HOIATUS: Kiievis peavad paljud meeleavaldajad Ukraina presidenti Viktor Janukovõtšit juba praegu mõrtsukaks. Ülemraada sõltumatu saadik Inna Bohoslovska hoiatas, et presidenti võib oodata kunagise Rumeenia diktaatori Nicolae Ceausescu kuulsusetu saatus, kui ta peaks riigis kehtestama erakorralise seisukorra. Foto: AP
Aadu Hiietamm 28. jaanuar 2014 07:00
Olukord Kiievi kesklinnas ei näita rahunemise märke. Opositsioonirühmituse Spilna Prava (Ühine Üritus) aktivistid hõivasid pühapäeva hilisõhtul justiitsministeeriumi hoone. Tänaseks on kokku kutsutud parlamendi erakorraline istung.

Meeleavaldajad justiitsministeeriumi hõivamisel vastupanu ei kohanud. Ja kuigi justiitsminister Olena Lukaš ähvardas ministeeriumi tunginud meeleavaldajaid erakorralise olukorra väljakuulutamisega, seda vähemalt eile veel ei juhtunud. Justiitsministeeriumi hoone oma kontrolli alla võtnud opositsioonirühmituse Spilna Prava aktivistidega käis esmaspäeva öösel rääkimas ka opositsiooni üks juhtfiguure Vitali Klõtško. Tema soovitust hoonest lahkuda kuulda ei võetud. Eile päeval nõustusid Spilna Prava aktivistid siiski justiitsministeeriumist ära minema.

Sama rühmituse liikmed olid juba varem võtnud oma kontrolli alla põllumajandusministeeriumi ning energeetika- ja söetööstusministeeriumi hooned. Ühise Ürituse juht Oleksandr Danõljuk rääkis Hispaania päevalehele El Pais, et tema rühmitusel on riigis umbes 200 000 toetajat ning tegemist ei ole mingil juhul äärmuslastega. Samas on nad nüüdseks sügavalt pettunud opositsioonilistes parlamendiparteides, kelle juhid manitsesid pärast mullu 30. novembril Maidanil toimunud verist kokkupõrget julgeolekujõududega hoiduma rünnakust keskvõimu organitele.

"Kui me poleks 1. detsembril opositsiooniparteide juhte kuulanud, oleks meil täna juba uus president ja uus parlament ning Janukovõtš elaks pagenduses," on Danõljuk veendunud. Tema sõnul võib praegu Ukrainas toimuvat iseloomustada kui kodanike ja diktatuuri konflikti.

Täna koguneb parlament

Ukraina meedia andmetel kogunes valitsus eile kinnisele istungile, et arutada võimalikku erakorralise seisukorra kehtestamist. Mõne meediaväljaande sõnul oli Ukraina välisministeerium juba hoiatanud välisriikide saatkondi, et riigis kuulutatakse välja erakorraline seisukord.

Pärast valitsuse istungit teatas peaministri pressisekretär Vitali Lukjanenko, et erakorralise olukorra kehtestamist isegi ei arutatud.

"Spekulatsioonid tuleb lõpetada, valitsus ei kehtesta erakorralist olukorda," vahendab Lukjanenko sõnu portaal infoagentuur UNIAN.

Täna koguneb Kiievis erakorralisele istungile Ukraina parlament – ülemraada. Istungi päevakorras on meeleavaldajate pahameele esilekutsunud protestivastase seadusepaketi muutmine ja muudatuste tegemine valitsuse koosseisus. Saksa välisministri Frank-Walter Steinmeieri arvates on tänane parlamendiistung tõenäoliselt viimane võimalus lahendada Ukraina võimuvõitlus ilma vägivalla edasise laienemiseta.

President Viktor Janukovõtš pakkus laupäeval erakonna Batkivštšõna (Isamaa) juhile Arseni Jatsenjukile peaministri ja erakonna UDAR juhile Vitali Klõtškole asepeaministri kohta, kuid sai eitava vastuse. Opositsioon tõlgendas seda pakkumist kui märki presidendi nõrgenevast positsioonist.

EL teeb vahenduskatseid

Gebaueri sõnul ei ole presidenti viimastel päevadel enam näha olnud ning isegi lähimad nõunikud ei saa temaga kontakti.

Eelmise aasta lõpul võimul olevast Regioonide Parteist lahkunud ja praegu sõltumatuna esinev ülemraada saadik Inna Bohoslovska ütles ajalehele El Pais antud intervjuus: "Kui Janukovõtš peaks kehtestama erakorralise seisukorra ja asuma kõigi tasemete liidreid massiliselt arreteerima, siis saab temast Ukraina Ceausescu ning keegi ei suuda teda enam päästa." Teatavasti põgenes Rumeeniat 24 aastat juhtinud Nicolae Ceausescu koos abikaasa Elenega raevunud rahva eest pealinnast Bukarestist 22. detsembril 1989. Sõjavägi pidas nad kinni ning sõjakohtu otsusel hukati mõlemad kolm päeva hiljem kiirkorras Targoviste sõjaväebaasis, mis asub pealinnast sadakond kilomeetrit loode pool.

Leedu välisminister Linas Linkevičius ütles eile, et Ukraina võimude viivitamine opositsiooniga läbirääkimiste alustamisel üksnes halvendas olukorda protestidest haaratud riigis.

"Me peame ühendust nii võimude kui ka opositsiooni esindajatega, olles seisukohal, et verevalamine ja vägivald peavad lõppema, vastasel juhul võib riik vajuda kaosesse. Me sooviksime, et toimuksid läbirääkimised, meie hinnangul ei ole seda võimalust veel kasutatud. On kahetsusväärne, et valitsus ja võimud ootasid liiga kaua läbirääkimiste alustamisega, seegi aitas kaasa olukorra pingestumisele," vahendab Leedu välisministri arvamust BNS.

Eile sõitis taas Kiievisse Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Štefan Füle, kes viibis Ukraina pealinnas ka eelmise nädala lõpul. Homme on Kiievisse lubanud sõita Euroopa Liidu välispoliitikajuht Catherine Ashton.

Kiievi südalinnas leiti poodu

Kiievi südalinna peamisel meeleavalduspaigal Iseseisvuse väljakul leiti eile kunstjõulukuuse raami küljest mehe surnukeha, teatas siseministeerium.

Ministeeriumi teatel oli Ukraina lääneosast Volõõniast pärit 55aastane mees üles poodud, kuid et tema kehal vigastusi ei leitud, siis on tõenäoliselt tegemist enesetapjaga.

Novembris puhkenud protestide algul tahtis Kiievi linnavalitsus väljakule püsti panna jõulukuuske, ent meeleavaldajad nägid selles katset neid sealt minema tõrjuda. Väljakul elab telkides sadu meeleavaldajaid, veel tuhanded ööbivad ümbruskonna hoonetes.