2
fotot
TUBLI TÖÖ: Tartu ülikooli rektor Volli Kalm õnnitles esmaspäeval õpiku ühte autoritest Kristjan Korjust panuse eest eesti matemaatikaharidusse. (Andres Tennus/TÜ)

"Matemaatika õhtuõpik" jutustab arvude maa­ilma meelierutavaks, köitvaks ja arusaadavaks.

"Ma ei ütleks, et matemaatika ise ei kõneta noori – kui vaadata õhtuõpiku edu ja seda, kuidas noored tegelevad arvutite ja programmeerimisega, siis – vägagi kõnetab!" kinnitab Kristjan Korjus, "Matemaatika õhtuõpiku" üks autoreid.

"Matemaatika õhtuõpiku" – äsja jõudis poodidesse teose teine tiraaž, esimene müüdi välja kolme nädalaga – autoreid autasustati esmaspäeval Tartu ülikoolis uuendusmeelsuse ja noortes reaalainete vastu huvi tekitamise eest.

Revolutsioonilise õpiku ilmumise taga seisab tark trio: Tartu ülikooli arvutiteaduste instituudi doktorant ja projektijuht Kristjan Korjus, matemaatika doktorant Prantsusmaal Lyoni ülikoolis Juhan Aru ning illustraator, TÜ semiootika ja kultuuriteaduste magistrant Elis Saar.

Õppekavad ei käi ajaga kaasas

Kas tänapäeva noorte matemaatikaleiguse peapõhjusena tuleb siis näha asjaolu, et aine õpetamise metoodika ja raamatud lihtsalt ei köida õpilasi?

"Karmimalt öeldes võiks öelda ilmselt: jah," vastab Korjus provotseerivale küsimusele, tõdedes: "Tehnoloogia muutub väga kiiresti ja kavad ning materjalid pole jõudnud ajaga kaasas käia."

Samas on see loomulik, sest isegi parima tahtmise juures jäävad õpikud päriselust alati mõne sammu võrra tahapoole.

Matemaatikahuvi ja -teadmisi saaks märgatavalt parandada, kui tegelda juba olemasoleva õppeprogrammiga. "Kindlasti ei muudaks ma kõike, vaid kohendaks natukene koolides antavate matemaatikatundide sisu," arutleb noormees.

Praegusest viiest matemaatikatunnist nädalas võtaks ta ühe vähemaks selle tarbeks, et noored saaksid ainele läheneda vabamalt: teha grupitöösid, kasutada arvuteid ja arutada matemaatika üle üldisemalt. "Aga ma ei usu ka, et mina teaks kohe automaatselt, kuidas seda kõige õigemalt teha – kõike tuleks esmalt katsetada ja proovida," jääb ta tagasihoidlikuks.

Põhjust, miks arvude teadus jätab paljud külmaks, võiks Korjuse sõnul otsida ka viimase aja tohutust infotehnoloogilisest arengust: "Mina arvan küll, et natukene on olukorras süüdi arvutid. Kuna need teevad osa matemaatilisest tööst ära, siis aina rohkem inimesi küsivad, et miks nad peaksid seda ise õppima?"

Kunagi ka pärisõpik?

Ometi ei jaga Korjus seisukohta, nagu võiks noorsoo vähese matemaatikahuvi täielikult kompuutrite süüks panna. "Samamoodi võiks öelda, et kui inimesed ei kasuta mingil hetkel enam manuaalkäigukastiga autot, siis nad on laisemad. Aga võib-olla on nad just targemad, et lasevad töö masinal ära teha?" arutleb mees.

Kooliajast meenub, et paljudel tekkis matemaatikas probleeme gümnaasiumi alguses: põhikooli aegsed viied moondusid ühtäkki kolmedeks ja kahtedeks. Mis on selle nähtuse taga? "Ega ma konkreetset põhjust ei oska öelda," tunnistab Korjus.

"Aga võib-olla arenetakse abstraktsusega niivõrd palju edasi, et osad õpilased ei jõua või ei taha sellega kaasa minna."

Õpetajate seast on "Õhtuõpik" saanud seni peamiselt positiivset vastukaja. "Tundub, et enamik on heaks kiitnud," ütleb autor.

"Me ei tekita vist kellelgi vastureaktsioone, sest raamat on mõeldud lisamaterjalina, mitte õpikut asendama."

Korjus põhjendab õpiku edu sellega, et matemaatika riigieksam on keskkooli lõpetamisel kohustuslik. "Omaette küsimus on, et kas inimesed, kellel eksam seljataga, hakkavad seda lugema. Samas on ka ülikoolides palju matemaatikat sisaldavaid aineid, mis võib olla motiiviks."

Lõppude lõpuks ei välista ta, et on inimesi, keda matemaatika lihtsalt huvitab.

Samamoodi ei välista Korjus, et kunagi võiks tema sulest ilmuda uus, nii-öelda pärisõpik. Vajadus selle järele oleks kahtlemata olemas, kuid autorid pole kindlad, kas just nemad peaksid sellega hakkama saama.

Jaga artiklit

1 kommentaar

T
tom  /   10:05, 20. dets 2013
väga asjalik raamat.tehke järg raamatule õpiku näol :matemaatika päevaraamat gümnaasiumile.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis