Maailm

Sõja jalgu jäänud pagulased söövad Süürias kasse ja koeri (10)

Aadu Hiietamm, 31. jaanuar 2014 07:00
NÄLJASURM: Palestiina mees hoiab süles Yarmouki põgenikelaagris nälga surnud aastast last. Pilt on tehtud esmaspäeval.Foto: AFP / Scanpix
Yarmouki põgenikelaager Damaskuse külje all on juba üle aasta Süüria valitsusvägede piiramisrõngas. Laagrisse jäänud 18 000 palestiinlasest on vähemalt 73 surnud nälga. Kaks nädalat tagasi jõudis sinna üle mitme kuu ka pisut toiduabi, kuid olukord on endiselt äärmiselt murettekitav.

Yarmouki põgenikelaager asutati 1957. aastal. Seal on 2,11 ruutkilomeetril elanud kuni 160 000 palestiinlast, kes põgenesid mitmes laines pärast Iisraeli riigi rajamist. Aja jooksul arenes põgenikelaagrina rajatud Yarmouk suureks elu- ja ärirajooniks, kus palestiinlaste kõrval asusid elama ka süürlased.

Samal teemal

Elanikud jäid lõksu

Pärast Süüria kodusõja puhkemist jäid sealsed elanikud lõksu. Nimelt okupeerisid laagri esmalt mässulised. Osa palestiinlastest liitus ülestõusnutega, teised toetavad režiimimeelseid rühmitusi, peamiselt Palestiina Vabastamise Rahvarinde Keskväejuhatust (PFLP-GC), vahendab AFP/BNS. Mullu juunis võtsid Süüria valitsusväed Yarmuki piiramisrõngasse. Kuna laagris viibivad ka mässulised võitlejad, siis korraldasid valitsusväed mitu õhurünnakut, mis hävitasid seal kogu normaalseks eluks vajaliku taristu. Näiteks puudub piirkonnas juba pikemat aega täielikult elekter.

Praegu on laagris umbes 18 000 inimest. Nende olukord on muutunud sedavõrd talumatuks, et rühm religioosseid autoriteete lubas juba mitu kuud tagasi Yarmouki elanikel näljaga süüa hulkuvaid kasse ja koeri, samuti eesleid.

Sellestki on olnud paraku vähe abi. "Üks mees tappis koera ära, kuid ei leidnud tema luudel söögiks üldse liha, sest isegi koerad nälgivad," ütles Yarmoukis elav endine üliõpilane Ali Skype’i vahendusel agentuurile AFP.

Seetõttu pole välistatud, et sissepiiratud Yarmoukis võib hakata levima koguni kannibalism.

Täiesti tavaline on Yarmoukis seegi, et nälgivad naised otsivad abi oma keha müümisest.

Kahe nädala eest jõudis Yarmouki laagrisse üle mitme kuu ka pisut toiduabi. Humanitaar­aktsioon sai võimalikuks tänu laagrit kontrollivate ülestõusuvõitlejate ja palestiinlaste esindajate kokkuleppele.

Inimesed surevad nälga

Palestiina põgenikke abistava ÜRO agentuuri UNRWA pressiesindaja Chris Gunnessi sõnul oli aga Yarmouki laagrisse lubatud abi 18 000 tsiviilelaniku vajaduste rahuldamiseks ehmatavalt napp. Suur puudus on endiselt toidust, imikute piimaasendajast ja vaktsiinidest.

Eelmisel nädalal Montreux’s alanud ja seejärel Genfis jätkuvatel Süüria rahukõnelustel on vaenupooled arutatud näiteks Süüria keskosas Homsi linna lõksu jäänud tsiviilelanikele turvalise lahkumise võimaldamist. Chris Gunnessi arvates peaks aga vaenupooled pöörama kindlast tähelepanu ka Yarmuki saatusele.

Viimastel andmetel on Yarmoukis peale sadade lahingutes langenute vähemalt 73 inimest, nende hulgas mitu väikelast, surnud nälga. Sealsed palestiinlased süüdistavad oma hädades Palestiina presidenti Mahmoud Abbasi, kes on nad saatuse hooleks jätnud. Portaalis YouTube võib näha videot, kus üks noor palestiinlane teatab, et neil päevil sooviks ta olla Iisraeli kodanik – sest Iisraeli valitsus ei jäta oma kodanikke hätta. Teisisõnu, kui Yarmoukis oleks kas või üksainus Iisraeli laps, oleks sealsed probleemid juba ammu lahendatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee