Eesti uudised

Ekskolleeg vahistatud vene aktivistist Zarenkovist: jubedamat inimest annab otsida! (14)

Karoliina Vasli, 10. jaanuar 2014, 07:00
SÜÜDI VÕI EI? Võib ju diskuteerida, kas venemeelse Zarenkovi vahistamine oli poliitiline käik, kuid lõpliku otsuse tema tegevuse kohta Maardu rahvamaja juhina teeb ikkagi kohus. Foto: Peeter Llangovits (Postimees)
Maardu rahvamaja kollektiiv kiidab pistisevõtmise kahtlusega vahi alla võetud poliitikut Andrei Zarenkovi taevani, kuid temaga kunagi koos töötanud naine räägib hoopis teist juttu: see inimene pettis raha välja juba nõukogude aja lõpul.

"Jubedamat inimest annab otsida," ütleb kunstnik Sirje Aalde. Ta töötas 1980ndate lõpul Zarenkoviga koos Lasnamäel Lindakivi kultuurikeskuses. "Mina vedasin sealset kohvikut, Zarenkov oli keskuse kunstiline juht. Teda ei sallinud õigupoolest keegi," väidab Aalde.

Samal teemal

Tema sõnutsi korraldas hilisem poliitik Zarenkov kultuurikeskuses tihti teismelistele diskosid. "Ta ikka nõudis minult, et ma noortele alkoholi müüks, ma keeldusin," räägib Aalde.

Siis ähvardanud Zarenkov teda korravalvuritega, et küll ta tema töös eeskirjade rikkumisi leiab. See aga läbi ei läinud. "Zarenkov küsis mult ka altkäemaksu: tema korraldab disko, ma andku oma kohvikutuludest talle 10–15%. Ütlesin talle, et mul pole midagi anda, alkoholi ma ju ei müü," lausub Aalde. Ja imestab, et tolle isanda hämarad tegemised alles nüüd võimuorganite vaatevälja jõudsid.

Zarenkovi viimane ametikoht oli Maardu rahvamaja direktor. Möödunud laupäeval pidas keskkriminaalpolitsei ta kinni. Prokuröri taotlusel võttis kohus ta eeluurimise ajaks ehk kuni kuueks kuuks vahi alla.

"Zarenkovi kahtlustatakse üheksas pistisevõtmise ja ühes omastamise episoodis, mis on kõik seotud tema tööga Maardu rahvamaja direktorina," sõnab Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Arno Põder.

Miks ta nii pikaks ajaks vahi alla võeti? "Kohus pidas kahtlustatava Zarenkovi puhul vahistamise alusena põhjendatuks nii uute kuritegude toimepanemise riski kui ka menetlusest kõrvalehoidmise ohtu," märgib Põder.

Prokuratuur ei täpsusta, mille eest Zarenkov väidetavalt pistist võttis. Õhtulehe andmetel oli see seotud ürituste korraldamisega.

Maardu rahvamaja peaprojektijuht Nikolai Švets sõnas ERRile, et ei mõista, mille eest on võimalik kultuurivaldkonnas pistist võtta, seda enam, et Maardu pole Hollywood.

Rahvamaja asjaajaja Iraida Volkova ütleb, et Zarenkov on neil töötanud 14 aastat. "Väga hästi suhtuti temasse, korralik ja asjalik mees. Tema töö kohta küll etteheiteid polnud," kinnitab Volkova.

Zarenkov oli kunagi ka Eesti Konstitutsioonierakonna esimees. Kaitsepolitsei on teda oma aastaraamatutes mitu korda maininud ohuna Eesti riigile.

"Isiklikest ambitsioonidest ja võimuihast juhindudes üritas Zarenkov 2006. aastal oma tegevuse ja avaldustega korduvalt pingestada ja maksimaalselt õhutada niinimetatud pronkssõduri monumendi ümber puhkenud konflikti, andes sellega mõjuva tõuke nii vasak- kui ka paremäärmusluse arengule Eestis," kirjutas toona kaitsepolitsei.

2010. aastal vahendas aastaraamat, et Zarenkov ja tema aatekaaslased on Eestis vohava nn fašismiga võitlemisest otsest isiklikku kasu saanud, sest osa idanaabritelt tulevast rahast jääb neile.

"Kaasmaalaspoliitika ei tähenda selle teostajaile mitte niivõrd üllaste eesmärkide elluviimist, kuivõrd võimalust selle elluviimisest majanduslikku kasu lõigata," vahendas aastaraamat kaitsepolitsei seisukohta.

Rahvamaja direktori kohta elas Zarenkov tõesti hästi, tal on Harku järve lähedal kahekorruseline luksuslik elamu.

14 KOMMENTAARI

v
vaatleja 11. jaanuar 2014, 16:08
http://baltija.eu/news/read/35533
Poola organisatsioonid avaldavad protesti Zarenkovi vahistamise puhul.
Zarenkovi advokaadiks on Eesti juudi kogukonna juht Alla Jakobson.
t
to Ionni 11. jaanuar 2014, 16:06
Kapo ei puutu asjasse, koruptsioonijuhtumit üürib kripo.
Aga NLiidu, EU, Euroopa Ühendriikide, Euraasia Liidu jne taga on ühed ja samad poliitili...
(loe edasi)
Loe kõiki (14)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee