Alan Turing Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Sander Silm 25. detsember 2013 19:16
Suurbritannia kuninganna Elisabeth II andis armu matemaatik Alan Turingile, kes juhtis Teise maailmasõja ajal sakslaste kurikuulsa Enigma koodi lahtimurdmist ja keda karistati 1952. aastal homoseksuaalsuhete eest.

Alan Turing juhtis II maailmasõja ajal matemaatikute rühma, kellel õnnestus lahti murda sakslase Arthur Scherbiukse poolt loodud sõnumite šifreerimiseks mõeldud portatiivse masina Enigma koodid, edastas YLE.

Tegemist oli üliolulise sündmusega, kuna Enigma koodide lahtimurdmine andis liitlastele juurdepääsu sakslaste militaarsidele.

Paraku ei käinud geniaalse matemaatiku käsi sõja järel hästi, kuna 1952. aastal mõisteti ta süüdi omasooiharuses ning mehele anti valida, kas ta läheb trellide taha või soostub keemilise kastreerimisega.

Turing valis viimase, kuid kaks aastat hiljem sooritas ta 41-aastasena enesetapu, neelates alla tsüaniidikapsli.

2009. aastal palus Suurbritannia valitsus ametlikult vabandust matemaatiku süüdimõistmise pärast ja nüüd ligi 60 aastat peale oma surma andis Elisabeth II Turingile ka kuninglikult armu.

Samal teemal

Kommentaarid  (39)

Kui Turing 28. detsember 2013 21:36
elaks tänapäeval, siis poleks tal aega matemaatikaga tegeleda, ainult torgiks urruauke.
Mina_ise @ "mina ise" / 21:44, 26. dets 2013 27. detsember 2013 14:59
Kui olen ÜLDSE eestlane ? No mida ? Kas ainult rahvus teeb ahvist inimese ? Ei , ma ei ole venelane .
Eestlane ei erine suurt millegi poolest venelasest . Ennast segi juua oskavad mölemad , eesti mehed suudavad samuti ülikenasti oma naisi peksta ( kes armastab, see lööb ) , suhe homodesse on ka väga sarnane . No mis sa kostad , vennad mis vennad ! Mustanahalisi ka ei sallita , moslemeid samuti mitte . Aga homode suhtes ollakse nendega päri mis päri . Äkki oleks aeg ennast ikka muu maailmaga rühti astuma seada ?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS