Eesti uudised

Tallinna trahvimasin: mupo asus loomeettevõtjaid pitsitama (19)

Karoliina Vasli, 13. jaanuar 2014, 07:00
ÕIGLANE VÕI MITTE? Mupo trahvib viimasel ajal ka loomevaldkonna ettevõtteid. Foto: Teet Malsroos
Tallinna munitsipaalpolitsei on hakanud trahvima reklaami- ja produktsioonifirmasid, väites, et tegu on kaubandusettevõtetega. Kuukulguri esindaja Jan Erik Nõgisto sõnul pöörduvad nemad kohtu poole. Ta leiab, et linn käitub rumalalt ja pahatahtlikult.

Produktsioonifirma Kuukulgur on tegutsenud juba 11 aastat, selle aja jooksul on tehtud näiteks filmid "Jan Uuspõld läheb Tartusse" ja "Kormoranid". Suur oli nende üllatus, kui möödunud nädalal ilmusid kontorisse mupo ametnikud, kes tahtsid kõikide ettevõtte juhtide andmeid. Paar tundi hiljem tuli kutse järgmine päev Põhja-Tallinna linnaosavalitsusse ilmuda. Kuukulguris töötava režissööri Jan Erik Nõgisto sõnul tehti neile trahv 32 eurot, maksta tuli ka 19 eurot tegevusloa väljastamiseks.

Nõgisto: rumal viis eelarve lappimiseks

"Oleme ju kaubandusettevõte nagu kõik teised restoranid," ironiseerib Nõgisto.

Samal teemal

Ta lisab, et otsust neile korralikult ei põhjendatud. Öeldi vaid, et kaubandusettevõtted on kõik, kes tegelevad ettevõtlusega. "Kuna meie tegevust seaduses otse kirjas ei ole, siis sobib sinna tegevusloasse kirjutada kategooria "muu".

Nõgisto: "Asi ei ole üldse selles 32 euros, vaid selles, et see on ebaõiglane, pahatahtlik ja kahjuks ka rumal viis eelarveaukude lappimiseks."

Teenusmajanduse Koja juht Kristina Narusk räägib, et Kuukulguri kõrval on teisigi firmasid, kes on viimasel ajal mupolt trahvi saanud. "Esimese hooga on sihikule võetud loomevaldkonna ettevõtted, kellele kaubanduse tegevusloa puudumise tõttu Tallinna linnaosavalitsused trahve väljastavad. Tegemist on firmadega, kes pakuvad enamasti teadmiste- ja loomepõhiste projektide teenust äriklientidele: filmiproduktsioon, disain, reklaam jne ning kelle äri toimimiseks tegelikult eriregistreeringut ei vaja."

Advokaadibüroo FORT vandeadvokaat Jaana Nõgisto selgitab, et kaubandustegevuse seadus nõuab ettevõtjalt registreeringut majandustegevuse registris (MTR), kui ta tegeleb kaubandustegevusega. "Kaubandustegevus on aga seaduse tähenduses vallasasjade müük või kasutusse andmine, ehitistes puhastusteenuste osutamine ja iluteenused, toitlustamine ja tänavakaubandus. Ehk siis laias laastus erinõuetele ja järelevalvele alluv tegevus. Teadmiste- ja loomealase teenuse osutamine, s.h näiteks reklaamklippide ja filmide produktsioon ei nõua registreeringut MTRis."

Ta ütleb, et Kuukulguri näide iseloomustab, kuidas ilmselgelt vajaliku ettevalmistuseta ametnikud on asunud meelevaldselt linnakassat täitma. Ta lisab, et väärteootsuses märgiti trahvisaajaks ettevõtte asemel hoopis juhatuse liige Priit Aus ja trahvi määramise alusena on märgitud "kauba saatedokumendi puudumine või esitamata jätmine". Vandeadvokaadi teada on aktsioon massiline ja sihikule tundub olevat võetud kogu loomemajanduse sektor.

Mupo:  "Teie poolt viidatud menetlus on lõpule viidud. Mittenõustumise korral on Kuukulgur Filmil õigus see 15 päeva jooksul pärast otsuse kättesaamist maakohtus vaidlustada. Kas koostatud otsus on õiguspärane või mitte, selgub kohtuotsusest." Küsimusele, miks produktsioonifirmad ja reklaamiagentuurid ikkagi kaubandusettevõtete alla loetakse, ei vastatud.

Kuukulgur on praeguseks dokumendid Harju maakohtule saatnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee