VAENUJALAL: Usbekistani presidendi vanem tütar Gulnora Karimova (41, vasakul) on oma noorema õe Lola Karimova-Tillyaevaga (35) lepitamatult tülis.Foto: AFP/Scanpix
Allan Espenberg 21. detsember 2013 08:00
Usbekistani president on juba üle 20 aasta olnud Islom Karimov, kes viimasel ajal pole enam sugugi riigi kõige populaarsem inimene. Tuntuse poolest on presidendist ette rebinud tema vanem tütar Gulnora, keda paljud tahaksid näha isegi isa järglasena – tulevase riigipeana.

Usbekistan ja Kasahstan on ainsad kunagise Nõukogude Liidu vabariigid, mille riigipeaks on alates iseseisvumisest 1990. aastate algul olnud üks ja sama inimene. Peale selle on Islom Karimov endise NSV Liidu riikide juhtidest kõige vanem – 75aastane. Nagu kõigis Kesk-Aasia riikides, nii ei saada ka Usbekistanis läbi isikukultuseta. Viimati kuulutati Karimov ülistuse märgiks "targaks ja õiglaseks padišahhiks".

Islom Karimovil on teise abikaasa Tatjanaga kaks tütart – Gulnora (41) ja Lola (35), kes mõlemad on tegutsenud poliitiku ja diplomaadina. Nad on väga rikkad, neil on mitmes välisriigis kinnisvara ja nende varanduse suuruseks arvatakse olevat umbes miljard dollarit. Seejuures pole nad seda varandust kokku ajanud seaduslikul teel, vaid kasutanud korruptiivseid vahendeid ning ähvarduste ja šantaaži abil petnud sadu miljoneid dollareid välja koguni riigikassast.

Peale tütarde on presidendil esimesest abielust poeg Pjotr, kelle olemasolule riigipea ametlikes elulugudes aga vihjed puuduvad. Ajakirjanduse andmetel ei suhtle Islom Karimov oma pojaga ja tema määramist isa järeltulijaks polevat isegi arutatud. Kuid üks tütardest võib täiesti reaalselt pretendeerida tulevaseks presidendiks.

Samas on siingi mitu konksu – Gulnora ja Lola on üpris isepäised ning ka õdede omavaheline läbisaamine pole just ideaalne. Lola sõnutsi pole ta õega viimase 12 aasta jooksul kordagi kohtunud ja nad lausa vihkavad teineteist. Peale muu on Gulnora (hellitusnimega Guguša) kerkinud viimastel kuudel Usbekistani suurimaks meediastaariks.

Mitmest uuringust on selgunud, et Gulnora on internetikasutajate hulgas oma isast-presidendist tervelt 55% võrra populaarsem. Kuna Gulnora on Twitteris võrrelnud isa Staliniga, siis on sotsiaalvõrgustikes oldud agarad arutlema, missuguse Stalini lapse (koonduslaagris surnud Jakovi, korduvalt vanglas viibinud Vassili või välismaale emigreerinud Svetlana) saatus võiks kõige tõenäolisemalt tabada Gulnorat.

"Esitütre" kriminaalsed lood

Gulnora on tulnud avalikkuse ette mitmesuguste väidete ja süüdistustega, mis ei tee häbi mitte üksnes tema isale, president Karimovile ja nende perekonnale, vaid kogu riigile. Usbeki printsessiks nimetatav Gulnora on seeläbi isa silmis palju oma väärtusest kaotanud.

Avameelitsema on Gulnorat sundinud mitmed ebameeldivused, mis teda viimasel ajal järjest tabanud. Näiteks suleti tema kontrolli all olevad tele- ja raadiojaamad, mistõttu vähenesid tema võimalused oma mõtteid edastada. Ka arestiti telejaamu hallanud meediakontserni pangakontod. Veel võeti korruptsioonis süüdistatavana vahi alla Gulnora nõbu Akbarali Abdullajev. Lisaks olevat isa tütart rusikatega peksnud, kui oli teada saanud tema rahanduskuritegudest ja internetis liikuvatest alastipiltidest. Turvamehed olevat Gulnora "karistusaktsiooni" hullematest tagajärgedest päästnud.

Presidendi tütre kinnisvara territooriumil Prantsusmaal (tal on mitu korterit Pariisis ja villa Saint-Tropez’ kuurortlinnas) korraldas kohalik politsei tänavu juunis Šveitsi kriminaaluurijate nõudmisel läbiotsimisi. Gulnora ise küll veel süüdistatavate nimekirjas pole, kuid mitut temaga seotud Usbekistani kodanikku kahtlustatakse organiseeritud kuritegevuses, rahapesus ja altkäemaksu andmises.

7. novembril algatas Usbekistani peaprokuratuur kriminaaljuurdluse Gulnora endise lähikondlase Nurmuhammad Sadõkovi röövimise ja piinamise asjus. Sadõkovi sugulaste kinnitusel olevat röövimise organiseerinud just Gulnora, kes aga ise nimetas seda süüdistust "täielikuks jampsiks". Kuigi prokuratuuri teates ei mainita Karimova nime, peetakse toimiku avamist erakordseks sündmuseks. Nii mõnegi eksperdi arvates hakkab ring Guguša ümber kokku tõmbuma ja "esitütre" olukord muutub üha keerulisemaks. Välistatud polevat isegi tema arreteerimine.

Presidenditool või vangikong?

Gulnora on paljudes oma hädades süüdistanud riigi julgeolekuameti juhti Rustam Inojatovit, kes tema arvates jahib presidenditooli ja valmistab ette riigipööret. Presidendi tütar on teatanud, et olevat kavandatud koguni tema tapmist, väidetavalt elavhõbedaga. Kas see väide ka tõele vastab, teavad vähesed. Kui Inojatov aga teada sai, et Gulnoral on plaan paluda oma isalt tema tagandamist, astus ta ennetava sammu ja kandis presidendile ette Gulnora toimiku kogu sisu.

Kuulnud Inojatovilt oma tütre vargustest, väljapressimistest ja laristamistest, viskas president Islom Karimov julgeolekujuhti tuhatoosi ja telefoniga ning ähvardas ta koos kogu suguvõsaga tappa – et miks teda Gulnora sigadustest varem ei informeeritud. Seejärel vallandas president kohe mitukümmend ametiisikut, kes polnud riigipead Gulnora mahhinatsioonidest teavitanud, ning ühtlasi peatati tütre kõigi firmade tegevus ja mõned inimesed pisteti ka pokri.

Seepeale tuli Gulnora välja uute süüdistustega, rääkides oma isa ihukaitsjate joomingutest ja orgiatest tööajal ning alluvate peksmistest ja piinamistest. Ta ei jäänud sugugi üldsõnaliseks, vaid nimetas ka inimeste nimesid, kes selliseid "pidusid" korraldavad.

Novembri keskel suleti Gulnora peamine heategevusfond – Usbekistani kultuuri- ja kunstifoorum.

Kuigi Gulnorat on peetud võimalikuks tulevaseks presidendiks, on ta kõik need jutud ümber lükanud ja väitnud, et selliseid ambitsioone tal pole. Enda sõnutsi tegutseks ta tulevikus kõige parema meelega moekunstniku, luuletaja või fotograafina. Arvestades Gulnoraga viimasel ajal seotud skandaale ja oma perekonna mustamist tema poolt, siis vaevalt Islom Karimov teda oma järglasena näeb.

Juba levivad ka kuulujutud, et Gulnora kavatseb tülide eskaleerumisest hoidumiseks kodumaalt lahkuda.

Miks Gulnora tagakiusamine on nii suure ulatuse võtnud ja miks konflikt riigi juhtkonnas üksikasjadeni avalikustatud on, meie teada ei saa. Välja on käidud mitmeid versioone, sealhulgas võimalus, et tegemist võib olla isa ja tütre kokku- ehk näitemänguga, et saada aimu oma lähikondlaste lojaalsusest.