Kommentaar

Kommentaar | Euro-Toomas raekoja tornist (7)

Igor Gräzin, riigikogu liige, Reformierakond, 23. jaanuar 2014, 18:23
„Seisan Tallinna raekoja tipus aastast 1530. Ja olen ikka igat näinud – Mustpeade jootusid ja varaste peade maharaiumisi. Silgulaevu Margareeta alla tulemas ja Ivan Julma agenti vürst Gabrieli oma musti tegusid tegemas. Ja tuul on mind aidanud vaadata just sinnapoole, kus midagi huvitavat sünnib.

Ometi ajas üks asi nüüd kõhistama, nagu oleks keegi kõdistanud. Nimelt. Juba ei-tea-mitmendat aastat hakkasin ma märkama, et olen seisma jäänud. Mis tuulelipu ametiga ei sobi mitte. Tuul puhub kord siit, siis jälle sealt, aga mina olen paigal! Mina seisan paigal, aga Tallinn keerleb ringi. Koos Euroopaga.

Mihkel Mutt on öelnud, et inimese kõige pehmem tunne on nostalgia. Mälestus millestki, mis kunagi tundus ja oli hea. Ning mida tahaks elada läbi veel ja veel ja veel.

Kui nii võtta, siis ega see unelm Euroopa Liidustki halb ei olnud. Või millest Hargla kirjutab – mälestus Hansast."

Terroristid Gräzin ja Raig

Nüüd räägin mina, Igor Gräzin.  Jätaks kõrvale kõigepealt sigadused, mis ei ole omased Euroopa Liidule, vaid selle Eesti variandile. Muide, üsna naljakad. Meenub see, kuidas Olari Taal teatas rahvusraadios, kuidas meie Raigiga olevat ette valmistanud selle rongi õhkulaskmist, millega Parts sõitis Haapsalusse (!) hääletama Euroopa Liitu astumise poolt (!). Poisikesed olid rööbastele ladunud naelapäid, mis prõksusid ja Taal ja Parts arvasid selle olevat Raigi ja Gräzini partisanirünnaku.

Inimesed ei muutu. Ene Ergma on teatanud, et need, kes julgevad hääletada euroreferendumil vastu, on riigi vaenlased. See oli akadeemiku positsioon kahe professori suhtes, kes arvasid natuke teisiti, aga kes õpetasid üliõpilastele just sedasama Euroopa Liitu põhiainena.

Aga – need vastasseisud ja solvangud pole enam päris need, mis siis, kui ELi astuti. Vanad euroskeptikud, kes ütlesid, et ELi astumisega peaks ootama, sest seal tulevad jamad (eeskätt põllumajandus, siis riikide võlakoormuste vahed, üleminek eurole ilma eelarvete stabiliseerimiseta jne) ei ole õnnelikud, et neil oli õigus. Ja nendest sünnivad mõttekojad selleks, et välja mõelda, kuidas sellest jamast välja saada. Ning eurooptimistid, kes lubasid Lissaboni leppe kohaselt, et Euroopa Liit jõuab USA-le järele aastaks 2010, pole nii optimistid enam ühti ja saavad aru, et too idee oli olnud rumal otsast peale. Kuid mitte kõik: eelmisel laupäeval käis siin tuntud europoliitik GuyVerhofstadt Keskerakonnale niimoodi kõnet pidamas, justkui oleks veel aasta 2000, millega ta isegi Kadri Simsoni ära ehmatas.

Kui teha, siis korralikult

Niisiis – kõigepealt on maailm ja isegi Euroopa Liit vahepeal muutunud ja on tarvis mõtlema hakata, et päris vanamoodi enam ei saa. Kusjuures muutused ei saa olla pisikesed – kui midagi tsentraliseerida, siis ilma naljata; kui midagi vabaks lasta,  – et siis ka oleks vaba; kui tagada eelarvete distsipliin – siis ilma pullita (st ka Saksamaa ja Prantsusmaa suhtes).

Teiseks – EL on väärtus, mis väärib hoidmist, aga see ei ole lihtne. Kolmandaks, mitte kõik, kes ei arva, et tänane EL on ideaalne, pole liidu vastased. Ja lõpuks – laske Vanal Toomal olla siin torni tipus ja arvata, et kõik saab lõpuks korda. Ta on seda Euroopat palju näinud ja näeb veelgi! Ja sageli on Euroopal hakanud hästi minema pärast seda, kui temas mingid suured muutused on aset leidnud.

7 KOMMENTAARI

m
Mõtleja 26. jaanuar 2014, 20:13
Gräzin kirjutab imelikke asju alati, aga see siis on imelik kolm korda. Mida näeb ka kommentaaridest. Minja sain aru nii, et Vana Ommas on jäänud endi...
(loe edasi)
h
HARRY 24. jaanuar 2014, 22:51
Tegelik sõnum on see, et Toomast hakkab Viljast lahutama, ja õigesti teeb. Maja ja raha käes. Gräzini puhul on oluline see, et ta alati viskab vimka sisse. Ta ei kirjuta niisama. Ja Õhtulehe pilt pole kah niisama. Vilja on suur kaabakas ja seda arvestavad kõik
Loe kõiki (7)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee