MÄLESTUSEKS: Sõbrad tegid Risto mälestuseks aluse, mille juures võib leinas pea langetada. Foto: Facebook
Arvo Uustalu 3. jaanuar 2014 07:00
Sugulane: ta oli erakordselt töökas, eks teha tahtmine ta jõulude ajal sinna parki viiski.

"Ta oli kogenud mees, kes oma esimese koorma puid tegi ehk juba kümneaastaselt," ütleb mõisapargis tuulemurdu likvideerides surma saanud Risto sugulane.

Pikki jõulupühi ära kasutades otsustasid Kuksema külaseltsi mehed, et teevad 26. detsembril kohaliku mõisapargi Järva-Jaani lähedal detsembritormis murdunud puudest puhtaks. Oma töökuse poolest tuntud Risto (33) jõudis teistest veidi varem kohale. Mõistagi ei mallanud ta jõude istuda ja alustas tööd.

Tubli töömees

Kuidas kõik täpselt juhtus, seda ei tea keegi, kuid tõenäoliselt sai noorele mehele saatuslikuks pinge alt vabanenud suur oks. Uno Roosalk räägib, et tema noor sugulane tõmbas mahakukkunud kase suurt oksa oma väikese traktori ja köie abil, ja kuna masina ramm sellest üle ei käinud, läks tõenäoliselt oksa altpoolt saagima. "Pinge all olev puu käitub ettearvamatult. Teine asi on, kui puu on veel püsti, siis on inimene tavaliselt ettevaatlikum ja vaatab põgenemisteed valmis. Meie pere mehed on maast madalast metsatöid teinud. Aastaid tagasi jäi ka minu onu puu alla. Palk kukkus traktorile ja sealt tema peale. Karjus nii mis hirmus... Õnneks olime juurese ja saime puu onu pealt ära," meenutab Uno.

Ta nimetab Ristot suureks töömeheks. "Ei mallanud ta ka nüüd, jõulude ajal, niisama istuda, vaid läks vanaema talu juures olevat parki korda tegema. Oli kange ja kõva tahtejõuga mees, kes paigal ei püsinud," ütleb Uno.

Puude hingeelu oli Risto tundma õppinud metsatöödel ja moodulsuvilaid kokku paneva firmas, mille toodangut võib leida koguni Prantsusmaalt.

Vabatahtlik töö

Järva-Jaani kultuurimaja juht Tuve Kärner tänab kõigest hoolimata jumalat, et Eestimaal on veel inimesi, kes oma kodukoha heaks midagi ka tasuta ja töökäsuta teevad.

Järva-Jaani vallavanem Arto Saar ütleb, et kuigi park on valla oma, ei ole Ristoga juhtunu tööõnnetus. "Kolm-neli aastat tagasi lõid Kuksema küla mehed oma seltsi. Külaseltsi mehed hoiavad oma parki korras. Vajadusel saevad ära ka murdnud puud ning viivad need minema," räägib ta.

Kuna mehed hoiavad parki ise korras, sai vallavanem viimasest tuulemurru koristamisest teada alles pärast õnnetust. "Esialgne info on, et Risto jõudis parki teistest varem ja alustas üksi. Oli väärt töömees ja minule kunagi ka klassivend. Kui VII klassi poisina Järva-Jaani elama tulin, siis oli tema see, kes oma tootsilikul moel aitas mind uude kooli sisse elada," meenutab Saar.

Vallavanem palub Risto perega mitte ühendust võtta. Perepead jäid leinama lesk ja kaks last.

Tööõnnetus ei ole

Lääne päästekeskuse teatel saadi väljakutse Järva-Jaani valda 26. detsembri keskpäeval. Hukkunud mehe kättesaamiseks kasutati tõstepatju. "Tegemist polnud mitte tüvega, vaid suure puuoksaga," ütleb päästekeskuse kommunikatsioonijuht Viktor Saaremets.

Tööinspektsiooni teabespetsialisti Viivika Vilja sõnul inspektsioon juhtumiga ei tegele, sest see polnud tööõnnetus. Tema selgituse kohaselt algatatakse menetlus, kui töid tehti tööandja korraldusel. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kaja Graki sõnul saadeti surnukeha lahangule. Politsei menetlust alustanud pole, ikka põhjusel, et juhtunu polnud õnnetus.

Kommentaarid  (37)

mida 4. jaanuar 2014 19:52
Selliselt vallalt tahtagi.
mälu ja head kombed 4. jaanuar 2014 19:23
Eespool kommentaarides on juba veidi tavadest räägitud.
Tuletan meelde, et 26. detsember on teine jõulupüha. Kalendris punane. On äärmiselt ebasünnis niisugusel ajal külaseltsil parki korrastama minna. Ehk oli selles külakeses ka kristlasi, kellele mootorsaemürin oleks pühad rikkunud?
Ehk mõni memmeke palvetas, et lõpeks jumalapilkamine?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS