Gulnara Karimova TaškendisFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 16. jaanuar 2014 13:17
Usbekistani presidendi Islam Karimovi vanima ja kuulsaima tütre Gulnara Karimova tähelend on saanud tagasilööke. Endises ÜRO suursaadikus, popstaaris ja ärinaises Karimovas nähti koguni tulevast Usbekistani liidrit, kuid praeguseks on paljud tema ärid suletud ning positsioonid haihtunud. Väidetavalt on "röövparuniks" tituleeritud Karimova tihedalt seotud Usbekistani repressiivorganitega, kuigi esineb nüüd ägeda inimõiguste kaitsjana.

BBC kirjutab, et Skandinaavias emigratsioonis elav usbekk nimega Tahir üritas end hiljuti üles puua. „Ma olen väsinud," selgitas Tahir suitsiidikatset. Ta käed värisevad, vasak silm pilgub närviliselt ning ta keha on füüsiliselt deformeeritud – kõik piinamise järelmid, nagu ta ütles.

Kodumaal oli Tahiril ja tema partneritel edukas firma, mida tolliamet ja politsei santažeerisid. Tahir pandi vangi. Seal teda piinati ning ta nägi, kuidas vangivalvurid kinnipeetavaid tapsid. Altkäemaksu abil õnnestus tal vanglast pääseda ning Usbekistanist põgeneda.

Tahir kardab, et „nad" leiavad ta üles ja saadavad kodumaale tagasi. Usbekistani julgeolekuteenistus oli pildistanud iga tema armi ja sünnimärki ning filminud kõnnakut. „Olen sajaprotsendiliselt identifitseeritav," rääkis Tahir.

Advokaadid aga räägivad, et kõik Tahiri probleemide niidid viivad Usbekistani kuulsaima avaliku elu tegelase Gulnara Karimovani. Tahiri lugu olevat üks paljudest, tänu millele Karimovat on tituleeritud „röövparuniks", nagu lekitas Wikileaks USA diplomaatilistest kanalitest.

Harvardi haridusega 41-aastane kena välimusega daam on olnud ärinaine, moeguru, diplomaat, filantroop ja popstaar Googoosha (Guguša). Viimastel kuudel on ta omandanud uue imago - nüüd kaitseb ta inimõigusi. Naise endine nõunik, kes ei soovi oma isikut avalikustada, ei usu, et Karimova oleks muutunud: „See kõik on osa tema võitlusest ellujäämise eest."

Kuivõrd Karimova äri- ja meediaimpeeriumid on hakanud koost pudenema, esineb ta Usbekistani repressiivse valitsuse avameelse kriitikuna.