AJAKIRJANIKE PIIRAMISRÕNGAS: Kitsuskesse Berliini müüri muuseumi saali pressis end Hodorkovskit küsitlema enneolematu arv ajakirjanikke. Foto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 23. detsember 2013 07:00
Ta pühendub täiel jõul võitlusele poliitvangide vabastamiseks Venemaal.

Läinud reede varahommikul kella poole kolme paiku äratas Mihhail Hodorkovski vanglaülem: "Ärgake! Te sõidate koju!". Eile andis ta Berliinis pressikonverentsi, öeldes, et pole veel koos lähedastega otsustanud, kus elama hakkab. Teatud tingimustel on ta siiski valmis Venemaale tagasi pöörduma.

Kodu asemel leidis Hodorkovski end seega Berliinis, taskus pass aastaks saadud Saksamaa viisaga. "Keegi ei nõudnud vabastamise eeltingimusena, et ma ei hakkaks tegelema poliitikaga või ei rahastaks opositsioonilisi rühmitusi," ütleb ta.

Aga siiski loobub opositsioonile raha jagamisest ja pühendab end võitlusele poliitvangide vabastamiseks.

Konvoi pistis välispassi pihku

"Me olime jõudmas Peterburi, kui need poisid, kes mind saatsid, konvoi, andsid mulle välispassi. Pidin sellele allkirja andma ja nad võtsid selle tagasi, käisid kusagil, õiendasid ja andsid uuesti mulle ja viisid mind eralennuki juurde, et saaksin sõita Berliini. Nad lahkusid alles siis, kui olin lennukisse läinud," rääkis eile Berliini "müürimuuseumis" kunagises Checkpoint Charlie`s enne pressikonverentsi algust ajakirjale New Times intervjuu andnud Hodorkovski.

"Nii ma sattusin siia – vanemad, naine, lapsed olid aga Moskvas. Kuid võimud saavad ausalt öelda, et mind ei saadetud Venemaalt välja, vaid ma ise palusin seda. Muud võimalust aga ei olnud – ema haigus on liiga tõsine asi."

Ta lükkas ümber ajalehtede väited, nagu oleksid teda enne vabastamist külastanud Venemaa eriteenistuste esindajad või oleks vabastamise eeltingimuseks olnud kohustus lahkuda Venemaalt.

Salajane erakiri Putinile

"Me tunneme Vladimir Vladimirovitšiga (Putin) teineteist juba ammu," ütles Hodorkovski, et Putin tunneb tema käitumist ja ei vaja vahemehi. "Kõik need kümme aastat tegi otsuseid minu kohta vaid üks inimene," teab ta seetõttu.

Hodorkovski sõnul oli teda juba aastaid püütud veenda, et ta kirjutaks armuandmispalve. "Kuid Putin ütles alati – palves tuleb tunnistada süüd. See oleks löögi alla asetanud paljud Jukosega seotud lugupeetud inimesed, vahest isegi kõik 100 000 firmas töötanut. Ma ei saanud sellist palvet esitada. Siis soovitati, et minu asja hakkaks ajama endine Saksamaa välisminister Genscher, keda ma tunnen. Olin nõus. 12. novembril tõid mu advokaadid tema kirja ja palusid selle ümber kirjutada – selle rea, mille kirjutasin oma käega ümber, oli dikteerinud Putin. "Palun mind vabastada vanglast, kus olen kandnud mulle määratud 10 aasta ja 10 kuu pikkusest karistusest juba üle 10 aasta." Ja kõik. Kuid ma kirjutasin presidendile ka isikliku kirja. Olen tänulik, et ta sellest avalikkuse ees juttu ei teinud – muu hulgas lubasin selles, nagu olen juba varem öelnud, et ei hakka tegelema poliitikaga ning võitlema Jukose varade tagasisaamiseks."

Eile tänas Hodorkovski pressikonverentsil kõiki, kes teda vanglas veedetud kümne aasta jooksul toetasid ja püüdsid aidata. Eriti Hans-Dietrich Genscherit ja liidukantsler Angela Merkelit, kelle olulisest panusest kuulis ta alles pärast vabanemist Saksamaale jõudes.

Kuigi Hodorkovski oli lubanud, et ei hakka tegelema poliitikaga, siis rõhutas ta, et pühendub võitlusele selle nimel, et Venemaal poleks enam poliitvange. Kuid: "Ma olen alles 36 tundi vabaduses olnud ja pole veel teinud põhjalikke plaane, millega tegelema hakkan. Pean kõigepealt sõprade ja lähedastega nõu pidama. Kuigi presidendi kõneisik Peskov ütles, et ma võin elada ja töötada Venemaal, siis selleks on vaja täita üks eeltingimus. Ülemkohus peab kinnitama Euroopa Inimõiguste kohtu otsuse, et ma ei pea koos Platon Lebedeviga kohtu ette minema süüdistatuna 550 miljoni dollari riisumises. Kuni ülemkohus pole õigeksmõistvat otsust teinud, ei saa ma Venemaale minna: iga hetk võidakse mulle kehtestada väljasõidukeeld. Ja ma ei saa oma välismaal elavaid pereliikmeid külastada. Äriga ma enam tegelema ei hakkas. Juhtisin juba paljude meelest väga edukalt Venemaa suuruselt teist ettevõtet ja minu praegune majandusolukord ei sunni mind töötama. Kuid ma tunnen end võlglasena inimeste ees, kelle olukord on minu omast palju hullem, kes istuvad trellide taga. Ja ma arvan, et olen võlgu ka ühiskonnale, kes peaks muutuma, et me Venemaal elaksime paremini. Aga millega täpsemalt tegelema hakkan, see pole praegu veel selge – andke pisutki aega."

Hodorkovski ei rünnanud president Putinit, mööndes, et juba siis, kui ta äriga tegelema hakkas, teadis ta, et satub karmi mängu. "Minu suhtes see karmus kasvas tavalisega võrreldes suuremaks," ütles ta.

"Kuid minu perekonda see karmus ei puudutanud, nende suhtes oldi alati lojaalsed. See lubas mul olla vähememotsionaalne. Pragmatism ei tunnista vihkamist ja kättemaksu. Sellised on mängu reeglid. Need ei meeldi mulle. Ma olen veendunud, et reegleid tuleb muuta. Aga teisi praegu ei ole."

Peaaegu oleks jäänud silmata

Intervjuus CNNi ajakirjanikule Christiane Amanpourile (eetris täna) meenutas Hodorkovski, kuidas hullunud kaasvang tormas teda pussitama. "Ta tahtis mind silma lüüa, kuid tabas nina. Õnneks oli laagris hambaarst, kes oli varem tegutsenud ka ilukirurgina. Ta opereeris mind – ja praktiliselt ei ole pussilöögist enam jälgegi näha."

Hodorkovski istus kinni 2003. aastast. "Meil oli Kremlis nõupidamisel väga terav mõttevahetus president Putiniga. Kahe nädala pärast algatati kriminaalasi…"

Vanglast oleks Hodorkovski pääsenud tuleva aasta 25. augustil.

Samal teemal

Kommentaarid  (6)

Hallo 23. detsember 2013 22:36
Millal on olnud hodorkovski või mõni kasparov poliitikud.Poliit vangidest on asi väga kaugel.Kasparov mingu oma kodumaale kiregu seal.Need mõlemad nabitakse veel kinni koos meie pätiga.
ziidiuss 23. detsember 2013 14:17
Andis alla,murti ära...Juba see,et natuke enne õiget tähtaega kirjutas armuandmise,s.t. kinnitas ühtlasi oma süüdiolemist,näitas ,et murti maha.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS