Maailm

Inimkond on aina rahumeelsem, ent usuline vägivald tõusuteel (8)

Toimetas Marge Sillaots, 21. jaanuar 2014, 13:29
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kuigi uurimused näitavad, et maailm muutub aina rahumeelsemaks, on siiski üks aspekt, mis ässitab inimesi üksteisele kallale ja tekitab vägivalda − usuline. Uuringukeskuse Pew avaldatud uurimuse kohaselt tõusid usulistel kaalutlustel korraldatud vägivallaaktsioonid 2012. aastal viimase kuue aasta kõige kõrgemale tasemele.

Harvardi psühholoogiaprofessor ja Pulitzeri võitnud kirjanik Steven Pinker kirjutab, et elame küll meie liigi kõige rahumeelsemas ajastus, kuid sündmused nagu 11. september, sõda Iraagis jm võivad esialgu väite kahtluse alla seada. Pinkeri sõnul jõuab sõda küll ajalehtede pealkirjadesse, ent tänapäeval on vähem konflikte ja sõjas sureb vähem inimesi kui näiteks keskajal. Samuti on langenud kuritegude toime panemise arv üleilmselt juba viimase paarikümne aasta jooksul. Olukorra parenemise põhjusele ei saa kindlalt näppu peale panna, kuid hariduse kättesaadavusel ja empaatial on kindlasti suur roll.

Uuringukeskuse Pew andmetel oli 2012. aastal 198 riigist kolmandikes vähemalt mingit tüüpi usulist vägivalda − neli protsenti rohkem kui 2011. aastal ning 13 protsenti rohkem kui 2007. aastal. Usulised vägivallaaktsioonid olid tõusuteel kõikjal maailmas, välja arvatud Ameerikas.

2012. aastal teatati mingit laadi usuvähemuste tagakiusamisest 47 protsendis riikides, mis on üheksa protsenti rohkem kui 2011. aastal. Pew märgib, et suurenenud on ka konfliktid usugruppides endis.

2013. aastal koges usulise motiiviga terrorismi iga viies riik − 2007. aastal koges seda iga kümnes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee