Eesti uudised

Kohus kärpis mupo tiibu: loomefirmade trahvimine on ebaseaduslik (14)

Andres Põld, 23. jaanuar 2014, 07:00
Foto: Teet Malsroos
Tallinna munitsipaalpolitsei sai eile kohtus lüüa: kultuuri- ja kunstivaldkonnas tegutsevate äriühingute trahvimine põhjendusel, et neil pole kaubandustegevuse luba, on seadusvastane.

Aasta algul hakkas munitsipaalpolitsei ühtäkki pitsitama reklaami- ja produktsioonifirmasid, väites, et need on kaubandusettevõtted ja seega peab neil olema linna väljastatud kaubandustegevuse luba.

Ettevõtete juhid kutsuti muposse aru andma, neid hirmutati väidetavalt kuni 32 000 euro suuruse trahviga, kuid piirduti siiski alla 50 euro jääva summaga.

Sellise tegevuse seaduslikkuses hakkas kahtlema 11 aastat tegutsenud produktsioonifirma Kuukulgur, mis on tootnud mängufilmid "Jan Uuspõld läheb Tartusse" ja "Kormoranid", ning pöördus kohtusse.

Nimelt tehti Kuukulgurile 32 eurot trahvi ja maksta tuli ka 19 eurot tegevusloa väljastamiseks. Firmas töötava režissööri Jan Erik Nõgisto sõnul mupo otsust neile korralikult ei põhjendanud. Öeldi vaid, et kaubandusettevõtted on kõik, kes tegelevad ettevõtlusega.

"Asi ei ole üldse selles 32 euros, vaid selles, et see on ebaõiglane, pahatahtlik ja kahjuks ka rumal viis eelarveaukude lappimiseks," lausus Nõgisto.

Eile tunnistaski Harju maakohus selliste trahvide määramise ebaseaduslikuks.

"Kogu kohus kestis vaid viis minutit, munitsipaalpolitsei esindaja tunnistas, et käitus valesti," märkis OÜ Kuukulgur tegevjuht Priit Aus.

"Igatahes oli kogu juhtum ebameeldiv, võttis meie aega ja tunnistas mupo ebapädevust."

Mupo jurist lubas kohtus, et peale Kuukulguri trahvi tühistatakse ka teistele firmadele määratud trahvid.

Tallinna volikogus opositsioonis oleva IRLi fraktsiooni aseesimees Yoko Alenderi sõnul oli maakohtus toimunu hea näide sellest, et ebaõiglusele tuleb alati vastu hakata. "Siit igatahes üleskutse firmadele, et ei maksa tuimalt igasugusele nõudmistele alluda!"

Peamiselt olid mupo sihikul loomevaldkonna ettevõtted. Tegemist on firmadega, kes enamasti pakuvad äriklientidele teadmiste- ja loomepõhiste projektide teenust – filmiproduktsioon, disain, reklaam jne – ja kelle äri toimimiseks tegelikult eriregistreeringut ei vaja.

Nimelt nõuab kaubandustegevuse seadus ettevõtjalt, kes praktiseerib kaubandustegevust, registreeringut majandustegevuse registris. Kaubandustegevus on aga seaduse tähenduses vallasasjade müük või kasutusse andmine, ehitistes puhastusteenuste osutamine, iluteenused, toitlustamine ja tänavakaubandus.

Samal teemal

14. veebruar 2014, 09:46
IRL pöördus Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse tegevuse uurimiseks politseisse
13. veebruar 2014, 07:00
Mupo ei vaidlustanud loomefirma tühistatud trahvi
13. jaanuar 2014, 07:00
Tallinna trahvimasin: mupo asus loomeettevõtjaid pitsitama

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee