Eesti uudised

Jõulukuuse toomiseks riigimetsast on ranged reeglid (15)

Teet Teder, 23. detsember 2013, 07:00
Foto: Teet Malsroos
Läinud laupäeval oli Tallinna südalinnast 30 kilomeetri kaugusele Kaberneeme suunal sõites riigimetsa ääres kolm autot. Metsa all müttas mitu seltskonda – see on hea kuusekoht.

Kõrgepingeliini all lagedal väljal saavad kuused palju valgust ja kasvavad seepärast ühtlaselt tihedaks. Just sellises kohas riigimetsa majandamise keskus (RMK) jõulupuid raiuda lubabki. Kui mullu näitas RMK oma kodulehele riputatud kaardil punkte, kus võis kuuski jõuludeks võtta, siis tänavu näidatakse kaardil, kus asub riigimets. See on tähistatud tumerohelisega ja nendelt aladelt võib jõulupuud otsima minna. Pruuniga on märgitud kaitsealad – sealt jõulupuud võtta ei tohi. Siiski ainult riigimetsast ei piisa, et kuuseraiumist õigustada. RMK-l on jõulukuuse varumiseks ranged juhised. Neid tohib raiuda ainult sealt, kus kuuskedel pole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servad, liinide alused. Keelatud on jõulukuuskede raiumine metsanoorendikest, kuhu inimesed on need istutanud või kui neist on sirgumas palgipuud.

Ilmselt on kuusehuvi suur, sest maantee lähedal ei leia meie seltskond enam ühtki jõulukuuske. Ei ilusat ega vähem ilusat. Tuleb kaugemale minna.

Mõni on sügavamale metsa mineku asemel võtnud suurema kuuse talle sobivalt kõrguselt maha. Nüüd turritab umbes meetrikõrgune tüügas harali okstega mätaste vahel püsti. Sellise käitumise eest võib trahvi saata. Metsaomaniku huvide põhjendamatu kahjustamine on seaduserikkumine ja karistatav.

Suurema, vett täis kraavi ääres jäävad naised-lapsed maha ja lähme kahe mehega edasi. Takistuseks veel paar kraavi ja alles siis leiame kuuseparadiisi. Kõrgepingeliini sihi ääres on valikus kõrgemaid ja madalamaid, laiemaid ja kitsamaid. Leiame kaks parajat. Koht jäi maanteest umbes kilomeetri kaugusele –, kuusk seljas, kõndides tundub see veelgi kaugemal, aga puud on ilusad ja naised kiidavad.

Meetrine puu kolme euroga

Riigimetsast pärit jõulukuuse eest tasumiseks on kaks võimalust: mobiilimakse kas või metsas olles või maksta kuuse eest enne metsa minekut internetipangas. Esimese puhul tuleb alles hoida maksmist kinnitav lühisõnum, teise puhul maksekorraldus metsa kaasa võtta. Kuusehinnad on vastavalt pikkusele. Kuni meetrine kuusepuu maksab kolm eurot, kuni kahemeetrine kaheksa ja kuni kolmemeetrine 13 eurot. Paarimeetrine kasvandusekuusk maksab 20–25 eurot. Et igal aastal on juhtumeid, kus üritatakse kuuski raiuda luba küsimata, ja sealt, kus seda teha ei tohiks, teeb keskkonnainspektsioon koos RMK ja politseiga enne pühi metsades kontrollkäike tihedalt. Täpsemat teavet RMK juhiste kohta leiab: http://www.rmk.ee/kuuseke

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee