Eesti uudised

Konkurents missugune: linnavõim teeb Lasnamäele oma toidupanga (43)

Karoliina Vasli, 20. detsember 2013 07:00
JÕULUOOTUS: Toidupanga asutaja Pieter Boerefijn ja kommunikatsioonijuht Nele Hendrikson seismas kastide kõrval, kus muu hulgas ka jõulukaardid ja ohtralt magusat. Need lähevad jõulupakkidesse, mida kogu Eestis saadetakse välja 2500. Foto: Arno Saar
Tallinna linnaisad teatasid, et teevad Lasnamäele munitsipaalpoe juurde oma toidupanga ja hakkavad kogu Eestis tuntud toidupangale konkurentsi pakkuma. Tegelikult ei tohi linn seda nime kasutadagi.

Munitsipaalpood avab uksed kevadel, selleks kulub 215 000 eurot linnarahva raha. Abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul on volikogu sotsiaalkomisjonis olnud juttu, et poes jääb ikka midagi üle ja selle jagamiseks võiks ka munitsipaalpoe juures tegutseda toidupank.

"Ega see toidupank, mis juba on olemas, toimib ka väga hästi. Miks neid mitu ei või olla, natukene erilaadseid. Ega me täna tahame ikka konkurentsi igas valdkonnas saada," ütles abilinnapea "Aktuaalsele kaamerale".

Toidupanga hollandlasest juht Pieter Boerefijn aga imestab, mis konkurentsist käib jutt. "Meie oleme ju mittetulundusühing, nemad teeks seda maksumaksja rahaga. Mis konkurents?" põrutab hollandlasest aitaja.

Asi on peatsetes valimistes?

Toidupanga kommunikatsioonijuht Nele Hendrikson lisab, et mittetulundusühingud ei konkureeri omavahel, vaid teevad koostööd. Samuti on nimetus toidupank ka patenteeritud ja linn seda nime kasutada ei saakski.

Solman lausub, et selle asemel, et mingi järjekordne paralleelstruktuur luua, võiks linn hoopis toidupanka toetada. "Muidugi pole riigikogu valimised enam kaugel… Ent ei maksaks end võõra tekiga katta. Raha saaks kasutada otstarbekamalt," leiab ta.

Linna Lasnamäe toidupanga ideest kuulnud, uurisid toidupanga inimesed ettevõtlusametist, miks sellise mõttega üldse välja tuldi. "Mõte on neil selgelt veel toorevõitu ja sõna "toidupank" on isegi Raepressi sõnul olnud kasutuses vaid esialgse tööversiooni kontekstis, kusjuures asjassepuutuvad ametnikudki ei tea veel, et midagi sellist on õhus," märgib Hendrikson.

Tema sõnul oleks lahendus lihtne: munitsipaalpood võiks olla üks nendest kauplustest, kust toidupank üle jääva kauba kokku kogub, nii nagu see käib ka teiste poodide puhul.

Sellise ettepaneku tegid toidupanga inimesed möödunud nädalal ka Tallinna Turud ASile. "Kui selle idee välja käisime, leidsid nad, et see on väga hea mõte, nii et küllap see asjade edenedes ka teoks saab," loodavad toidupanga esindajad, mainides samas, et ehk suurendab sel juhul linn ka nende rahastamist.

Tallinna ettevõtlusameti juht Kairi Teniste aga toonitab, et kaupluses üle jäävad toiduained peavad jõudma eelkõige Lasnamäe puudust kannatavatele peredele.

"Kuidas täpselt see toimuma hakkab ning millise nime all, selgub aasta alguses, kui oleme arutanud erinevate osapooltega, sealhulgas linnaosa sotsiaalosakonnaga," lisab Teniste.

Tallinna tugi

• Linn toetab Tallinna toidupanka ühe kasti kohta 28 sendiga.

• Praeguste plaanide järgi jagatakse tuleval aastal Tallinnas 21 000 kastitäit toitu.

• Nädalas jagatakse praegu otse abivajavatele peredele kokku 340 toiduabipakki, millest kõige enam läheb Põhja-Tallinna – 140 pakki.

• Lasnamäe saab praegu 50 pakki nädalas, uuel aastal suureneb kogus 110 pakini.

• Kiire arvutus näitab, et toidupank saab linnalt ligi 5900 eurot.

• Linna rahade eest saab toidupank töötada umbes kaks nädalat aastas. (ALLIKAS: Toidupank)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee