Eesti uudised

Palamuse proviisor: apteegituru avamine suretab väikesed müüjad! (9)

Arvo Uustalu, 23. detsember 2013 07:00
KASU EI SAA KEEGI: Astrid Kase leiab, et apteegituru avamisest ei võida ei proviisorid ega kliendid.Foto: Aldo Luud
"Kui ühel päeval peaks ketiapteek meie alevikku jõudma, siis ravimihinnad sellest kindlasti ei lange. Küll aga on minu pood esimene, mis välja sureb," ütleb Jõgeva maakonna Palamuse apteegi proviisor Astrid Kase apteekide asutamispiirangute kaotamisest kõneldes.

Kase teab, et väikestes kohtades on olemasolevatel apteekidelgi raske ots otsaga kokku tulla, ometi on üsna tõenäoline, et ketid üritavad laieneda ka maale.

Kuna praegu saab väikesesse kohta võtta veel vaid ühe litsentsi, siis pole apteekril aimugi, kas mõnes ketis tõesti Palamusele tuleku mõtteid hautakse. "Aga ühel päeval võin tööle tulla ja konkurent on kohal. Kahte apteeki Palamuse välja ei kannataks. Algul hoiab kett hindu all, kuid esimesena sureksin välja kindlasti mina," räägib Kase.

Proviisor on nõus, et konkurentsi tugevdamine on üllas idee, aga ta ei näe mingit võimalust, et suurenev konkurents inimestele ravimid odavamaks teeb.

"Ravimid tulevad samadest hulgiladudest ja hoiame hinda nagunii nõnda madalal kui vähegi võimalik. Teiselt poolt on ees piirhind. Seega on hindade mängumaa praktiliselt olematu," ütleb Kase.

Tema sõnul saavad suured ketid kliendikaartidega pisut vett sogada, aga see ei tähenda lõppkokkuvõttes, et üldiselt kaupa odavamalt müüakse. "Samas võrdlesin just hinnakirju ja meie väikeses proviisoriapteegis on nii mõnigi kaup odavam kui linnas. Kui seadusemuudatusest ei võida meie ja ei võida ka kliendid, mis siis selle mõte on?" küsib Kase.

Palamuse rohumüüja sõnul ei laiendaks konkurendi turuletulek ka kaubavalikut, sest apteeki tellitakse ikkagi seda, mida kliendid soovivad, ja iga apteek saab ravimeid tellida täpselt inimeste vajadustest lähtudes. Kase tõdeb, et kõige paremini teab kohaliku rahva soove ja vajadusi ikkagi proviisor, kes on pikki aastaid sealsamas teenust ostutanud.

Kase, kes sõidab Palamusele tööle Jõgevalt, ütleb, et kui asjad peaksid minema musta stsenaariumi järgi ja tal tuleb oma apteek kinni panna, siis pakkumise korral kaaluks ta näiteks kauplusse rajatavasse apteeki tööle asumist.

"Ühelt poolt võivad ketid alevikesse sisse tulla, kuid samas on tõsi ka see, et maale tööle tulla ei taheta. Meie Maarja-Magdaleena haruapteek tuleb ilmselt sulgeda, sest selle töötaja läks tööle linnaapteeki ja Palamusest veelgi väiksemas kohas on raske nulli jääda," sedastab Kase.

Ta lisab, et kindlasti lööks apteegile skalpelli selga aga ikka veel õhus vinduv idee, et käsimüügiravimeid võivad pakkuda ka poed.

"Meile on iga kliendi iga köharohi elulise tähtsusega. Kui käsimüügiravimeid saaks osta kauplusest, siis võime kohe uksed kinni panna," teab ta.

Kase sõnul ei saa öelda, et Eestis on muu maailmaga võrreldes apteeke vähe, seega pole see ka põhjus apteekide asutamise piirangu kaotamiseks.

"Küll võiks riik kehtestada ravimitele kindlad hinnad, nagu seda minu teada on Soomes, ning klientidel oleks kõik palju selgem," arvab proviisor.

Maamees tahab maa-apteeki

Eile Palamuse apteegis ligemale 40 euro eest ravimeid ostnud Arnold läheb püha viha täis, kui jutt jõuab esialgu vaid teoreetilisele koduapteegi sulgemisele.

"Enne lähen linna apteeki, aga poest ma rohtusid ostma ei hakka!" põrutab Arnold.

Ja nendib, et asi ei ole ainult selles, et ta kohaliku apteegi proviisorit juba aastaid tunneb ja iga ravimi nüansi temaga läbi saab arutada.

"Küsimus on ka selles, et alevikku või külla ei saa jääda ainult üks suur hoone, kus on sees pood, apteek ja kultuurimaja. Sellised apteegid on nagu kool, mis annab jääjatele signaali, et elu veel kohapeal käib," räägib Arnold.

Tiina arvates on tähtis veel see, mis kellani on apteek avatud. "Tabiveres on ka väike apteek ja see on juba kinni, kui ma töölt tulen. Seepärast teen ostud Palamuselt. Kui apteek on poeruumides, siis on see suure tõenäosusega ka pisut kauem lahti," loodab ta.

Koeru löögi all

Järvamaa Koeru apteegi töötajad pidasid teisipäeval maha lausa väikese kriisikoosoleku, kus arutati, mis neist saab, kui aleviku nägusasse kauplusse peaks ilmuma konkurent.

"Meie puhul on konkurendioht tõesti suur, sest siin on ka kohalik hooldekeskus, mis annab kindlad kliendid. Kuna ümbruskonnas on pandud mitmeid apteeke kinni, muu hulgas Peetri ja Koigi, siis on meie piirkond ka lai," ütleb farmatseut Ester Raja.

Ka tema on kindel, et konkurents hindu alla ei vii. "Kogu seadusemuudatuse peamine idee oligi ju, et konkurentsiga väheneksid hinnad. Meie seda võimalust ei näe. Näeme vaid seda, et inimesed võivad jääda ilma apteegitöötajatest, kellega nad pikki aastaid suhelnud on," ütleb ta.

Raja, kes elab Paides ja käib tööl Koerus, kinnitab, et kui sealne apteek hingusele läheb, ta enam 33 km kaugusel tööl käima ei hakka.