Eesti uudised

Endine steroiditarvitaja: sain looma jõu, pideva seksinälja ja nässus tervise… (50)

Teet Teder, 10. jaanuar 2014 07:00
JÕUST SÕLTUVUSES: Endine steroidide kasutaja tunnistab, et muskleid suurendavad tabletid ja süstid sõltuvust ei tekita. Sõltuvus tekib tohutust jõust ja lihaste kasvust. Foto: Corbis/AOP
"Tundsin ennast nagu maailma kuningas. Jõudu oli nii, et sidusin kolmetonnise maasturi endale nööriga taha ja jooksin siis ringi," räägib steroide ehk dopingainet nagu mannaputru söönud Karmo, kellele see andis enneolematu rammu ja lakkamatu seksiisu.

Kohtun Karmoga ühel õhtul hämaras baaris. Loomulikult pole see tema õige nimi. Ta ei taha oma nime all sellise teemaga avalikkuse ees esineda, sest ta on sportlane. Omal alal võistles ta ainult esikohtadele, aga nüüd on puhas ja hoiatab, et steroidid ei ole nii ohutud, nagu räägitakse.

"Tahtsin kahte asja korraga – kulturisti keha ja jõudu," räägib Karmo.

"Kõik me tahame kiiremini, kõrgemale, kaugemale saada. Eks see põhjus oli. Ja see töötab väga hästi, tulemused tulevad."

Ained töötasid Karmo puhul isegi liiga hästi. "Tohutu trenni-isu oli. Hommikul tõusin, sõin ja läksin trenni, mis kestis neli tundi. Tulin trennist ära, sõin valgud sisse ja oli tunne, et läheks kohe tagasi, nagu täiesti väljapuhanud mees. Vastupidavust oli tohutult. Käe ümbermõõt suurenes poolteise kuuga 5–6 sentimeetrit."

Naine ei teadnud midagi

Karmo jätkab: "Soovitatakse üks kuur teha, aga jõudu tuli nii palju juurde, raskused muudkui kasvasid, ja siis hakkasin ainete koguseid ka suurendama. Tegin kolm kuuri järjest. Ja lõpetasingi vigastusega. Jõudu oli lihtsalt nii rämedalt palju, et keha ei pidanud vastu. Liigesed andsid järele."

Karmo lõhkus ennast sõna otseses mõttes ära. Valutavad õlad andsid küll märku, et keha annab alla, aga ained soontes ei lasknud lõpetada. Viimaks rebestas Karmo õlaliigeseid nii, et ei saanud mitu kuud kangi tõsta.

Üks kõrvalnähte, tema sõnul häiriv, oli hormoonidest tekkinud sugutung. "Räige seksiisu tuli. Muudkui käiks ja... Naine juba kodus ütles, et rahune maha, mis sul viga on," meenutab Karmo.

Kui aga aineid enam ei võtnud, tekkis seksiisule vastupidine efekt. Õigemini – isu võis ju olla, aga kõrge hormoonitasemega harjunud keha ei tulnud järele.

Keelatud ainetest, mida mees pruukis, ei teadnud Karmo naine midagi. "Ütlesin, et süstin liigeste jaoks. Tegelikult see hoopis kuivatas liigeseid ja pidin liigeseravimeid lisaks võtma. Netist lugesin ja õppisin. Google on olemas, milleks seda arsti vaja," muigab Karmo.

Veel õppis ta, et kõrvale tuleb süüa maksapuhastajaid. Piss peaks olema kollane, aga Karmol oli see tumepruun. "See oli pisiasi ja ei hirmutanud. Mingi hetk lõi kõhu ka paigast ära. Aga võtsin kõhukinnisteid ja läksin jälle trenni. Põhiline, et saaks trenni minna. Et kõik vaataksid, vaat see on elukas! Paneb kõik kettad peale, karjub ja tõstab!" meenutab ta endisi aegu

Kui Karmo ainete tarvitamise lõpetas, lõi tema selg pooleks aastaks mädapaiseid täis.

Millest talle kusagil ei räägitud, oli see, et sellised ained mõjuvad halvasti psüühikale. "Mina tegin põhiliselt metaani [anaboolne steroid Methandrostenolon]. See ajas mõistuse sassi. Ja kui veel paar tilka alkoholi sain, siis olin loll valmis. Isegi kaine peaga oli keeruline ennast tagasi hoida. Keegi sõitis autoga ette, oli kohe selline tunne, et roniks välja ja paneks ära. Ööklubis läks keegi vastu või isegi vaatas valesti, kohe läks löömaks. Muidu ehk üritaks rahulikult asju ajada, aga siis oli vaja kõik kohe füüsiliselt selgeks teha."

Steroididopingu pruukimise tõttu sattus ohtu Karmo kooselugi. "Ütlesin naisele, et jäta uks paokile. Ta pani selle kinni. Mul läks silme eest mustaks ja ma lõin käe läbi ukse," meenutab ta.

Häbeneb diplomeid

Aineid oli lihtne saada. "Mul on kulturistidest sõpru," sõnab Karmo ja sellega oleks nagu kõik öeldud.

"Üks päev ütlesin ja järgmine päev olid ained kohal. Lihtne. See teebki asja kõige vastikumaks, et kui tahad, saad kõik kätte."

Kuigi Karmo käis ringi samasuguste jõujuurikate seltskonnas, ei rääkinud ta teistele, mida ta tarbib. "Hea pilguga sellele ei vaadatud. Eriti kui käisin veel võistlustel ka. Tegin ikka esikohtadele. Tegelikult olen need diplomid ja medalid silme alt ära pannud. Häirivad. Nüüd, mis tulevad, panen aga uhkusega üles."

Kiivikas: aineid tarvitavad peamiselt harrastajad

Kulturist Ott Kiivikas ütleb, et neid, kes kulturismi- ja fitnessivõistlustel osalevad, saavad nad kontrollida ja kutsuvad tihti ise dopingukütid kohale. Samas liiguvad muskleid paisutavad ained enamasti harrastajate seas, kes ei võistle ja kes tahavad end kergemini trimmi ajada.

"Seda on kõrvalt näha. Kui ikka inimene käib trennis ja suurt arengut ei ole näha – tõstis enne näiteks 100 kilo ja kolme nädala pärast tõstab juba poole raskemat kangi –, siis on ju selge. Ja siis ilmub mõne aja pärast saali nagu sama mehe vend või väga sarnane inimene, aga poole väiksem – ainete kuur on läbi saanud. Kas kõik nüüd dopingut kasutavad, ega näpuga saa ju näidata, aga on inimesi, kes muutuvad katastroofiliselt," räägib Kiivikas.

Ta teab, et valdavalt on tegemist retseptiravimitega, millel oma hästi toimiv must turg. "Rootsis tehakse jõusaalidesse haaranguid. Piiratakse saal sisse ja kontrollitakse kõiki. Meil seda ei tehta ja me ise ka ei saa politsei tööd ära teha. Meil pole selleks õigust, et kedagi kontrollima hakata."

Kiivikase sõnul on selline kontrollimatu ravimite manustamine ohtlik ja kuuldavasti jõusaalides surmagi põhjustanud.

Enamasti kasutatakse anaboolseid steroide, mis on rangelt retseptiravimid. Need parandavad lihaste suutlikkust, jõudlust ja mahtu. Kliinilises meditsiinis kasutatakse neid patsientide puhul, kes on sunnitud kaua liikumatult haiglas lebama ning vajavad seejärel lihaseid taastavat ravi. Veel kasutatakse neid aineid meestel hormoonasendusravis.

Pikaaegne selliste dopinguainete kasutamine võib põhjustada maksahaigust ja impotentsust. Ka esineb südame rütmihäireid ja infarktegi.

Arst: steroidid on jõudnud laste sporti

Tallinna naistearst, kelle nimi on toimetusel teada, ütleb, et tema juurde sattus 17aastane tütarlaps, kes on tõenäoliselt juba tükk aega keelatud aineid kasutanud.

"Tema tuli minu juurde kaebusega, et tal ei ole pool aastat tsüklit olnud. Siis ma hakkasin uurima – ma alati põhjalikult uurin, sest põhjalik analüüs on pool diagnoosi. Ja uurisin, kas sporti teeb, ülekoormus, ei jõua puhata, ja siis ma küsisin, kas mingeid ravimeid olete tarvitanud. Ja siis tema ütles mulle nii, et enne võistlusi treener annab nendele testosterooni. Täpselt nii ütleski – testosterooni. Nii noor tüdruk, 17aastane, ta ei pruugi teada, mida see aine teeb, aga treener pidi ju teadma."

Arst on vihane, sest nii võib tütarlapse tuleviku ära rikkuda. "See on ju meessuguhormoon. Seda ei tohi üldse anda naistele, kui nad ei taha just meheks saada. Ma olen nii verine selle treeneri peale! See tüdruk ei pruugi pärast lapsigi saada," räägib arst.

Koolispordiliidu juhatuse liige ja Tallinna saksa gümnaasiumis kehalise kasvatuse õpetaja-metoodik Ülo Kurig ütleb, et tema oma praktikas ei ole jõudu andvate ainete kasutamist märganud. "Ma olen sinisilmne ja ei usu, et koolispordis seda on. Kui needsamad lapsed käivad kuskil Eesti võistlustel ja neil on oma treenerid… Aga koolispordis mina näinud ja kuulnud ei ole," möönab Kurig.

Koolispordiliidu võistlustel dopingukontrolli ei tehta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee