Eesti uudised

Pankrotistunud Tartu leivakombinaadi töötajad võivad kergendatult ohata: omanik lubab tootmise taaskäivitada (13)

Arvo Uustalu, 28. jaanuar 2014 07:00
OPTIMISTLIK: Pagar Lena Kotalainen-Sadikova loodab, et lapsepuhkuselt naastes ootab teda töökoht ees. Foto: Sille Annuk/Postimees
"Hakkasid levima jutud, et möödunud aastal pankrotipesast tehase ostnud uus omanik lõpetab tootmise ja hakkab hoopis kaubandusega tegelema," ütleb nüüdseks juba üle nädala töötu Tartu leivakombinaadi pagar.

Nädal tagasi lõpetas Tartu leivakombinaat ootamatult tootmise. Paar päeva enne seda andis osaühing Linerel töötukassale teada soovist kollektiivselt koondada 122 inimest. Töötajad on seda enam mures, et eilse seisuga oli saamata veel detsembripalk.

Palgapäev teadmata kaugusel

Töötukassa kinnitas, et neile on üle saja inimese koondamise soovist teada antud. Linereli juhatuse liige Marika Metsaäär ütleb, et temal ei ole volitusi kommentaare anda, kaasa arvatud seda, kas töötajad on hetkel tasulisel või tasuta puhkusel. Ettevõtte teist juhatuse liiget Tõnis Välja ei õnnestunud Õhtulehel eile tabada.

Ringtee tänava leivatehasekioski müüja Ljubov Uuk ütleb: ülemöödunud nädala reedel teatati koosolekul, et tootmine lõpetatakse ja töötajad jäävad ootele.

"Viimased tordid ja küpsised müüsin ära kolmapäeval ja panin kioski kinni. Niipalju on selle kehva asja juures head, et kliendid said kolm päeva kondiitritooteid poole hinnaga. Inimestel on detsembrikuu palk siiani saamata, ka minul endal. Muud öelda ei oska, kui vaid seda, et algul pidime palka saama 10. jaanuaril, siis 14. ja lõpuks 21. Aga loodan, et saame ikka raha kätte, ka jaanuari eest," räägib ta.

Töötukassa Tartumaa osakonna teenusekonsultant Julia Nedorezova ütleb, et esialgu pole ka neil rohkem andmeid. Teisipäeval peaksid Linereli juhid kohtuma töötajatega ja loodetavasti selgub siis ka küsimus, kuidas tasustatakse inimeste sundpaus.

Tartu maakohus määras Pere leivatehast rentiva OÜ Linerel ajutiseks pankrotihalduriks Einar Vallandi, kelle sõnul toimub kohtus pankrotiavalduse läbivaatamine veebruari lõpul. Vallandi sõnul pole nädalataguse ajaga võrreldes tema käsutuses olevaid andmeid suurt juurde tulnud. Küll tõdeb ta, et on nüüdseks suhelnud nii leivatehase omanikuga kui ka Linereli juhatuse liikmetega.

"Teisipäeval või kolmapäeval arutame neid asju täpselt, leivatehase rentnikega olen seni suhelnud telefoni teel. Minu tänane teadmine on, et kui ise ei olda võimelised tehast töös hoidma, siis ei ole mõtet ka omanikku takistada," räägib ta.

Vallandil pole piisavalt infot ka selle kohta, kas tehase omanikul Andres Linnasel on juriidiliselt võimalik tootma hakata enne 3. märtsi ? siis jõuab kätte kohtuliku kompromissina määratud vara ülevõtmise aeg.

Uus omanik tahab laieneda

OÜ Eesti Leivatööstus ehk siis tehaseomanik Andres Linnas kinnitab, et juriidilisi takistusi tootmise alustamiseks ta ei näe. "Hooned ja seadmed kuuluvad meile, inimesed ootavad tööle naasmist. Katsume seda pausi teha võimalikult lühikeseks. Täna on tootmise alustamine pigem tehniliste põhjuste taga. Ainuüksi uue kaubamärgi pakenditele trükkimine võtab aega. Järgmisel nädalal alustame kondiitritoodetega ja veebruaris tahame hakata taas ka pagaritooteid küpsetama," lubab ta.

Kütusefirma Olerex omanik Linnas tõdeb, et mullu otsustas ta pankrotistunud Tartu leivatehase ära osta osalt ka seetõttu, et Eesti ettevõtted jääksid meie kätte. "Üldse ei meeldi, et meie vanad tuntud ettevõtted välismaalaste kätte lähevad. Esialgu tuleb mõistagi tootmine käivitada, kuid edaspidi tahame ka sortimenti laiendada ja ka suureneda," räägib ta. Linnase sõnul käib osa inimesi ka praegu tööl, kuna seadmeid on vaja hooldada ja töövalmis hoida.

Eesti Leivaliidu president Uno Kaldmäe sõnul on pagariturul nõnda tihe rebimine, et ka suure tootja seiskumine rahvast leiva-saiata ei jäta. Samas lisab ta, et konkurents on alati teretulnud.

Praegu lapsepuhkusel olev pagar Lena Kotalainen-Sadikova ütleb, et kartusi töötajatel võib olla, kuid tema usub, et leivatehas pannakse peatselt taas käima ja teda ootab töökoht ees. "Inimesed ja tehnoloogia on ju olemas. Töötajate jaoks ei ole vahet, mis nime ettevõte kannab, peaasi, et toodang tuleb ja tööd on."

Kilgile kuulunud leivatööstus pankrotis

2012. aastal pankrotistus Rein Kilgile kuulunud leivatööstus, mille ta ostis koos kütuseärimees Andres Linnasega. Vahetult enne seda tegi vana omanik aga ratsukäigu ja Pere Pagarid OÜ tegi kümneaastase rendilepingu firmaga Linerel. Paar aastat tagasi pankrotistus Jõhvi saiatehas AS Järle. Tehasel käis ka kosilasi ja töötajad lootsid, et tootmine jätkub. Jõhvis paraku nõnda ei läinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee