Eesti uudised

Kolm aastat mässust, mille käigus põgenesid õpilased koolist ning sekkus politsei!

ÕL ARHIIVIST | Mäss Tapa erikoolis! Noored: "Töötajad on meie vastu vägivaldsed!" Kooli direktor: "See ei vasta tõele!" (100)

Maria Karumets, 22. jaanuar 2018 09:16
Esimest korda avaldatud 23.01.2014.

"Tulge sisse! Ma näitan teile koolimaja! Direktor on kabinetis peidus ja kooli uksed on lahti!" hõikab üks Tapa erikooli õpilane koolimaja akna pealt. Eile puhkes Tapa erikoolis õpilaste mäss, mille käigus peaaegu kõik õpilased koolist põgenesid. Lõhuti palju koolivara – alates akendest lõpetades mööbliga, sealjuures ka pesuruum.

"Praegu on meist kümme poissi jooksus," tutvustab noormees kooliaknal olukorda.

"Tulge sisse, ma kaitsen teid!" pakub ta, et väljaspool aeda olevatel külalistel tasuks koolimaja sisemust vaadata.

Nooremad poisid teistel akendel saadavad väljasviibijaid roppude sõnade saatel keha eri õõnsustesse.

Tapa erikool on põhikool, mis mõeldud kasvatuse eritingimusi vajavatele 10–18aastastele poistele. Tõepoolest – range režiimiga erikooli uksed on lukustamata. Töömehed panevad parasjagu ühe lõhutud ukseklaasi asemele vineeri ning valvelauaonu ei tee võhivõõrast inimesest väljagi. Hetk hiljem avastab järelevalvejuht, et majja on sisenenud võõras inimene ja saadab siinkirjutaja kooli direktori Ene Kuke jutule.

Direktor on šokis!

"Jaa, meil on probleemid, aga ma ei ole võimeline kommentaari andma," vastab nutetud silmadega oma kabinetis toolil istuv nukker direktor Ene Kukk.

Kuna asja asub uurima ka politsei, ei lubata koolimajja ringkäigule, et näha, kui hullusti noorukid seal mässanud on.

"Minu jaoks on see šokk!" tunnistab direktor nutuselt.

"Meil on siin viis ülirasket noort, kes oskavad kõik poisid üles keerata! Ja see neil ka õnnestus."

Direktor arvab, et need noored, kes on juba kinnipidamisasutuses olnud, ei peaks enam erikooli tagasi tulema, sest just nemad on selles koolis autoriteetsed. "Aga poisid, kes ei ole veel vangis olnud, nende jaoks on kinni­istunud poisid nii suured autoriteedid," otsib Kukk probleemi põhjust.

Tema meelest ei tohiks vangis käinud ja karistuseta poisid koos olla.

Poistele ei meeldi personali suhtumine

"Kui kooli töötajad suhtuvad meisse s*****i, siis suhtume meie samamoodi vastu!" ütleb üks erikooli poiss vastuseks, miks nad mässama hakkasid.

Poisid kurdavad ka selle üle, et ainult lõuna ajal saavad nad korralikult kõhu täis süüa, kuid hommikusöögid ja õhtusöögid on väga nigelad. "Hommikust kella üheni päeval pean nälgima, kõht on tühi!" kurdab nooruk.

Poisi sõnul pole neil normaalset mööblitki – toolid on katki ja kõigile ei jagugi neid istumise alla.

"Tahad teada, mis direktor täna ühele poisile ütles? Et ta hakkab sellele poisile minu kohta midagi valetama, et mina talle peksa annaksin! Ja tooliga lõi direktor ühte poissi pähe!" kirjeldab teine nooruk intriige erikoolis.

Ta kirjeldab ka intsidenti, kus kehalise kasvatuse õpetaja on neid löönud. Poistel on infot, et neli politseiekipaaži otsivad koolist põgenenud poisse mööda Tapat taga. Kella 16.30 ajal on info, et kooli 30 noorukist on jooksus 27 poissi. "Koolimajas tegime täna uputuse ka!" ütleb üks noormees, kes on väga vihane, et hommikul õpilastele läbiotsimine tehti ja kõik keelatud asjad ära võeti – nagu suitsud ja mobiiltelefonid.

Ka teine noormees, kes vabalt koolimaja ees väravatest väljapoole intervjuud tuli andma, kinnitab, et suures osas tekkis mäss just läbiotsimise tõttu. "Siin on nii, et kui halvasti käitud, siis võivad kehalise kasvatuse õpetaja või järelevalvejuht sind ka lüüa," kirjeldab noormees.

