Eesti uudised

Riigikogulane: muidugi puhkan ka - magan hommikuti tund aega kauem (16)

Karoliina Vasli, 6. jaanuar 2014, 07:00
VAHEAEG: Riigikogu koguneb istungiteks taas nädala pärast. Rahvasaadikute sõnul jätkub tööd ka nii-öelda vaheajal, kuid siiski saab pisut lõdvemalt võtta. Näiteks natuke rohkem aega unele ohverdada. Foto: Tairo Lutter
Kes kohtub valijatega ja uurib dokumente, kes aga lubab endale veidi rohkem uneaega – riigikogulased räägivad, kuidas nad istungitevaba perioodi sisustavad. Töötab rahvasaadik ju 24/7.

19. detsembril väisas jõuluvana riigikogu. See oli ühtlasi eelmise aasta viimane kogunemine, uuesti istuvad parlamendisaadikud istungiks maha mõne aja pärast. Teatavasti saadikutel ametlikult puhkust polegi. Reede hommikul saatis Õhtuleht kõigile riigikogulastele kirja, küsides, kus nad praegu viibivad ja millega tegelevad.

Kokku vastas 25 poliitikut (pühapäeva kella 16 seisuga). Esimesena läkitas oma vastuse Lauri Laasi, kelle kokkuvõte oli siiski napp: "Tegelen igapäevase tööga." Mitmed saadikud ütlesid, et veedavad oma reede Toompeal. "Praegu asun oma kabinetis riigikogus ja valmistan ette riigikaitsekomisjoni seisukohta vabariigi valitsuse korralduse eelnõule, mis puudutab riigikaitse 10aastast arengukava," märkis Mati Raidma. Kultuuriministeeriumist riigikokku kolinud Rein Lang ütles: "Toompeal, oma toas. Loen Euroopa Liidu materjale. Neid jagub."

Arto Aas: lootsin, et saab suusatada

Marko Pomerants sõnas, et lööb kaasa kriminaalmenetluse seadustiku töögrupis ja ühel seminaril. "Tavalised rutiinid. Kuna on liikumise aasta ja lund pole, siis vahele ka jooksukilomeetrid." Arto Aas mõtiskles samuti valgest talvest: "Tegelikult lootsin, et sel perioodil saab ka kõvasti suusatada, aga see unistus pole veel täitunud. Esimese suurema lumesaju korral põrutan igal juhul Lõuna-Eesti metsade vahele." Aas märkis, et töökohustuste kõrvalt on ta leidnud aega ka raamatute lugemiseks. "Kümmekond ilukirjanduslikku ja ajaloolist teost on paari nädalaga läbi loetud."

Viktor Vassiljev lausus, et oleks lund olnud, käinuks Otepääl. Praegu tegeleb ta aga paberite korrastamisega – kõnede ja esinemiste stenogrammid, artiklid, telesaadete materjalid, lugejate-vaatajate kirjad. "Kohtunud olen väga paljude inimestega, kas nad ka mind kunagi valivad, seda peab Igor Mangi käest küsima. Ja ausa inimesena pean tunnistama, et muidugi puhkan ka – magan hommikuti tund aega kauem."

Puhkamise või tööasjadega ei saa tegeleda aga Ülo Tulik. "Viibin praegu Tartu kliinikumi haiglas ravil. Olen kahjuks pidanud ära ütlema paarist esinemisest ja pole ka kindel, kas Petseri reisist Setumaa Valdade Liiduga järgmise nädala esimestel päevadel asja saab. Raviarst otsustab minu edaspidiste tegevuste suhtes."

Üldiselt sisustavad rahvasaadikud päevi kohtumistega. Näiteks Kaja Kallas osales Keila linnavalitsuse vastuvõtul. Jüri Ratas rääkis: "Istungitevabal ajal püüan alati võimalikult paljude Eesti inimestega kokku saada ning erinevate sidevahendite abil suhelda, et nende mõtteid ja probleeme arutada."

Liisa Pakosta märkis, et tegeleb kohtumise kokkuleppimisega seoses metsaseaduse muudatusega, mis muutis pärandkultuuriobjektist teatamise korda raieloa väljastamisel ja mis jäi ametnikel ilmselt kogemata lahendamata. "Aga muidu on tempo rahulikum küll, loodan isegi oma töölaua nädala lõpuks korda saada."

Mõtisklus riigireformist

Tarmo Tamm viibib praegu kodus Põlvamaal: "Vaba aeg kulub ka mõtiskluseks ja olen järjest rohkem veendunud, et lisaks haldusreformile tuleb läbi viia ka riigireform, ja selle läbiviimiseks on mõned ettepanekud olemas."

Heimar Lenk tõi välja: "Mis puudutab töökohustususte täitmist, siis seda teevad riigikogu liikmed ööpäeva- ja aastaringselt. Oleme nagu sportlased, kes ei tohi ühtegi treeningupäeva vahele jätta. Uued valimised sunnivad tagant ja keegi juba hingab sulle kuklasse." Marika Tuus-Laul lisas: "Mitmete seaduste arutelu on pooleli, nendele vaja teha parandusettepanekuid, see on aeg artiklit kirjutada, arupärimisi teha, aga ka pikemaid plaane seada. Ei maksa karta, et meil tööd ei ole."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee