Eesti uudised

HINNAD PIIRILINNAS: Valga Maximas soodsam kohv ja suhkur, Valka Maximas viin ja kurk (10)

Maarius Suviste, 27. jaanuar 2014 07:00
VALGA MAXIMA: Piirilinna Valga ja Valka Maxima hinnavõrdlusest selgus, et Eestis saab mõned tooted hulga soodsamalt kätte: näiteks suhkru ja kohvi. Ka poeketi omatooted on siinpool soodsamad. Foto: Aldo Luud
Valga Maxima ja Valka Maxima hinnavaatlus näitas, et Lätis saab soodsamalt Poola õuna, Leedu viina ning värsket kurki ja apelsinimahla. Eestis on tunduvalt odavam suhkur ja kohv. Ka poeketi omatooted on meil kliendisõbralikuma hinnaga.

Nüüd, kui uuest aastast on Lätis meiega üks raha, on lõunanaabrite juures poes lihtsam ja mugavam hindu võrrelda. Iseäranis piirilinnades Valgas ja Valkas.

Üks suuremad hinnaüllatusi oli see, et Maxima enda kaubamärgi, omatootesarja Optima Linija tooted on Valgas soodsamad kui Valkas. Näiteks suhkrukilo maksab siin 79, seal 97 senti. Samuti on meil soodsamad näiteks sarvekesed ja nisujahu.

Lätis leiab soodsamalt Poola õuna "Paulared", Leedu viina Starõi Knjaz, samuti värsket kurki, kartulit, banaani ja apelsinimahla. Eestis seevastu on tunduvalt odavam kohv – näiteks pakk Presidenti maksab seal 4,91 eurot, meil aga 3,65 (kampaaniahind on 2,99).

Piimatooted Lätis kallimad

Paljud valgalased, aga ka veidi kaugema kandi elanikud, käivad üle piiri sisseoste tegemas. Parajasti Valka Maximasse tulnud Valgas elav Julia ütleb, et piimatooted on Lätis kallimad. Kuid leiba-saia ning juustu võib soodsama hinnaga leida nii Valkast kui ka Valgast – olenevalt kampaaniahindadest.

"Praegu on siin mandariinid 1,09 eurot, aga hiljuti maksid ka alla euro," ütleb ta.

Ja lisab, et veinipudeli saab Valkas odavamalt kui Valgas – naabrite juures võib soodushinnaga pudeli head veini kätte saada üle euro soodsamalt.

"Lätis on teenused soodsamad: näiteks juuksur ja kosmeetik. Ka ehituspoes on hinnad odavamad – mul on suvila ja ütleme nii, et 40 protsenti materjalidest olen toonud Valmierast," ütleb Julia. Too linn asub Valgast 50 kilomeetri kaugusel. Julia lisab, et Lätis ta kütust ei osta, sest Eestis on soodsam.

Valka elanik Velga lausub, et kuigi latist on äärmiselt kahju, teeb ühisraha tema poeskäigud Eestis nüüd lihtsamaks – hinnamajandus on paremini arusaadav. "Käin enamasti Valga Selveris või Rimis, sest need on mulle kõige lähemal. Kui poeg mind autoga linna teise otsa Maximasse viib, siis käin ka Säästumarketist läbi. Eestis on kaubad teistsugused kui meie kauplustes," ütleb ta.

"Kohvi ja suhkrut käin teilt ostmas, samuti piima, hapukoort ja jogurtitooteid – need on Eestis soodsamad ja minu meelest ka paremad," kiidab vanaproua.

"Olen eriti just Lätis tähele pannud, et kogused lähevad väiksemaks, näiteks ühekilosest pakist on saanud 800 grammi, aga hind jääb samaks või on läinud isegi kallimaks – näiteks tatar, kaerahelbed, leib."

Velga jutul näib tõepõhi all olevat: näiteks Valka Maximas maksab Optima Linija 800grammine tatrapakk 88 senti. Valga Maximast saab sama tootesarja, kuid kilose paki 81 sendiga (kampaaniahinnaga kaks senti soodsam).

Läti poolel on odavam hambaravi

Valga linnapea Kalev Härk: "Euroopa Liiduga liitumisest alates on hinnatase Valgas ja Valkas suures osas ühtlustunud. Läti üleminek euro kasutamisele ühtlustab seda veelgi, sest inimestel mõlemal pool piiri on lihtsam hindu võrrelda.

Mõned tähelepanekud piirilinnast ? jaekaubanduses on suuremad ketipoed (näiteks Rimi, K-Rauta, Bauhof, Maxima XX) ehitatud ülepiirilist mõju arvestades, piiri lähedusse, kuid Valga poolele. Ketikauplused reeglina pakuvad suuremaid allahindlusi kui väikepoed ja seetõttu käib palju lätlasi igapäevaseid oste just neis tegemas. Läti pool on mõnel juhul odavamad teenused. Näiteks toitlustamine, hambaravi, kullassepp. Lätlastel on suur huvi meie haigla meditsiiniteenuste vastu. Kuigi haigekassa hinnakirja järgi on Läti raviteenused odavamad, hindavad lätlased Valga haigla raviteenuste paremat hinna/kvaliteedi suhet ja lähedust. Aeg-ajalt on tulenevalt riikide maksupoliitikast aktsiisikaubad (kütus, alkohol, tubakatooted) ühel või teisel poolel kallimad/odavamad, kuid see muutub kiiresti ja hind ühtlustub.

Üldjuhul toimib kauba- ja teenusteturg ka ülepiiriliselt, see tähendab, et hinnad piirialal on ühtlasemad, kui need on näiteks Tallinna ja Riia hinnavõrdluses. Mitmed lätlased, kes on tulnud kaugemalt, on kiitnud meie madalamat hinnataset. Objektiivset võrdlust kahjuks meil selle kohta ei ole. Euro kasutuselevõtt Lätis ei ole märgatavalt muutnud lätlaste Valgas käimisi. Selle kandi inimesed on ammu harjunud kasutama kaardimakseid ja võimalust oma kodupanga automaadist vastastikku valuutat välja võtta. Lätlaste osa meie kaubanduses vähenes 2008.?2011. aastani, kui Lätis (ja ka Eestis) oli majanduskriis, kuid nüüd on jõudsalt taastunud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee