UUSAASTAÖÖL: Noored Roomas Colosseumi juures uue aasta tulekut tervitamas. Foto: AFP/Scanpix
Lill Sarv 3. jaanuar 2014 07:00
Aastavahetuse ööd on Itaalia meedias sageli võrreldud sõjatandriga – küll on äpardusi plahvatavate omatehtud rakettide, rõdudelt tänavale lastud ilutulestiku ning püstolist õhku tulistatud kuulidega.

Saapamaal on aasta esimesel päeval surnute ja vigastatute kokkulugemine juba traditsiooniks muutunud. Värske statistika järgi algas uus aasta itaallastele suurepäraselt, sest erinevalt mullusest ei saanud keegi seekord pidustuste ajal surma. Samuti oli vigastatuid vähem – mullu 361, tänavu 350, neist 43 lapsed.

Itaalia politsei konfiskeeris agaralt illegaalseid ja ohtlikke ilutulestikurakette ning paljud linnapead keelasid ära rakettide müügi enne aastavahetust. Kokku konfiskeeriti 120 tonni pürotehnikavahendeid ja arreteeriti 281 inimest, vahendab Il Fatto Quotidiano.

Kõige raskemad õnnetused juhtusid suurlinnades. Milanos said vigastada 7- ja 10aastane poiss, kes koduhoovis mängides korjasid üles sinna visatud omatehtud raketi. See plahvatas väiksema poisi käes ja tema parem käsi tuli amputeerida, 10aastase vigastused olid kergemad. Ilutulestikurakettide pärast viidi Milanos haiglasse veel kaks last, üks 8-, teine 9aastane, kes said põletushaavu.

Pealinnas Roomas oli aastavahetuse ööl 296 kiirabi väljakutset, raskelt sai vigastada 23 inimest. Ühel mehel amputeeriti käsi.

Uue aasta esimesel päeval tuli vigastadasaanuid juurde, sest tänavatel vedelesid eelmisest ööst jäänud raketid. Rooma lähedal Tivolis viidi haiglasse kuus inimest, kes korjasid lehehunnikust üles plahvatamata ilutulestikureketi, kirjutab ajaleht La Repubblica.

Lõuna-Itaalias Baris said rakettide kasutus- ja müügikeelust hoolimata vigastada 26 inimest, neist kuus raskelt.

Napoli, kus tavaliselt saab aastavahetuse pidustustel vigastada kõige rohkem inimesi, hoidis rekordit ka nüüd, kuigi see mullusega võrreldes kõvasti vähenes. Nii sai mullu viga 84 ja tänavu vaid 51 inimest. Tuletõrjelgi oli Napolis ja selle lähemas ümbruskonnas töine öö: rohkem kui 100 väljakutset, et kustutada põlema pandud prügihunnikuid ja autosid ning väiksemaid põlenguid eluasemetes.