Maailm

Helisalvestis Thatcheri ja Reagani tülist Falklandi sõja pärast oli punkbändi vemp 

Toimetas Kristin Aasma, 3. jaanuar 2014 12:57
Briti peaminister Margaret Thatcher ja USA president Ronald Reagan 6. juunil 1982 Prantsusmaal Versailles’s. Briti peaministri otsustavus tõrjuda jõuga Argentina invasiooni Falklandi saartele ei leidnud USA presidendilt toetust.Foto: AP / Scanpix
Helilint tülist raudse leedi Margaret Thatcheri ja president Ronald Reagani vahel Falklandi sõja pärast, millesse Suurbritannia ja USA luureteenistused olid suhtunud väga tõsiselt, oli tegelikult võltsing ning punkbändi vemp. Briti rahvusarhiiv avalikustas täna valitsuse dokumendid.

Võltsing Briti peaministri ja Ameerika Ühendriikide presidendi kõnedest 1980. aastatel Falklandi sõja üle põhjustas 30 aasta pikkuse dokumentide salastamise. Reagan nõudis helisalvestisel Suurbritannialt mõõdukust Argentina vastu sõtta astumises, Thatcher aga kõneles Argentina karistamisest „võimalikult kiiresti", kirjutas yle.fi.

Samal teemal

Tundmatu saatja oli andnud lindistuse Hollandi meediale Suurbritannia parlamendivalimiste ajal 1983. aastal. 

Enne tõe paljastumist suhtusid nii USA luureagentuur CIA kui ka Briti luureteenistus asjasse väga tõsiselt ning üritasid agaralt välja uurida, kas lindistuse taga oli Nõukogude Liit või Argentina. Raudne leedi sai helisalvestisest teada Briti välisministeeriumi saadetud kirjas.

Täna tehti Briti rahvusarhiivis avalikuks need ametlikud valitsuse dokumendid, milles väljendus Briti luureteenistuse MI6 tõsine suhtumine lindistusse. „Salateenistus kahtleb, kas küsimus ei ole mitte Nõukogude Liidu tellimuses. On võimalik, et selle taga on keegi Argentina luureteenistusest; või alternatiivina võib see olla selle riigi vasakrühmitiste töö," raporteeriti dokumendis.

"Thatchergate'i" tegijaks oli 1977. aastal asutatud briti punkbänd Crass. Salvestuses oli kasutatud montaaži Thatcheri ja Reagani kõnedest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee