Eesti uudised

Tartu Selveritest kaovad mahepiima automaadid (27)

Maarius Suviste, 31. detsember 2013, 09:26
VIIMANE MAHEPIIM: Eile sai veel Tartu Jaamamõisa Selveri piimaautomaadist värsket mahepiima. Tänasest lõpetatakse piimaautomaatidest mahepiima müük Emajõelinna Selverites ära.Foto: ALDO LUUD
Tartu Selverites lõpetatakse tänasest piimaautomaatidest mahepiima müük, põhjuseks kahjumlik tegevus. Automaadid jõudsid püsti olla poolteist aastat.

"Kuna jaanuarist hakkavad kehtima mahepiima farmidele karmimad nõuded ning Tartu piirkonnas ei ole võimalik leida kõiki nõudeid täitvat tootjat, siis tuuakse tõepoolest mahepiima automaadid Tartust ära," ütleb Selveri avalike suhete juht Annika Vilu.

Mahepiima automaadid kuuluvad tulundusühistule Eesti Mahe ning nemad leiavad ka tootjad, kelle piima Selverisse tarnitakse. Kõik Tartu piimaautomaadid Selverites pandi püsti 2012. aasta suvel, enamik Tallinna omi samuti.

"Tuleb kurbusega tõdeda, et Tartust kaovad mahepiima automaadid uue aasta alguses," tõdeb Eesti Mahe tegevdirektori kt Olavi-Heikki Kiviloo. „Põhjuseid on mitu ja nad moodustavad ühe suure nõiaringi, mille tulem on see, et Tartus piimaautomaatide pidamine on olnud tulundusühistule Eesti Mahe vägagi kahjumlik."

Kiviloo räägib, et praegu tuleb piim Tartu piimaautomaatidesse Võrtsjärve tagant Mustla kandist – ainuüksi transport tuleb kulukam kui kasu, mis saadakse mõnekümne liitri müügist ühe automaadi kohta päevas. Ta lisab, et piima toomine nimetatud talust ilmselt siiski jätkuks, kui uuest aastast ei hakkaks kehtima seadus, mille järgi üle 20pealistes mahelehmalautades peavad lehmad saama seal vabalt ringi jalutada ehk neid ei tohi enam lõas pidada.

"Kuid paljud suuremad mahetootjad on siiani kasutanud vanasid, sovhoosi-kolhoosiaegseid lautasid, mille ümberehitus vajab ka suuremaid rahalisi investeeringuid. Kui piim aga ei müü, siis piimaraha ei tule ja paljud suuremad mahetootjad lõpetavad tegutsemise mahepiima tootjatena," räägib Kiviloo. "Veel on talumeestel tunduvalt lihtsam anda mahepiim ära suurtele kombinaatidele (mis sest, et pastöriseerimisele mineva tavapiimana), kui olla pideva veterinaar- ja toiduameti valvsa järelvalve all – toorpiima müügiga kaasnevad paratamatult kõikvõimalikud pidevad bakteriproovid. Minu meelest on tõsiseks riskirühmaks hoopis nurgatagused piimamüüjad – meie transpordime ja müüme piima jahutusseadmetega varustatutena.

Kui piima tuleb transportida kaugelt ja läbimüük on väike, siis ei saa me ka tootjale maksta piimaliitri eest sellist hinda, mis motiveeriks teda piima meie kaudu turustama ja võtma lisariske.

Kogu praegune situatsioon on viinud asjad nii kaugele, et Tallinnale ja Tartule lähimad koostööd kaalutlevad piimamüüjad asuvad Pärnu, Saare ning Ida-Viru maakonnas. Ja logistika läheb väga kalliks, kui just rahvas ei hakka rohkem ostma."

Eesti Mahe tegevdirektori kt Olavi-Heikki Kiviloo tunnistab, et nendepoolseks möödalaskmiseks võib ehk pidada vähest reklaami ja automaatide presentatsiooni (piima degusteerimisi). "Loomulikult võtab iga algatus aega ja kindlasti tõuseb kord ka rahvapoolne huvi toorpiima tarbimise vastu. Kuid esialgu on olud sellised, et väga raske on müüa, kui puudub ostjapoolne suur nõudlus, mistõttu ka tootjaid jääb järjest vähemaks," ütleb Kiviloo.

Praegu veel Tartu Selverites paiknevad piimaautomaadid viiakse Tallinnasse ja otsitakse piimatarnijaid. "Nende leidmine on palju problemaatilisem, kui võiks arvata," lausub Kiviloo. "Siinjuures tahaksin tänada kauplusekette Selver ja ETK, kes on meiega käitunud mõistvalt ja vastutulevalt ning mõlemad ketid ootavad ja loodavad meie piimaautomaatidega varustada veel kauplusi."

"Loodame lähiajal leida koostöös Eesti Mahega võimaluse paigaldada Tartust ülejäävad piimaautomaadid teistesse Selveri kauplustesse kas Tallinnas või mujal Eestis," ütleb Selveri kõneisik Annika Vilu. Tema sõnul on mahepiima järele nõudlus olemas ja seetõttu peavad nad praegu läbirääkimisi, et saada Tartu kauplustesse müügile pudelisse pakendatud mahepiima.

Olavi-Heikki Kiviloo kinnitab, et Tallinnasse jääb alles 11 piimaautomaati (1 Talu Toidab osakonnas Ülemiste Rimis, 3 ETK keti kauplustes ja 7 Selverites). "Uue aasta alguses saavad kindlasti piimaga täidetud Järve, Kakumäe, Kadaka, Peetri, Keila ja Ülemiste Talu Toidab piimaautomaadid. See pole siiski lõplik tõde – kibekiired uute tarnijate otsingud käivad ning ka läbirääkimine meie praeguse piimatootjaga, kuid karta võib, et uue aasta alguses on piimamüügiautomaatide täitmine pärsitud."

Eesti Mahe tegevdirektori kt Olavi-Heikki Kiviloo lisab, et teoreetiliselt saab Tartus 1. jaanuaril ka veel piima, sest 31. detsembril viiakse viimane piim sisse ja 2. jaanuaril tehakse automaadid tühjaks.

Mahepiim, nagu teisedki mahetooted, ei sisalda väetiste ega taimekaitsevahendite jääke. Mahepiima ei ole töödeldud, seda on parema säilivuse huvides ainult jahutatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee