. Seal tegutseb aga Halastuse Misjonäride Ordu, mille asutas omal ajal Indias Albaania päritolu nunn ema Teresa.

Õdede eluruum on märgistatud sõnaga "klooster", kuhu kõrvalistel pole asja. Peale selle on majas külalistetuba, kristlik kabel, ruum kodutute jaoks, köök ja söögituba, samuti mängutoad lastele. Peaaegu igas ruumis jälgib fotodelt asukaid ema Teresa valvas pilk.

Ordu õdesid elab majas neli, kellest kolm on India ja üks Poola päritolu. Neid juhib õde Subani, kes ühines orduga pärast keskkooli.

Kui Subani oli 20aastane, saatis ema Teresa ta Euroopasse. Indiasse jäid maha viis venda ja kaks õde. Subani esimeseks misjonipaigaks sai ema Teresa tahtel Poola, siis Venemaa linnad Moskva, Peterburi ja Novosibirsk. Eestisse saabus ta 22. augustil 1992 esimese indialasest misjonärina.

"Kui ma saabusin, oli kõik teisiti. Inimesed olid väga kahtlustavad," meenutab Subani.

"Nad olid nii külmad. Me hakkasime külastama perekondi, üritasime saada aadresse tänaval kodututelt inimestelt," räägib Subani.

Kasuks tuli keelteanne. Subani emakeel on espitri dialekt, Indias koolis õppis ta oria, hindi ja inglise keelt. Hiljem tulid vene, eesti ja itaalia keel. Eesti keele õppimine võttis neli aastat aega. "Kui me hakkasime rääkima eesti keeles, olid inimesed nii rõõmsad."

1990ndatel olid pooled Tallinna kodututest eestlased. Praegu moodustavad suurema osa venelased. "Enamik on alkohoolikud ja narkomaanid," ohkab Subani.

Õed keskenduvad nendele, kes soovivad sõltuvusest vabaneda. Osa saadetakse edasi ravile Peterburi.

Halastajaõdede supiköök on avatud teisipäeval kell 15. Inimesi tuleb tavaliselt 40–60. Söögiks pakutakse kartulit, porgandit, kapsast ja kana.

"Mida ma nägin alguses, kui ma saabusin ja mida ma näen praegu," kiidab Subani Eesti arengut.

Kas see ei võta tema missioonilt mõtet? Oma tulevikku näeb Subani siiski Eestis, sest ema Teresa on ta siia saatnud.