Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Kaspar Käänik 18. jaanuar 2014 12:53
Keskerakonna esimees Edgar Savisaar rääkis partei volikogul, et Keskerakond on ainus, kes saab lubada, et vähemalt üks esindaja järgmises europarlamendis on rahvuselt venelane.  "Europarlament on kindlasti oluline areen, kus Eestis elavad rahvusvähemused peavad olema esindatud. Olukord, et kahes eelmises europarlamendi koosseisus polnud Eestist valitud ühtegi venelast oli kahetsusväärne ja Keskerakond on ainus, kes saab seda sel korral muuta," rääkis Savisaar. "Ma oletan, et ka sotsid püüavad seda valijatele lubada, aga nende tõenäosus saada kaks mandaati on juba iseenesest minimaalne."

Savisaar märkis, et ühe vene rahvusest saadiku jõudmine kuue Eesti esindaja sekka on juba iseenesest oluline Eesti mainele Euroopas.

"Aga veelgi olulisem on see Eesti riigi mainele meie oma rahva silmis. Euroopa Liit on seni olnud justkui ainult eestlaste projekt. Euroopa Liit peab muutuma kõikide Eesti elanike asjaks. See kindlustab kodurahu Eestis ja teeb sellega tugevamaks nii Eesti ja ka Euroopa Liidu."

Eurovoliniku koht opositsioonile

Savisaar nentis ka, et Euroopa Komisjoni voliniku koht peaks kuuluma opositsioonile, kuna koalitsioonierakondade toetus on madalam.

"Eestis on vähem kui pool aastat pärast voliniku kinnitamist riigikogu valimised ja Eestis vahetub suure tõenäosusega valitsus," märkis ta. "See pole hea Eestile ega Euroopale kui volinikutooli täidab kodumaal võimu kaotanud erakonna esindaja."

Savisaare idee järgi peaks volinikukoht kuuluma Keskerakonnale ning nende kandidaadiks oleks Jüri Ratas, kes on Euroopale andnud Rohelise Pealinna idee.

"Aga ma usun, et me jõuaksime voliniku koha osas tervet Eestit rahuldavale kokkuleppele ka sotsiaaldemokraatidega, kes on Eesti kandidaadina voliniku kohale nimetanud Ivari Padarit, sihtides eelkõige põllumajandusvoliniku portfelli,“ lisas Savisaar.

Ta rõhutas, et voliniku kandidaadi üle peaks otsustama parlament absoluutse häälteenamusega, just nii, nagu käib presidendivalimine.