Foto: AP/Scanpix
BNS 18. jaanuar 2014 15:43
Lõuna-Sudaani valitsusväed vallutasid laupäeval tagasi Bori linna, teatas sõjaväe pressiesindaja.

"Sudaani rahvavabastusarmee (SPLA) vaprad väed sisenesid täna Bori, nad alistasid lahingus enam kui 15 000-mehelise (sissijuhi) Riek Machari väekontingendi ja nurjasid tema plaani rünnata Jubat," ütles pressiesindaja Philip Aguer ajakirjanikele.

Jonglei osariigi pealinn Bor asub 200 kilomeetrit pealinnast Jubast põhjas. Linn on alates relvastatud konflikti puhkemisest president Salva Kiiri ja endise asepresidendi Riek Machari vahel 15. detsembril korduvalt käest kätte liikunud.

Kiiri pressiesindaja Ateny Wek Ateny sõnul on president "vägesid hästi tehtud töö eest õnnitlenud".

Ta lisas, et SPLA kavatseb kinni pidama rahvusvahelisest õigusest. "Vangi võetud isikuid tuleks kohelda vastavalt rahvusvahelisele õigusele," sõnas ta.

Päev varem teatas ÜRO, et konflikti käigus on toime pandud massilisi ja kohtuväliseid tapmisi, põhjustatud suurt hävingut ning aset on leidnud ulatuslik rüüstamine.

ÜRO andmetel on kuu aega kestnud vaenutegevuse tõttu Lõuna-Sudaanis oma kodudest põgenenud umbes 400 000 inimest. Maailmaorganisatsiooni andmetel on relvakonflikt nõudnud üle tuhande ohvri, kuid sõltumatu Rahvusvahelise Kriisirühma (ICG) andmetel ligineb ohvrite arv pigem 10 000-le.

Maailma noorim riik Lõuna-Sudaan vajus kaosesse 15. detsembril, kui Kiir süüdistas Machari riigipöördekatses. Puhkenud vägivalda õhutab tagant rivaliteet Kiiri dinka hõimu ja Machari nueri hõimu vahel.