Foto: MATI HIIS
Õhtuleht 29. jaanuar 2014 17:28
Kohtla-Järve koolitüdruku juhtum, kus pereisa võttis Vene kodakondsuse nii endale kui igaks juhuks ka Eesti kodanikust lapsele, näitab tegelikult meie integratsioonipoliitika läbikukkumist.

Kui Ida-Viru muulaste seas on Eesti ametnike asemel endiselt suuremaks autoriteediks Vene konsul, siis on kommentaarid liigsed. Seaduse mittetundmine ei vabasta paraku vastutusest, nii on hiljaks jäänud (kuigi inimlikult arusaadav) nüüd pere käivitatud kampaania, et tüdrukult ei võetaks ära Eesti kodakondsust. Seda, et Eesti seadused topeltkodakondsust ei luba, tulnuks teada varem, Vene kodakondsust vastu võttes.

Kunagi ei saa täielikult välistada ka hoolikalt kavandatud provokatsiooni võimalust. Selline käitumine võimendab paraku eelarvamusi, et venelane vaatab alati Moskva poole, isegi siis, kui tal on taskus Eesti pass. Et piirialadel harrastatakse keelatud topeltkodakondsust, on tegelikult aimatav. Puhtpragmaatiliselt on ju Vene passiga mugav Venemaal viisata käia ning Eesti passiga viisavabalt mööda maailma reisida.

Juba jõudis venelaste õiguste eest võidelda lubanud Jevgeni Ossinovski süüdistada võimuliitu kalkuses, kui sotside ettepanek Kohtla-Järve tüdrukule kodakondsuse säilitamiseks seadust muuta läbi ei läinud. President Ilves (samuti pika topeltkodakondsuse staažiga) aga palub probleemi sekkudes ametnikelt "inimlikkust ja mõistmist", et riigimasin peatuks enne kodakondsuse äravõtmist. Ilmselt annab president endale siiski aru, et riigipea ei saa ega tohigi nõuda ametnikelt seaduse mittetäitmist.

Säilitame tüdrukule topeltkodakondsuse täisealiseks saamiseni, kui ta saab Vene kodakondsusest loobuda? Kui ta aga mingil põhjusel muudab meelt ja lubadustest hoolimata ei loobugi sellest? Ega oleks ka midagi tõsisemat lahti, kui et hea tahte žesti teinud Eesti riik peaks temalt kodakondsuse võtma mõni aasta hiljem.

Probleem on niisiis keeruline. Ühe tüdruku jaoks erandit tehes või selle tarbeks seadust muutes loodaks pretsedent, mis võib vallandada topeltkodakondsuse võtmise tulva.