Eesti uudised

Viru Valge sündis uuesti – ehtsast Eesti teraviljast (17)

Urmas Vahe, 22. jaanuar 2014 07:00
TAGAB KVALITEEDI: Liviko labori juhataja Velve Tagger näitab järjest paksemaid kaustasid, mis on kaanest kaaneni analüüside vastuseid täis.
Eile oli päev, kui Liviko pühamusse – alkoholilaborisse – pääsesid taas võõrad. Tuldi tähistama Viru Valge uuestisündi – seda tehakse nüüd ehtsast Eesti viljast.

Viru Valget on tehtud Livikos peaaegu muutumatu, läände puhuva sarvemehega sildiga. Nüüd lisandub sellele kleebis "Eesti teraviljast".

"Nüüdse Läti tootjaga oleme teinud koostööd aastast 2010 ja tänini ei saa me vastastikku öelda ainsatki santi sõna," ütleb labori juhataja Velve Tagger. "Piiritusetsistern vurab hoovi iga päev."

Piiritus tehakse küll Lätis, aga Viru Valge saab nüüd ometi alguse koduväljadel, Lõuna-Eestis. Seal kasvatatakse nisu, mis sõidutatakse Lätti Madona lähedale Biodegviela piiritusetehasesse. Enne Eesti viljale üleminekut kasutas Liviko Euroopa päritolu teraviljapiiritust, ütleb Velve Tagger. "Eesti teraviljale üleminekul oli oluline säilitada Viru Valgele iseloomulik pehme neutraalne maitse ning aroom."

Et Viru Valge kõigile neile omadustele vastaks, tuleb piiritust laboris hoolikalt kontrollida. Viinavabriku labor ei sarnane NASA juhtimispuldiga. Kõrgemat tehnilist pilotaaži siin pole. Peaasjalikult tehakse kogu töö ära gaaskromotograafiga, kust saadud tulemused suunatakse arvutitesse. Selles laserprinteri mõõtu tehnilises imes on andmed pea kõikide maailmas toodetud piirituste kohta, millega ka Liviko uksest sisse vuranud piiritusepotte uuritakse ja neid Euroopa Liidus kehtivate normidega võrreldakse. Katseteks kuluva piirituse hulk on kaduvväike. Kõik vajalikud numbrid saab kokku vaid mikroliitrisest piiritusepiisast.

Viru Valge on leidnud tee 24 välisriigi turule. Kolmandik toodetust eksporditakse. Ühtegi teist viina ei veeta Eestist nii palju välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee