Seisukoht

Tasuta hüve 

Karoliina Vasli, toimetaja, 18. detsember 2013 19:13
Foto: TAIRO LUTTER
Üliõpilased maadlevad praegu eksamitega ja ootavad väljateenitud puhkust. Esimene semester on lõppemas ja kõigi sel sügisel täiskoormusel alustanute jaoks oli see prii. IRL saab „tasuta kõrgharidust" oma poliitilise loosungina kasutada ja rääkida rõõmsatest tudengitest, kel raha alles jääb.

Tegelikkuses pole see nii lihtne ja särav. Tean mitmeid, kes läksid suure hurraaga kõrgharidust omandama, aga on juba käega löönud. Kui ikka varasematel aastatel ei õnnestunud töö kõrvalt magistriõpingutele keskenduda, miks peaks nüüd? Õige jah, varem pidi selle eest maksma. Tasuta hüvede puhul tekib ikka kiusatus neid mekkida. Hiljem saad aru, et vähemasti ajakulu mõttes pead selle eest maksma. Kahjuks tean ka mitmeid, kes õpingutega takerdunud, sest õppetoetust saavad ülivähesed. Pole toetust, vanemate tugi olematu – ikka lähed kuskile tööle. See omakorda tähendab, et õppimisele enam nõnda palju keskenduda ei saa.

Ka õppejõudude hulgas on neid, kes suhtuvad toimuvasse skeptiliselt, sest tajuvad, et osa tudengeid nühib koolipinki vaid selleks, et diplom tasuta kätte saada. Need tudengid poleks ilmselt oma taset arvestades varem tasuta õppesse kvalifitseerunud. Ma ei leia, et tasuta kõrgharidus kui selline on vale, aga läbimõtlematut on siin palju. Alustada võiks kas või õppetoetuste suurendamisest ja vaadata õppeaasta lõpus väljalangevust. Kui mõnel erialal on väljalangevus eriti märgatav, siis võiks ehk seal õppekohti kokku tõmmata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee