Õpetajablogi

Õpetaja blogi: avastage oma lapse isikupära ja anded (1)

Hille Kõrgesaar, 14. jaanuar 2014 14:42
Foto: Reuters / Scanpix
Ei olegi vaja last saata kõikvõimalikesse kallitesse huviringidesse, vaid odavam meetod on täiesti tasuta ise lapse huvisid ja annet märgata ja üheskoos tegutseda.

Kui just pilli ei mängi ega võõrkeeli valda, siis on loomulikult toeks mitmesugused huviringid. Paraku on lapsevanematel komme saata lapsi kõikvõimalikesse ringidesse, nii et peale kooli pole neil võimalust ega aega koolitöidki teha. Küll on rakendatud laps siia ja sinna ringi, nii et õppimiseks pole pahatihti mahtigi.

Samal teemal

Näib, et laps on vanema käes nagu marionett, keda liigutada omatahtsi. Seejuures oodatakse veel häid õpitulemusi. Ega nad rauast ole, et suudavad -jõuavad kõike! Kui praegu on meeletult palju igasugu tegevussfääre, ei tähenda, et laps peaks osalema igas neis. Valige üks harrastus lapsega välja, mis kõige sobivam ja meeltmööda ning pole vaja kõike läbi proovida, et teada, mis on õige. Ühtlasi jääb lapsele alles ka pisut teenitud vaba aega.

Vaadates oma ainust last, siis tema välimuse järgi sobiks ta pigem füüsilisele alale - suur tugev poiss, aga loomuselt on ta kunstihingeline nagu ma ise. Ta teab, mis talle meeldib ja tegeleb sellega. Nii ongi õige. Käeline tegevus innustab teda, pakub süvitsi huvi ja kui aega üle jääb, siis jalgpall ja sõpradega väljas.

Tema huvi joonistamise vastu on tohutult suur. Kui mu laps vaatab minu tehtud pilte, näen tema silmis motivatsiooni püüda samamoodi. Ta viskab prügikasti kõik oma ebaõnnestunud tööd ja alustab ikka ja uuesti värskelt lehelt, sest kõik peab piinlikult õige ja korrektne olema.

Nii pole tal vajagi kunstiringis käia, sest õpime koos ühist huvi. Ei saa väita, et vaid mina õpetan oma last. Pigem vastupidi. Laps õpetab mulle uusi nähtud nippe, öeldes: "Emme, sa võid ju neid kõike oma tundides lastele õpetada." Ja ongi nii. Minu seitsme-aastane poeg annab mulle aeg-ajalt näpunäiteid, mida uut ja huvitavat tundides teha. Väga vahva.

Tean, et vanemate eeskuju rikastab last. Kui istute teleka ees või lihtsalt vegeteerite, no olge kindlad, seda teevad ka teie lapsed. Süüdistades siin halbu sõpru on liig, vanemad on oma laste kindlus.

Oma unistusi ei tohi aga lapse peal välja elada, sest see lihtsalt ei toimi ja ajab lapse segadusse. Kasu mittemingitki. Aga ikkagi elatakse oma fantaasiaid laste peal. Kui see on lapsele meeltmööda, siis on ju kõik korras, aga kui ikka kunstlikult tehakse lapsest keegi, kes ta tegelikult pole, siis annab aega, et teha lapsest see, kes ta tegelikult on.

Samal teemal

01.04.2014
Õpetaja blogi: vanemad kipuvad oma lastelt nõudma seda, mis endal lapseeas puudu jäi
28.03.2014
Õpetaja blogi: kas tänapäeva laps elaks vanaaja lapse kogetud õudused üle?
03.02.2014
Need õudsad ja hirmuäratavad kommentaatorid?
04.01.2014
Õpetaja blogi: vähem virisemist ja rohkem tegutsemist