Eesti uudised

Peedu isemoodi koolimaja, kus saab haridust üheksa last (62)

Kristiina Tilk, 26. jaanuar 2014, 10:00
 Tairo Lutter
Tartumaal asutatud kooli varjutavad kahtlused selle seadusvastasusest.

Möödunud sügisel alustas Tartumaal Peedul avatud pisikeses erakoolis oma haridusteed kümmekond last. Paraku pole algus olnud roosiline. Muret jagub tänasessegi päeva. Tillukese kooli vastu on maja kaas­omanik.

Õigupoolest on tegemist Tartu Erakooli esimesse klassi läinud üheksa lapsega – kaks poissi ja seitse tüdrukut.

Kus siis Peedul kool on? "Ma ausalt öeldes ei ole kuulnudki," laiutab mööduja käsi.

"Sellel majal ei ole numbrit jah. Me tegutsemegi siin hästi vaikselt ja omapäi," naeratab nooruke õpetaja Anna-Liisa, kui oleme lõpuks maja Vapramäe teelt leidnud.

Esmapilgul ei oska kõrvaline inimene ju aimatagi, et seal üldse keegi viibida võiks – suur pruun kahekorruseline maja näib mahajäetuna. Vaid käsitsi meisterdatud lumehelbed alumise korruse akendel ja tillukesed jalajäljed lumel lubavad aimata, et seal õpetatakse lapsi.

Uksest sisenenud, hakkab ninna ahju kütmise lõhn. Tillukesest heledates toonides klassist kostab rõõmus tere. Ses­samas ruumis õpitaksegi: peale pisikeste toolide-laudadele-laste on toanurgas klaver, kapiriiulil nimelised hoiukastid ja seinal tahvel.

Teises ruumis on suure lauaga köök. Väikeste laudade peal nähtavate poolikute jogurtikannude ja taldrikutele allesjäänud söögi ning pooliku leiva järgi võib aimata, mis täna lõunaks pakuti.

On ka WC ja dušikabiin. Kõik näib justkui ideaalne ning ainus häiriv tegur on ehk liialt jahedad ruumid. "Mina ütlen enda emmele, et ta mulle soojad sussid ostaks. Sest nendega mul on siin parem olla," jäävad kõrvu ühe lapse sõnad.

"Põrandad on meil tõepoolest jahedad," nendib õpetaja Anna-Liisa.

Ilmselt seetõttu kannavad salli nii tema kui ka mitmed lapsed. Ja jalgu soojendavad paksud villasokid.

Koolimaja kui õpetaja unistus

Kuidas aga kõik alguse sai? Miks just Peedu?

"Tegelikult on see minu täitunud unistus," õhkab Anna-Liisa ja jätkab: "Käisin Tartu Erakoolis praktikal ja uurisin, kas nad ei oleks ka meie juures sellisest pisikesest klassist huvitatud. Ja nii ta läkski, üheskoos tegime minu unistuse teoks. Õppisin ise kunagi Peedul koolis ja tahtsin just sellist väikest klassi. Nüüd saingi."

Peedul rendib koolile tube välja Anna-Liisa isa, kellele õpperuumiks ringi seatud korter kuulub.

Ehkki Anna-Liisa annab mõista, et osa õppetööst toimub ka Elvas ja Tartus, on tema praegu nende üheksa lapse ainus õpetaja. Kui lapsed kasvavad ja kool laieneb, siis vaadatakse, mis edasi saab.

"Eks siis võtame inimesi juurde ja jagame ära, kes mida kõige paremini oskab. Kes hakkab tegema kehalist ja kes näiteks muusikat," seletab Anna-Liisa.

Plaanis ongi tulevikus koolimaja suuremaks ehitada ning sinna kuni neli kaheteistkümne õpilasega klassi rajada. Uued ruumidki on juba välja vaadatud ning detailplaneeringki tehtud.

"Kolm last on juba järjekorras. Päris kohalike laste arvelt ei mängi välja, aga huvilisi on ka lähiümbrusest," lausub Anna-Liisa.

Näiteks Elvast, kust praegugi õpilasi hommikuti Peedule sõidab.

"Mul emme ütles, et siis saab kauem magada hommikul, kui siia kooli tulen," ütleb üks õpilastest.

"Meil hakkavad tunnid kell üheksa," selgitab Anna-Liisa.

Tüli maja kaasomanikuga

Uude majja plaanitakse kolida juba sügisel. Üks peamisi põhjusi on maja kaasomaniku Alari rahulolematus allkorrusel tegutseva kooliga.

"Minult kui maja kaasomanikult ei ole mitte keegi luba küsinud. Selleks, et seal saaks kool tegutseda, peaks olema tegemist sotsiaalmaaga, aga see on siin eramaa. Samuti tean, et kirjade järgi peaksid nad tegutsema hoopis Elvas, kus rendivad kooliruume, kuid tegelikult on nad ikkagi enamiku ajast siin," pahandab Alar.

Esialgu olevat koolil olnud probleeme ka mõne loa saamisega, ent ettekirjutused täideti ning koolitööks kasutatavad ruumid vastavad nüüd nõuetele.

"Jah, aga neid ruume nad siin ikkagi kasutada ei tohi, sest paberil on kirjas, et nad rendivad ruume Elva gümnaasiumis, aga tegelikult on nad ju ikkagi suurema osa ajast siin. Ma ju näen, kuidas lapsed hommikuti tulevad ja õhtuti ära lähevad," ütleb Alar ja lisab, et tal on tegelikult täiesti ükskõik, kas seal esimesel korrusel on bordell, matusebüroo või koolimaja.

Ta ei mõistvat hoopis seda, miks osa inimesi peab järgima reegleid, kuid teistele need lihtsalt ei kehti.

Mõned peedulased on aga mures sellepärast, et kooli ruume renditakse väljaspool kooliaega välja pidulistele.

Anna-Liisat paneb see jutt muigama: "Meil on paberid kõik korras. Vanemad ja lapsed on väga rahul ja see on lihtsalt maja ühe omaniku kius, sest ta ei saanud, mida ta tahtis."

"Mina panin oma lapse sinna kooli, sest ta vajab sellist rahulikku ja vaiksemat keskkonda, mida Peedul ka võimaldatakse. Midagi ebaseaduslikku seal küll ei ole. Vahepeal käivad lapsed Elvas ja Tartus ka. See on erakordne võimalus sellist ainulaadset õpet saada," lisab lapsevanem Anne.

Kui maikuu läbi, plaanitakse välja kolida

Tartu Erakooli nõukogu esimees Andrus Kuusmann ütleb, et aasta tagasi tulid Peedu Kooli Seltsi liikmed välja mõttega arendada erakoolile väliõppeks eraldi koht. "Peedu tundus ideaalne ja leppisime kokku, et vaatame, kas tuleme ots otsaga välja. Sealne rahvas kohandas koolile vajalikud ruumid ja kõik tehti nii, nagu peab," räägib Kuusmann.

Kauemaks, kui maini nad aga praegustesse ruumidesse jääda ei plaani. "Kooli selts otsis, tegi, korrastas ja tahtis ka ülemise korruse naabrilt tema osa ära osta. Hinnas lepiti kokku ja aeg oli ka juba notari juurde kirja pandud, kui naaber hakkas rääkima, et tema tahab rohkem raha. See on nagu peaga vastu seina jooksmine."

Kuusmanni sõnul on neil paberid korras ja nad ei vaata Peedu maja kui eraldiseisvat kooli, vaid pigem on see koht mõeldud väliõppeks. Ruume renditakse Elvas ja Peedul. "Oleme taotlenud koolitusluba ja sõlminud kokkuleppe Elva linnaga. Kõik paberid on korras ja Peedu rahvas on algatanud protsessi uue maja loomiseks," lisab Kuusmann.

Haridus- ja teadusministeeriumist öeldakse, et aasta algul sai Tartu Erakooli Elva filiaal koolitusloa, mis kehtib 2015. aasta augusti lõpuni. Just selle ajani on koolil kokkulepe Elva linnavalitsusega, kellelt renditakse Tartu Erakooli filiaali kuuluvale klassile ruume Elva gümnaasiumis.

62 KOMMENTAARI

a
Alar, kiuslik naaber 27. jaanuar 2014, 23:27
Vastus Lõuna -Eestlasele
Olen sinuga päri nii selle naabrite vahelise tüli,kui ka selle koha pealt ,et sellise kooli rajamisega ei saa keegi rikk...
(loe edasi)
s
27. jaanuar 2014, 21:49
Suured tänud teile kõigile ,et leiate aega ja viitsite jagada ka oma arvamust ja mõtteid selle teema kohta !Proovin ka mõnedele kommentaaridele. Et te...
(loe edasi)
Loe kõiki (62)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee