Kommentaar

Soojad ilmad pole Partsi teene (9)

Lauri Laasi, riigikogu liige, 9. jaanuar 2014 12:00
Foto: MARIANNE LOORENTS
Tänavune talv on seni olnud rahakotisõbralik. Kui omavalitsustele pakub rahuolu, et teed ei vaja lumetõrjet ning hallatavad asutusehooned saab soojaks väiksema küttearvega, siis tavakodanikule toovad rõõmu väiksemad kütte- ning elektriarved. Soe ilm pole aga paraku ei valitsuse ega minister Juhan Partsi teene.

Kui IRL 2011. aasta märtsikuus koos Reformierakonnaga võimule tuli, oli nende peamiseks valimislauseks  „kodukulud alla”, mis pidi endas hõlmama küttehindade vähendamist ning monopolide ohjeldamist. Täna, mil meil on järgmiste riigikogu valimisteni veidi vähem kui aasta ja kolm kuud, on reaalsus aga paraku teistsugune.

Enne ja nüüd

Toon lihtsa näitena välja veehinna. Tartu linnas maksis kuupmeeter vett koos kanalisatsiooniteenusega 2011. aasta alguses 1,57 ning nüüd 1,9 eurot. Selline hinnatõus tundub aga isegi tagasihoidlik, kui võtta vaatluse alla elektrihinna tõus sama perioodi jooksul.

2013. aasta alguses läks Eesti üle avatud elektriturule. Esialgsed lubadused, et avatud turg hinda ei tõsta, on osutunud lausvaleks. 2011. aastaga võrreldes on elekter kodudesse jõudnud pea 30 protsenti kallimana. Kui IRLi üheks peamiseks valimislubaduseks oli monopolide ohjeldamine, siis sellega pole nad pehmelt öeldes hakkama saanud. Koduomanikud, kelle peamiseks soojaallikaks oli senini elektriküte,  on suure hinnatõusu tõttu sunnitud otsima kas uusi kütteallikaid või olemasoleva kinnisvara säästlikuma vastu välja vahetama. 

Riigiettevõtte Eleringi juhid on viimaste nädalate jooksul rõõmustanud võrgutasude langemise üle, mis nende sõnul on keskmiselt langemas keskmiselt ligi 8 protsenti. Tõsi, langus on tõesti võrreldes möödunud aastaga arvudega tulemas. Võrguteenuse tasu on langemas kodutarbijale 5,53 sendilt kilovatt-tunni kohta 5,4 sendini kilovatt-tunni kohta. Samas unustatakse mainida, et veel näiteks 2011. aasta augustikuus oli maksumus 4,13 senti kilovatt-tunni kohta. Kui uuest aastast peavad elektritarbijad maksma taastuvenergiatasu 0,77 senti kilovatt-tunni kohta, siis 2011. aasta detsembrikuus oli antud hinnaks 0,61 senti. On tore väita, et läbi võrguteenuste ja taastuvenergia tasu langetamise langevad ka kodukulud, kuid võrreldes 2011. aastaga, mil kodukulude langetamise lubadus sai antud, on olud koduomanike jaoks selgelt halvenenud.

Statistikaameti andmetel on inimeste kulutused eluasemele märgatavalt kasvanud. Eluasemekulud suurenesid 2012. aastal 9 protsenti ning 2013. aastal 8,8 protsenti. Möödunud aasta suvel teatasid mitmed kinnisvarafirmad, et järgmise kolme aasta jooksul kasvavad kodukulud vähemalt kümnendiku. 1Partneri läbi viidud uuringule vastanud kinnisvarakonsultantidest ennustas 57 protsenti kodukulude kasvuks kümme protsenti. 29 protsenti kinnisvarakonsultantidest hindas, et kulud kasvavad viiendiku ning 14 protsenti vastas, et hinnatõus on 30 protsenti või enam. Ükski vastanutest ei arvanud, et kodukulud jäävad praegusega samale tasemele või langevad. Lisaks energia hinna kasvule ennustatakse ka laenuintresside kallinemist.

Talvekülm on tulekul

Kodukulude kallinemisega tekib meil paratamatult olukord, kus noored ei jaksa endale elupinda soetada ega hoida. Ei ole imekspandav, et noorte väljaränne Eestist on katastroofiliselt kõrge. Kui noortel puudub võimalus saada normaalset töötasu ning soetada isiklik elukoht, siis miks nad peaksidki siia jääma? Inimvaenuliku poliitika jätkumine tõmbab Eesti inimestest tühjaks.

Inimesed on oma arvamust valitsuserakondade suhtes ka selgelt väljendanud. Möödunud aasta oktoobris toimunud kohalike omavalitsuste valimised võitis kindlalt Keskerakond ning kui uskuda TNS Emori detsembrikuus läbiviidud uuringut, siis toetab Keskerakonda koguni 32 protsenti eestimaalastest.

Ilmajaama prognoosi kohaselt on meil oodata sooja jaanuari algust, keskpaigas läheb külmemaks ning kuu lõpus langeb temperatuur järsult. Soovitan veel mõned allesjäänud päevad ebatavalist talvesoojust nautida. Saabuv külmalaine toob aga endaga kaasa järjekordse löögi teie rahakotile. Selle eest võite tänada IRLi.