Foto: Reuters / Scanpix
Lennart Vahemets 30. jaanuar 2014 09:18
Kui ma esmakordselt Pinnacles nägin Sotši olümpiale koefitsiente, mis seostuvad spetsiifiliste riikide kuldmedalite saamisega, siis arvasin, et see vajab sügavamat uurimist.

Alustuseks otsisin välja kõik üksikalad, millele pakutakse panusevõimalust. Sotšis jagatakse 98 medalikomplekti ja panustada saab nendest 94-le, kõigele välja arvatud kahevõistluse kolmele alale ning ühele iluuisutamise alale.

Kogusin need koefitsiendid kokku ja tuletasin sealt tõenäosused, kui tihti mingi riik teatud ala võidab.

Näiteks naiste curlingu peafavoriit Kanada võidab selle ca 30% kordadest ehk siis nad eeldavad sellelt alalt 0,3 kuldmedalit.

Kahevõistlusele pidin need tõenäosused ise määrama, küllap need minimaalsed vead, mis ma potentsiaalselt tegin, ei mõjuta üldandmeid kuigi suurel määral. Vaevalt seal midagi ootamatut juhtub, eks sakslased ja norrakad need kullad omavahel ära jaotavad. Lõpuks sain konkreetsed numbrid – mitu kuldmedalit on igal riigil oodata.

Kui nüüd rääkida Pinnaclesportsist ja nende koefitsientidest, siis ma eeldan, et nende loomisel ei ole kuigi palju tööd tehtud. Kõige lollikindlam viis, kuidas kiiresti uurida, kui enesekindel bookie oma koefitsientides on, oleks vaadata maksimaalset panust.

Näiteks maksimum, mis saab Superbowlile panustada, on praeguseks tõusnud 100 000 euroni, mis näitab, et koefitsiendid on üsna lähedal sellele, mis nad on n-ö päriselt.

Algselt oli olümpiakuldade panused pikka aega limiteeritud kuni 50-euroste panusteni, teisipäeval neid küll tõsteti Pinnacle poolt 250 euroni, mil ma otsustasin võimalust kasutada ja oma panused teha.

Teiseks – kui neil on vaja koefitsiente muuta, siis nad ei viitsi isegi medalite arvu muuta, vaid ainult koefitsienti ennast. Minul kui tarbijal oleks palju põnevam panustada, kas Holland saab üle kuue kulla või mitte, selle asemel, et panustada, kas nad saavad üle 3,5 kulla 1.20 koefitsiendiga.

Seejärel oligi mul vaja jaotus, mis tõenäosusega mis riik mitu kulda saab. See on nüüd märgatavalt komplitseeritum ülesanne. Abi sain statistikaprogrammist "R" ja kodeerides andis ta mulle täpsed tõenäosused.

Õnneks aitas mind üks programmeerija, kes andmevahetuse R-i ja Exceli vahel oluliselt kiiremaks tegi.

Selgus, et Holland saab üle 3,5 kulla 95 protsendil kordadest, lihtne kalkulatsioon 1/0,95 näitab, et koefitsient peaks olema vähemalt 1.05, et panus kasumlik oleks. Momendil on ta Pinnacles 1.195, mis tähendab, et 100-eurone panus toob pikas perspektiivis tagasi 6,76 eurot. 

Olümpia alahinnatuimad koondised (järjekorras):

Kanada – bwinis saab panustada, et nad saavad 12 või rohkem kuldmedalit 6,5 koefitsiendiga, maksimaalne panus 50 eurot. Pinnacles üle 9,5 kulla sain mina 2,37 koefitsiendiga (nüüd 2,21, mis on endiselt hea väärtusega), maksimum on Pinnacles kõigil panustel 237 eurot.

Holland – bwinis saab panustada vähemalt kuuele kullale 2,25 koefitsiendiga. Pinnacle panus on kasumlik, aga on oluliselt paremaid panuseid.

Suurbritannia – William Hill pakub üle 0,5 kulla 1,73 koefitsiendiga. Olin ise äärmiselt skeptiline, sest see panus on justkui suunatud nendele, kes tahavad üle panustada (loe: inglased ise), aga usaldan oma numbreid. Peafavoriit on neil naiste skeletonis (40%), aga perspektiivi on ka curlingus kui ka vigursuusatamises.

Saksamaa – Pinnacles üle 10,5 kulla koefitsient 3,2. Loodan, et kelgud ikka ilusti ära teritatakse.

Rootsi – Pinnacles 2,21 koefitsient, et saadakse üle 2,5 kulla.

Norra – Üle 11,5 kulla William Hillis 1,91

Soome – Üle 1,5 kulla Pinnacles 2,81. Üks peab tulema naiste sprinditeatest, teiseks peab mõni nende 10% lootustest särama (meeste hoki olümpia viimasel päeval oleks eriti võimas).

Eesti* - Ühtegi panust ei ole veel leidnud

*Statistiline põhjendus puudub

Olümpia ülehinnatuimad võistkonnad (järjekorras):

Lõuna-Korea – Minu jaotuse põhjal saavad nad alla 5,5 kulla 83% juhtudest ja koefitsient panuseks on momendil 1,8. Kõik see tähendab, et ma olen äärmiselt huvitatud nende olümpiamängude lühirajauisutamisest.

Venemaa – William Hillis saab alla 10,5 kulla panustada 1,55 koefitsiendiga, minu andmete põhjal peaks koefitsient olema 1,06. Tõsi, et korraldajariigil üldiselt läheb hästi, aga nendes panustes ülehinnatakse neid kohutavalt. Seitse kulda oleks neile kordaminek minu silmis.

Hiina – Alla 3,5 kulla Pinnacles saab 1,66 koefitsiendiga.

Austria – Alla 5,5 kulla Pinnacles 1,88 koefitsient.

Kui keegi soovib teha 1-2 panust, siis ma soovitaks kindlasti enne võtta Lõuna-Korea ja Venemaa, siis alles mõelda alahinnatuimate peale. Kui eesmärk panuseks on meelelahutus, siis selline panusetüüp sobib ideaalselt, mul on niivõrd palju erinevate riikide peal raha, et olenemata parasjagu käivast alast, on mul kelle poolt ja vastu olla.