"Koolimaja sees on kõik ära lõhutud, aknad löödi puruks."

Poiss ütleb, et ega kooli õpetajates polegi väga probleemi, õppida täitsa võib, vaid probleem on just järelevalveinimestes. "Osad on ikka päris hullud, kes panevad kohe käe külge!" räägib ta, et vägivalda on koolis tihti.

"See on tõesti tõsi, et üks poiss hakkas täna tooliga akent lõhkuma ja direktor võttis talt selle tooli ja pani vastu pead," kinnitab teinegi noormees ja ta lisab, et sellist asja juhtub vaid siis, kui direktor ikka tõeliselt kurjaks saab.

Saame direktoriga kokku pärast esimest kohtumist õhtu hakul veel kord erikooli sissekäigu juures. "Õpilane on ilma loata väljas. Kas te võtsite temalt intervjuu?" uurib direktor Kukk ajakirjanikelt, kes vastavad: jah. "Kas alaealist tohib filmida?" uurib direktor. Intervjuu andnud noormees püüab end kaitsta ja ütleb, et tema oli sellega nõus.

"Sinu nõusolek ei loe," vastab Kukk.

Kooli töötajad on noorukite vastu vägivaldsed – kas see vastab tõele? "Minu teada ei vasta," lausub direktor. Poisid kirjeldasid, et lõite ühele noorukile tooliga vastu pead?

"Ei ole olnud!" ütleb Kukk.

Kas kehalise kasvatuse õpetaja on mõnd poissi löönud? Kas see vastab tõele? "Ei vasta, ma tean, millele poisid vihjavad, need viis väga rasket poissi krutivad teisi poisse üles ja sellepärast see olukord selline ongi," räägib direktor.

Ka mööbli puudulikkuse kohalt väidab direktor poiste sõnadele vastu öeldes, et neil on kõik olemas. "Ainult esimesel grupil, kui nad toolid puruks lõid, on neil kaks diivanit selle asemel," räägib direktor, et noorukid ise lõhuvad mööblit.

Sundinud neid kooli minema, ütlesid poisid direktori sõnul, et ta veel näeb, et nad lõhuvad selle maja maha. Mis siis laamendajatest ja ärajooksjatest saab? "Ma arvan, et nendega tegeleb politsei. Kes rikuvad avalikku korda ja lõhuvad kooli vara, peavad saama karistada," ütleb Kukk.

Personal kardab erikooli õpilasi

Anonüümsust palunud Tapa erikooli töötaja selgitab, miks on koolis kaos tekkinud. "Kord puudub koolis täielikult! Õpilastele on antud liiga suured õigused ja vabadused!" räägib töötaja, vihjates, et just direktor oli see, kes korra käest lasi.

"Ta andis järele kahele poisile, kes korraldasid kolmepäevase mässu. Kehalise kasvatuse õpetaja võttis neilt ära riided, mis ei kuulunud neile ja mässu ajal andis direktor need riided neile tagasi ning ütles, et viige need siis koju, misjärel andis ka auto koos autojuhiga, et nad saaksid need riided kodudesse ära viia," kirjeldab töötaja.

Just pärast seda intsidenti läks kord käest. Töötaja sõnul on poiste tugipersonal alla igasugust arvestust. "Mõni neist arvab, et need poisid ongi kõik vanglakandidaadid!" ütleb ta.

Mingisugusest kuritegevuse ennetamisest ei saa seal juttugi olla. Kasvatajad ja õpetajad kardavad töötaja sõnul tundi minna – hiljuti pandi ühel õpetajal juuksed tunnis põlema. "Ka järelevalve kardab poisse, nemad rühma ei lähe, aga nemad peaksid just poisse valvama ja korrale kutsuma," räägib töötaja, et personal kardab poisse ja keegi ei julge neid takistada.

Samal teemal

21.03.2014
Põgenevad Tapa erikooli poisid võttis kinni politseikoer
22.02.2014
Politsei: Tapa erikoolis võib jälle mässuks minna
20.02.2014
Ema: poeg põgenes Tapa erikoolist koju. Sinna põrgusse ma teda rohkem ei luba!
13.02.2014
Erikoolis ümberkasvanu: oli kasulik, et sain sõpradest eemale

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee