Foto: KALEV LILLEORG
Tiit Made, keelehuviline 26. detsember 2013 19:22
Venelasi on hurjutatud nende mahlaka keelekasutuse pärast. Ontlik maailm ei pea nende rahvalik-žargoonset väljendumist piisavalt viisakaks ja tsensuurseks.

Venelaste igapäevane tvoju matj või pošol tõ on omavahelises suhtlemises jõudude vahekorda küll täpselt paikapanevad, kuid läänemaailma inimese kõrvale ja loomule arusaamatud. Nemad otseütlemist ei kannata. Kui elektroonilises meedias emotsioonid selles suunas ka lahvatavad, siis kaetakse paha ütlemine helisirmiga kinni. Trükipressis pannakse ropule kohale punktiirid.

Vabatahtlikult ropendama

Jänkide f*ck you on muidugi tugevate vene mõjutustega. Olnud esialgu siseriiklikuks kasutamiseks, laienes see kaunite kunstide kaudu mujalegi. Too f-sõna ei tundugi sama ropp kui venelaste emaga ümberkäimise ähvardus. Meie „kuradi siga" või „mine p***e" on eelpoolnimetatud kultuurrahvaste ütlemistega võrreldes muidugi haledalt lahjad.

See teoreetiline mõttekäik oli vajalik järgneva sissejuhatamiseks.

Oluline muudatus kultuurrahvaste arusaamises toimus paarikümne kuu eest, kui Moskva Lunastaja Kristuse kirikus esines president Putini vastase punklaulu ja selle juurde kuuluva rabelemisega vene tüdrukute ansambel Pussy Riot.

Kaval vene president pani maailma oma pilli järgi karglema. Tüdrukute esinemine kirikus oleks jäänud suure tõenäosusega tähelepanuta, kuid presidendi käsk nad trellide taha panna oma kirikus etlemise eest tekitas rahvusvahelist elevust. Siin ja sealpool endist raudset eesriiet läks käima aktiivne Pussy-tüdrukute toetamine ja Putini hukkamõistmine.
Igati lugupeetud poliitikud, ärimehed, koduperenaised, ajakirjanikud, telediktorid, usumehed ja muud maksumaksjad muud ei nõudnudki kui käed eemale Pussy Riotist. Ei mingit häbi- ega autunnet pussytamise pärast.

Kuna meil Eestis on kombeks mõisteid ja pealkirju ka omanimeliselt esile tuua, nagu näiteks ooperite puhul, mida mujal küll originaalpealkirjade kohaselt esitatakse, siis oleks kombekas nendele, kes inglise keelt ei jaga, panna lõpuks see Pussy Riot ka kaunisse emakeelde. Google'i tõlkemasin annab küll üheks pussy sünonüümiks „kiisu", kuid iga inglise keelt vähegi tönkav või internetis surfata oskav inimene mõistab üheselt, mida pussy õieti tähendab.

Eestlased esirinnas

Kunagi varases kutsikapõlves, kui olin tähele pannud poiste ja tüdrukute teatud kehalisi erinevusi, pärisin ühe asja kohta aru emalt, sest internetti polnud. Ema seletas, et tüdrukute puhul on tegemist tussuga. Niisiis Pussy Riot peaks olema tõlgitud eestipäraseks kui „Tussu Rahutus" või „Tussu Märatsemine" kui Google'i tõlkemasinast Rioti puhul juhinduda. On olemas nüansivahe, kuid seda ei saa niisama silma järgi kindlaks teha, kui pole vahetult punktüdrukutega kokku puutunud.

Eesti poliitikud leidsid kohe aega ja tahet asuda tussude kaitseks välja, edestades Euroopa Liidu kolleege, aga eriti lätlasi. Üheksa riigikogu perekonnainimest pöördusid Venemaa valitsuse ja Riigiduuma poole avaliku kirjaga, et lastagu Pussy-tüdrukud vabaks. Kuna tegemist on ajalooliste isikutega, siis toon siinkohal nimed ära: Juku-Kalle Raid, Marko Mihkelson, Urmas Reinsalu, Margus Tsahkna, Andres Herkel, Liisa Pakosta, Tarmo Leinatamm, Raivo Järvi (1954-2012) ja Aivar Riisalu.

Juku-Kalle Raid korraldas koguni Tallinnas Von Krahli teatris suure punkkontserdi tussude toetuseks, mida austas oma kohalolekuga, vaatamata kipsis käele, ka president Toomas Hendrik Ilves. Välisminister Urmas Paet ruttas küll kohe selgitama, et ta ei näe presidendi kontserdil osalemises Eesti-Vene suhete halvendamise võimalust. Vene pool polevat ka asjakohast arvamust avaldanud. Kes teab, kuid piirilepingut, mida härra välisminister hiljem väga igatses, pole tänaseni.

Putini eesmärk täidetud?

Tunnen uhkust, et üheksa riigikogulase operatiivne väljaastumine oli nii tõhus, et pussy mõiste võeti laialdasse rahvusvahelisse kasutusse. See on olnud valgete ja mustade, tõmmude ja kollaste suus nii Aasias, Aafrikas, Austraalias kui ka Ameerikas, rääkimata Euroopast. Putini eesmärk maailm ropendama panna oli täidetud.

Kuid Vene presidendil on veel teine suur probleem, mis peale pressib. Nimelt Venemaa rahvaarv kahaneb. Lapsi sünnib vähe. Paarikümne aasta pärast jääb tal ilmselt toetajaid napiks. Järelikult tuleb lasta tussud trellide tagant välja. Pikad pühad tulekul ja puha. Venemaa presidendi sõna on üle igasugusest kohtuotsusest. Maša ja Nadja visati vanglast välja sama innukalt kui nad sinna toodi.

Eesti poliitika-, risti- ja muu rahvas rõõmustas. Üheks esimeseks rahutute tussude vanglast vabadusse laskmise üle hõiskajaks oli president Toomas Hendrik Ilves. Ta kirjutas, et on tõeliselt õnnelik, et Maša ja Nadja on vabaks saanud. Mida asjast arvab Evelin, ei ole teada. Küllap ta on aga Twitteri kaudu kursis, et Toomas-Hendrik tunneb uhkust, et on astunud Pussy Rioti liikmete eest välja nende katsumuste algusest peale ja mõistnud nende kohtuprotsessi hukka. Vaat nii korjavad tublid eestlased plusspunkte ka sealt, kus neid korjata pole.