Maailm

Süüria keemiarelvad hävitatakse Vahemerel USA laeva pardal (6)

Aadu Hiietamm, 30. jaanuar 2014 07:00
ERAKORDNE MISSIOON: USA mereväe erivarustusega kaubalaev Cape Ray on teel Lõuna-Itaaliasse, et võtta sealt hävitamiseks pardale Süüria keemiarelvad. Foto: AFP/Scanpix
USA mereväe erivarustusega kaubalaev Cape Ray alustas selle nädala algul Virginia osariigist Norfolki sadamast teekonda Lõuna-Itaaliasse, et võtta seal pardale hävitamist ootavad Süüria keemiarelvad.

Cape Ray teekond Lõuna-Itaaliasse kestab kaks kuni kolm nädalat, ütles USA kaitseministeeriumi esindaja Steven Warren. Kaitseminister Chuck Hagel saatis laeva 136liikmelisele meeskonnale kirja. Selles rõhutatakse, et meeskonnal seisab ees ajalooline missioon, mille eesmärk on muuta maailm turvalisemaks.

197 meetri pikkune Cape Ray varustati keemiarelvade hävitamiseks kahe hüdrolüüsisüsteemiga, mis ehitati Marylandi osariigis Edgewoodis. Seni on keemiarelvi hävitatud nende ladustamis- või tootmiskohas.

Samal teemal

Erakordne missioon

Keemiarelvade merel hävitamine on esmakordne ja vastav kogemus puudub. Cape Ray on valmis Lõuna-Itaaliast Gioia Tauro sadamast peale võtma umbes 700 tonni Süüria keemiarelvi. Need tuuakse Süüriast Latakia sadamast Gioia Taurosse Taani ja Norra laevadega, mida eskordivad Hiina, Taani, Norra ja Venemaa sõjalaevad.

Teisipäeval avalikustatud ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni raportis ÜRO julgeolekunõukogule tõdetakse, et keemiarelvade väljaviimine Süüriast on graafikust maha jäänud, vahendab YLE Uutiset. Põhjuseks on Süürias kestev kodusõda ja sellest tulenevad logistilised probleemid. Vastavalt graafikule tuli Süüria kõige ohtlikumad

keemiarelvad riigist välja viia juba eelmise aasta 31. detsembriks. Venemaaga ja USAga kooskõlastatud ÜRO plaani alusel peaks kogu Süüria keemiaarsenal olema hävitatud 30. juuniks.

Lootus sellest tähtajast kinnipidamiseks ei ole siiski veel kadunud ning Cape Ray teeleasumine Norfolkist sisendab teatud optimismi. Gioia Tauro sadamas tõstetakse Süüriast toodud konteinerid keemiarelvadega või õigemini nende komponentidega Cape Ray pardale. Seejärel võtab laev kursi avamerele, kus rahvusvahelistes vetes tehakse keemiarelvakomponendid hüdrolüüsisüsteemides kahjutuks. Selleks kulub kaks kuni kolm kuud. Lainetuse vastu on Cape Ray varustatud stabilisaatoritega.

700 tonni keemiarelva komponente muudetakse suhteliselt ohututeks keemiajäätmeteks, mille kogukaal on umbes 6000 tonni. Laeva meeskond kogub need konteineritesse. Hiljem toimetatakse konteinerid keemiajäätmetega lõplikuks hävitamiseks taas maale. Kuhu täpselt, ei ole veel teada.

Sunnitud otsus

Ka Gioia Tauro kohalikud võimud sõdisid Süüria keemiarelvade ümberlaadimisele vastu, kuid pidid lõpuks alluma Itaalia valitsuse tahtele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee