Seisukoht

Riigile revisjoni? (5)

Margo Pajuste, arvamustoimetaja, 29. detsember 2013 18:11
Foto: JOOSEP MARTINSON
Mart Laari aastalõpuintervjuust jäi kõlama mõte revisjonist, mida Eesti riik vajab. Et meil on 90ndatest aastatest saadik hulk pühi lehmi, mida keegi ei julge puutuda, aga neid pole vaja, need pole kestlikud, on kindlasti ka kulukad. Nii vähemalt sain ma tema mõttest aru.

Põhimõtteliselt võiks riigirevisjoni alla käia nii jätkusuutmatu, ainult haigekassal põhineva sotsiaalsüsteemi reformimine kui ka näiteks arusaamatu otstarbega maavanemate ja maavalitsuste kaotamine. Mida iganes. Kes siis ei tahaks, et Eesti riik oleks efektiivsem?

Ainult et neid riigirevisjone on ju tehtud juba. Võtame näiteks riigikontrolli aastaaruanded või OECD ülevaated Eesti kohta. Või iga-aastased Eesti inimarengu aruanded. Rahvakogu. Vähe konkreetsemalt näiteks Erki Raasukese kava riigifirmade valitsemise ümberkorraldamiseks. Sajad, kui mitte tuhanded eksperdid on töötanud välja ettepanekuid, kuidas teha Eesti elu paremaks, efektiivsemaks ja jätkusuutlikumaks. Kuid kas me oleme näinud valitsuse poolt mingitki muud reaktsiooni peale selge sõimu (kuradi punaprofessorid!) või parimal juhul ettepanekute vaikse kalevi alla lükkamise (Raasukese juhtumi puhul)?

Laari järgmine mõte rääkis sellest, et ükskõik kuhu ei vaata, Eestis on ikka kellegi lehm juba ojas ees ja nii ei saavatki ju midagi otsustada.

Jutt jumala õige.