Eesti uudised

Siniverelised rahvasaadikud Vassiljev ja Riisalu: see pole nali! (61)

Juhan Haravee, 10. jaanuar 2014, 07:00
Mehed sinises: Keskerakondlastest ordurüütlid Viktor Vassiljev ja Aivar Riisalu ei pea ju ometi igavesti kohukese rohelist pühaks pidama. Foto: Facebook
Püha Miikaeli ordu aukoodeks soovitab oma liikmetel poliitikasse sekkumist vältida. Siiani pole rüütlitest keskerakondlased Viktor Vassiljev ja Aivar Riisalu aga suutnud kiusatusele vastu panna. Küllap sellepärast ordu koduleht Eesti haru olemasolu ei kinnitagi.

"Peaasi, et sellest jälle mingit tsirkust ei tehtaks ja mingite vandenõuteooriatega ei seostataks," kurtis keskerakondlasest riigikogulane Viktor Vassiljev eile Õhtulehele.

Nimelt pani sensatsioonimaias telesaade "Pealtnägija" ta kolmapäeval õhtul lausa higistama. "Ma rääkisin seal kõik enam-vähem ära ning see, kuidas väärikaid inimesi meie rüütliordusse astumiseks sobilikeks saada, vajaks kunagi pikemat selgitamist," lisab Vassiljev, kes õpitud ameti poolest on vanurite arst ehk geriaater.

Paistab olevat mäng

"Oleme läbi ajaloo olnud erinevate kultuuride ristumisteedel ning selliseid üllatusi on varemgi päris palju ette tulnud. Ma võtan seda uudist mänguliselt ja ei maksa arvata, et mingi siin avatud ordu paarimeheline allüksus oleks suurusjärguski võrreldav kunagi Pühal maal loodud vaimulike rüütliordudega. Ajad on teised, inimesed on teised ja maailm on teine."

Ka kunagi lausa Toompeale rahvasaadikuteks jõudnud kuningriiklastest on praegused rüütlid Musta sõnul kindlasti tunduvalt mängulisemad. "Ma ei arva, et see ordu suudaks läbi paari riigikogulasest rüütli reaalselt mõjutada Eesti poliitikat. Läbi moraalinormide võivad nad ehk ühiskonda positiivselt mõjutada aga küll," märgib Must.

Tallinna Ülikooli dotsendi, ajaloolase Marek Tamme hinnangul ei saa "Pealtnägija" uudist kindlasti vaadelda kui ajaloo valdkonda kuuluvat sündmust. "Tegu on teatud inimeste isikliku vaba aja veetmise vormiga," möönab Tamm.

"Meil ei ole enam seisuslikku ühiskonda ja rüütlitiitlid meil enam ei kehti. Kui keegi end päritolu või isikuomaduste poolest rüütliks peabki, ei saa teda teiste suhtes kuidagi paremale positsioonile paigutada. Vaba aja veetmise seisukohalt pole sellisele lähenemisele aga midagi ette heita. Kes mängib kaarte, kes teeb sporti – keegi võib mängida ka rüütliordut!"

"Mis see muud on, kui mäng," kommenteerib Püha Miikaeli rüütliordu uudist ajaloolasest poliitik ja eesti soost mõisnik Mart Helme heatahtlikult.

"Rüütliaeg lõppes tegelikult ära juba esimese maailmasõjaga. Aadeldamise privileeg oli aga kuningatel ning ma ei kujuta ette, kuidas kavatseb seda Viktor Vassiljev tegema hakata. Kui see on aga tore mäng, siis miks mitte – tehku palju tahavad! Ülemäära tõsiselt seda muidugi võtta ei tasu. Kui Peeter Volkonski võib oma suguvõsa ajas tagasi viia sajandite ja sajandite taha, olles sellega tõepoolest pärusaadlik, siis Vassiljevi poolt välja pakutavaid aadeldamisi ma väga tõsiselt ei võta."

Pärusaadlik arvab ja muigab

"Juhtusin seda "Pealtnägijat" nägema küll," mõtiskleb vürstist näitleja ja muusikamees Peeter Volkonski. "Olgu selle Viktori doni-tiitliga, kuidas on, küllap sai ta selle Hispaaniast. Mis aga puutub krahvi tiitlisse, siis siin on asjad keerulisemad." Nimelt oli Vassiljevi vanaema küll sugulane Nikolai I käest aadlitiitli saanud tegelasega, aga naisliini pidi seda tiitlit edasi anda ei saa.

Rohkem teeb vürstile muret aga tõik, et tema ei suutnud Peaingel Miikaeli Rüütliordu kodulehelt leida vähimatki vihjet sellele, nagu oleks ordul Eestis prioraat, veel enam – suurprioraat.

Kas tõesti peetakse Aivar Riisalust, Viktor Vassiljevist ja veel mõnest siiani tundmatuks jäänud, kuid prominentsest rüütlist koosnevat Eesti haru nii vähetähtsaks?

Vürst Volkonski surfab vilunult Püha Miikaeli ordu kodulehel. "Kuula nüüd," muigab meie armastatud pärusaadlik.

"Siin on isegi rüütli aukoodeks olemas. Sõna-sõnalt on kirjas, et ordurüütel väldib sekkumist poliitikasse. Ta toetab riigi rahvuslikku poliitikat ja selle huve, sõltumata sellest, milline partei on võimul."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee