Peaminister Andrus Ansip ja majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Foto: STANISLAV MOSHKOV
BNS 19. jaanuar 2014 16:28
Peaminister Andrus Ansipi hinnangul oli majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnakasutus oma Leedu kolleegide kohta kohatu ning ta loodab, et see ei pidurda Rail Balticu projekti.

"Juhan Partsi sõnakasutus oli kohatu, minister on lubanud oma Leedu kolleegi ees vabandust paluda, ütles Ansip pühapäeval BNS-ile. "Loodan, et kahetsusväärne sõnakasutus ei pidurda kõigi Balti riikide jaoks väga olulise raudteeprojekti arengut."

"Oleme tõesti mures, kas me jõuame täita kõik vajalikud Rail Balticuga seotud rahastamistingimused tähtaegselt, kuid probleeme tuleb lahendada läbirääkimiste laua taga, mitte head naabrit ja koostööpartnerit solvates," ütles peaminister.

Partsi sõnul vabandab ta kindlasti arusaamatuse pärast oma Leedu kolleegi ees. "Kahetsusväärsel kombel oli minu pika telefonivestluse, mille kõneaineks olid Rail Balticu hetkeseis ja lahendamist vajavad küsimused, tulemuseks blogi sissekanne, mille pahatahtlikkus tekitas ka minule suure pettumuse. Üks rõhutatud sõna on ebadiplomaatiline ja loomulikult arusaamatust tekitav," ütles Parts BNS-ile.

"Nagu olen ka öelnud, austan oma Leedu kolleege väga ja kindlasti räägime asjad selgeks. Rail Baltic on meie kõigi ühine eesmärk ja ma loodan, et keskendume Rail Balticu projekti kiirele arendamisele," lisas ta.

Leedu välisministeerium kutsus Eesti suursaadiku Leedus esmaspäevaks majandusminister Juhan Partsi väljaütlemiste pärast aru andma. Leedu valitsus teatas, et Partsi väljaütlemised on vastuolus igasuguse diplomaatilise tavaga, seega ootab valitsus Eesti saadikult ametlikke selgitusi.

Parts ütles intervjuus Wall Street Journalile, et otsuse jätta Vilnius Rail Balticu trassist kõrvale tegi Leedu eelmine valitsus konstruktiivselt, kuid uue valitsuse all on asjad hakanud muutuma. "Leedu valitsuses on jobud (fools)," ütles Parts. "Kui uus valitsus ametisse sai, lasid nad end mõjutada Leedu Raudteest. Leedu valitsus raiskab aega," lisas ta.