Tipi ja Täpi seiklused

JÕULUD PILDIS: jõulutraditsioonid hääbuvad... Uus trend: jõulud sõpradega! (6)

Mari-Leen Albers, 28. detsember 2013 09:57
2004 JÕULUD: sellised kingimered ja säravad kuused ja päkapikud olid meie pere lahutamatu osa jõulude ajal, rahvast oli laua ümber keskmiselt 12+ inimest (tänaseks oleks meid ametlikult üheksa, sel aastal olnuks ametlikult viis – no milleks?)Foto: Erakogu
Viimased viis (tegelikult isegi kümme) aastat on mu jõulud olnud väga erinevad. Kui vanasti oli kindel, et sõin esmalt isa vanemate juures verivorsti ja kõrvale kõrvitsasalatit ja sellele järgnes kirikukülastus ja ema vanemad seaprae-süldi ja metsikute kinkide ja kuusesäraga, siis mida aasta edasi, seda enam vanad traditsioonid hääbuvad.

Esiteks on alati see, et kui sul tekib suhe, on kohe probleem, kelle vanemata juurde me siis just 24ndal läheme – kõik ju ootavad? Eriti keeruline on see veel juhul kui vanemad eri Eestimaa paigus elavad.

„Kõik loevad põlvest põlve ühtesid ja samu luuletusi ning heietavad mingitest jõulutraditsioonidest, mis ajast aega edasi kanduvad. Minul said jõulutraditsioonid läbi siis, kui vanaema ja vanaisa enam ei olnud. Polnud kedagi, kes lugenuks luuletust hiirtest, ega kedagi, kes teinuks kaneelisaia... Siis, kui õelapsed nii suureks kasvasid, et jõuluvanal polnud enam mõtet käia. Tänavu purustas õde traditsioone veelgi ja põrutas koos perega jõuludeks palmi alla. Mis jõulud need ainult koos ema ja tädiga on? Jään seekord «suurest jõulupeost» eemale, küpsetan kodus põrsapraadi ja otsin kuuse alt teistele pakitud kinkide seast oma. Vanemad ei taha aga aru saada, et lapsed lendavadki kunagi pesast välja ega ole igal aastal jõuluõhtul nendega. Miks ma ei võiks üksi olla? Muudkui pean kohusetundest külas käima! Äkki jõulude ajal lubatakse teha, mida süda ihkab? Kui mahti saan, lähen õue jõuluingleid tegema ka. Rõõmsaid pühi!"

Just sellise seisukoha kirjutasin ma Õhtulehte neli aastat tagasi ja olen tänagi samal arvamusel. Olen ikka kohusetundest jõulude ajal kõik sugulased läbi käinud, aga tegelikult tahaks olla üksi, võib-olla peadpidi teki all ja magada või kui lund oleks siis lumeingleid teha. Sel aastal võtsin jõuluõhtul vastu hoopis sõpru. Ja mul oli väga tore. Ma olin koos omadega, kes on mulle tähtsad igal ajal ning koos sai ära joodud kuraditosin vahuveini, söödud küülikut, erinevaid roogi, mis ma olin valmistanud ja mul oli äraütlemata lõbus. Usun, et teistel ka.

No ei tõmba mind enam sinna vanaema juurde, keda pole juba 15 aastat. Varem olime seal perega, aga täna polegi mul praktiliselt minu oma pere (ema-isa on surnud, vanaemad-vanaisad samuti... Õde lendas perega Mehhikosse ja tädi-tema mehe ja tütrega lauda jagada oleks... Ma ei tea, igav?!) Mida ma sinna ronin, lihtsalt selleks, et teistel oleks hea? Ei viitsi. Palun vabandust, aga ei viitsi! Tore on käia külas nii, et ma ei tunne, et ma pean... Ma tahan külla minna nii, et oleks tore mul ja teistel, et ma ei vaataks iga minut kella, et millal nüüd oleks viisakas lahkuda. 

Ma saan aru, et pereväärtused on olulised, aga no ma ei tunne, et mul oleks mingi ilgem pere, kellega jõululaua taga istuda hetkel. Saan lapsed, siis võib-olla tuleb minus mingi emainstinkt, mis mind taas oma sugulastega ühise laua taha ajab. Ja kui on hilja, siis on hilja.

Vaadake parem pilte, lisasin sinna oma jõulud pildis ja pildiallkirjadest saab ilmselt rohkem ja sisulisemat ülevaadet kui sellest natukene kurjast blogist.