Eesti uudised

Kas tele-eetris siis ikka paljastati riigisaladusi? (24)

Urmas Vahe, 24. jaanuar 2014 07:00
Rasmus Kagge Foto: ARNO SAAR
Kolmapäevases ETV "Pealtnägijas" teatas saatejuht Rasmus Kagge, et läheb ekspolitseinik Jarek Pavlihhini kohtuasja kajastamisel riigisaladuste paljastamiseni. Kas see oli nii?

Meelituseks, mis isegi raudse närvikavaga vangid rääkima sunnivad, on põhiliselt kaks pakkumist: karistusaja lühendamine ja raha. Ka Lõuna prefektuuri endisel narkopolitsei juhil Jarek Pavlihhinil oli omal ajal küllalt kindel koputaja, keda ta tarvitas 76 episoodis kuue aasta vältel ja kellelt saadud info oli aluseks kaalukate kuritegude avastamisele.

Saadud info eest olevat Pavlihhin oma allikale maksnud

15 316 eurot, mida olevat kättesaamist tõendamas ka umbes 70 dokumenti. Mingil hetkel hakkas aga allikas väitma, et ta pole teenete eest saanud sentigi, mis saigi mitmeid valitsuse ja jõustruktuuride autasusid saanud politseinikule saatuslikuks.

Selle kohta Rasmus Kagge väitiski, et nn koputajate süsteemi lahtiharutamine on tegelikult riigisaladus. "Küll aga on tegu küllalt avaliku saladusega, sest koputajatest teavad tegelikult kõik. Ainult heas seltskonnas sellest ei räägita ja eriti taunitud on teema politsei keskel." Sama väitis ka riigiprokurör Laura Vaik, et jutt käibki kogutud materjalidest, mis on salajased. "Seetõttu ei saa ei mina ega ka Pavlihhin nendest avalikult rääkida." Ta täiendas öeldut, et ikkagi on Pavlihhin kohtu kõigi kolme astme poolt süüdi mõistetud ja kõik astmed on ka põhjendanud, miks on langenud just niisugune otsus. Ja kohtuotsuste pädevuses ei ole meil põhjust kahelda," väidab ta.

Et kohtudokumendid on salastatud 75 aastaks, ei saa ka erapooletud eksperdid otsustada, kes lõpuks valetab.

Punkti paneb "Pealtnägijale" politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kaarel Kuusk, kelle väitel saade mingeid riigisaladusi ei avalikustanud.