Eesti uudised

Eesti kaitseministri idee tuua USA baasid Eestisse sai Venemaalt vastulöögi (74)

Teet Teder, 11. jaanuar 2014, 08:00
USA SÕDURID EESTI PINNAL: Ilmselt peetaks Eestisse rajatud USA sõjaväebaasis samuti iseseisvuspäeva, nagu seda praegugi igal aastal Tallinnas Ameerika Ühendriikide Eesti suursaadiku juures tehakse. Foto: TEET MALSROOS
Kaitseminister Urmas Reinsalu kutsus äsja Ühendriike Eestisse sõjaväebaase looma. Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin viitab Reinsalule kui poliitikule, kes on valmis teiste saapaid viksima.

Kaitseminister Urmas Reinsalu kõneles esmaspäeval Washingtonis Rahvusvahelises Strateegiliste Uuringute Keskuses ja rõhutas korduvalt, et Balti riigid on ainuke piirkond NATOs, kus jõudude tasakaal pole mitte kaitseorganisatsiooni, vaid teiste riikide kasuks. Reinsalu täpsustas, et "teiste riikide" all pidas ta silmas "meie head sõpra Venemaad". "Selgelt oleks kroonijuveeliks USA alaline kohaolek Euroopa pinnal. Ma oleksin väga rahul, nähes USA kohaolekut ka oma riigis," ütles minister, mööndes siiski, et mõistab tänapäeva reaalsusi.

Majandusanalüütik Andres Arrak kardab, et sellised ütlused mõjuvad Eesti-Vene majandussuhetele laastavalt. "Me oleme üle ida piiri sülitanud ikka juba piisavalt," ütleb ta. "Sellel ei ole mingit põhjendust. Vastupidi, meil on vaja venelastega saada suhted korda."

Samal teemal

Paljud Eesti firmad on Venemaa turust sõltuvad ja Arraku sõnul on naaberriikide suhetes "jää murdumas". "Aga kui siia tuleks mingi Ameerika pidev baas, siis julgeolekupoliitiliselt ei annaks ta midagi juurde, küll aga rikuks järgmiseks 50 aastaks meie suhted Venemaaga. Mina ütleks, et see on lapsik, rumal, läbimõtlemata, emotsionaalne," kurjustab ta.

Baasid rikuksid suhted Venemaaga

Samas mõistab Arrak, miks minister seda tegi. "See on hea toost ameeriklastele mee mokale määrimiseks. On õigus küll, et Euroopa kaitsetahe ongi kehvapoolne. Ma üldkontekstist saan aru, ja USA on ka aru saanud, et Euroopa ise ei ole huvitatud enda kaitsmisest, ja USA huvi on end Euroopast välja tõmmata ja Aasiasse minna. Aga kui ta oleks riigimehelikult mõelnud, siis ma arvan, et selle oleks võinud jätta välja ütlemata. Isegi kui ameeriklasi ei tule siia, siis see sõnum on Moskvas juba ammu läbi hekseldatud."

Arrakul on õigus. Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin reageeris Reinsalu avaldusele. "Mõni rahvas on valmis surema oma vabaduse ja iseseisvuse eest, mõni poliitik on aga valmis teiste saapaid viksima," kirjutas ta Twitteris.

Rogozin küll otseselt Eestile ega Reinsalule ei viita, aga riputas oma säutsu kõrvale artikli Reinsalu avaldusest.

"Jah, ma panin tähele," ütleb Reinsalu, et on Rogozini säutsu märganud. "Ma arvan, et see peegeldab tema hoiakuid ja need on olnud tal üsna ühte laadi väga pikka aega. Minu kommentaar sellele Rogozini avaldusele on see, et Eesti on valmis oma vabadust kaitsma, Eesti on valmis tingimusteta oma vabadust kaitsma koos oma liitlastega, ja punkt. Ameerika Ühendriigid on meie liitlane ja Ühendriikide kohalolek meie regioonis suurendab meie julgeolekut, mitte vastupidi."

USA kohalolek suurendab julgeolekut!

Paljud kaitseasjatundjad on öelnud, et USA sõjaline kohalolek Eestis valab Eesti-Vene suhetes õli tulle, mitte ei silu neid.

Reinsalu nii ei arva. "See mitte ei vala õli tulle, vaid vastupidi, see annab selge signaali kolmandatele riikidele, et Eesti on riik, kes lisaks iseseisvale kaitsevõimele toodab ka liitlassuhete kaudu oma julgeolekut. Meie peame eelkõige lähtuma oma julgeolekuhuvidest. Mis puudutab pingesituatsiooni meie regioonis, siis kindlasti me jälgime tähelepanelikult Vene Föderatsiooni sõjalise kohaloleku pidevat kasvu Läänemere piirkonnas ja kindlasti oleme tähelepanelikult jälginud seda, et möödunud sügisel toimus külma sõja järgne suurim Vene läänesuunaline õppus "Zapad 2013"."

Ühtki daatumit Reinsalu ei ütle, millal ta tahaks USA sõdureid Eestis näha. "Mul oli eile (neljapäeval) kohtumine just Ühendriikide Euroopa erivägede ülemaga, kellega me arutasime samuti koostööd, ja muu hulgas on mul hea meel, et "Kevadtormil" osalevad Ameerika Ühendriikide sõjaväelased. Me töötame ka täiendavate koostöövõimaluste kallal ja kindlasti see on asi, mis suurendab meie julgeolekut, mitte vastupidi."

Kuidas võiks võõraste vägede baas Eestis mõjuda majandussuhetele Venemaaga?

Reinsalu: "Ma arvan, et kõige parem investeering meie majanduslikku sõltumatusse ja edukusse, nagu meie ajalooline kogemus on näidanud, on investeering julgeolekusse."

Kaitseväe endise juhataja, peaministri nõuniku riigikaitse valdkonnas Ants Laaneotsa sõnul on USA üksuste paigutamine Eestisse pullile punase rätiku näitamine. "Mida võiks maksimaalselt soovida, on see, et USA üksused paigutaksid Balti riikidesse eelpositsioneerimislaod," ütles Laaneots. "Vastasel juhul oleks see suuriikide olukorra pingestamine, sest kui siia tuleks suuremad alliansi väed, suurendaks eeldatavasti oma kohalolekut ka Venemaa."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee