Eesti uudised

Nutitelefon vanglasse? Kopteri ja ammu abil lihtne!  

Karoliina Vasli, 18. detsember 2013 07:00
KAH VARIANT: Vanglas istuva ninamehega on ju vaja suhelda – appi võeti vana hea amb. Foto: Riigiprokuratuur
Kamp eestlasi võttis Helsingis trellide taga istuva kaasmaalase eestvedamisel ette suurejoonelise narkoäri. Vajalik mobiiltelefon lennutati viimasele ammuga. Algul püüti kopteriga, aga see ei õnnestunud. Luhta läks ka rahaliselt tulusana plaanitud äri.

Riigiprokurör Andres Ülviste võis eile tõdeda, et Fanta ja Sprite pole pelgalt karastusjoogid. Neid nimesid kannavad ka Eesti-Soome ühisoperatsioonid, mille ajal narkoärikad paljastati.

Äsjane "Sprite" tõi vangimajja eestlased, kes Lääne-Euroopast Soome sealsetele vahendajatele narkootikume tõid. Infot võimaliku narkokaubanduse kohta saadi varasuvel. Praegu on kinni peetud 20 eestlast ja viis soomlast, kes jõudsid Soome tuua neli lasti narkootikume. Kõik teadaolevalt Hollandist – 76 kilo amfetamiini, kuus kilo hašisit ning kilo ecstasy’t.

"See on Soome mõõdupuu järgi märkimisväärne kogus," rõhutas Soome keskkriminaalpolitsei komissar Jari Räty eile riigiprokuratuuris pressikonverentsil. Tänaval on selle müügiväärtus umbes kaks miljonit eurot.

Juhtumi eripära oligi, et eesti sulide ninamees istub ühes Helsingi vanglas. Samas osakonnas kannab karistust ka soomlaste motoklubi Bandidos liige. Omavahel hakati suhtlema ja äri ajama. "Eestlane sai teada, millal uimastipartiid Soome saabuvad ja kuhu need on peidetud. Selle info andis ta edasi motikaklubi esindajale, kes selle siis omakorda edastas," selgitas Räty.

Asjaosalistel olid kasutusel nutitelefonid, millega helistada ja vajadusel internetti vaadata.

Eestlasele toimetati mobiil kätte üpris kummaliselt. Esiti üritasid kamraadid telefoni üle vanglamüüri lennutada kaugjuhitava kopteriga. Plaan aga luhtus tehniliste probleemide tõttu. Seejärel võeti appi amb – kambri kohale katusele lennutati tamiil, mille kambris viibinud eestlane konksu abil sisse vedas. Tamiili teise otsa kinnitasid kaaslased vastasmaja katusele. Õhusilla kaudu sai vang nutitelefoni kätte.

Narkootikumide Soome toimetamiseks kasutasid sulid rahvusvahelist kullerposti. Eesti keskkriminaalpolitsei juhi Krista Aasa sõnul olid eestlastel varinimesid ja valedokumendid, kuid nad tegid nõnda ka palju vigu ja muutusid lõpuks hooletuks. Aas kirjeldas, et eestlastel on kirju kuritegelik minevik: karistusi näiteks nii narkoäri, varguste ja röövimiste kui ka vägistamise eest. "Keegi ametlikult ei tööta ja põhiliselt on nad põhiharidusega," iseloomustas ta kurjategijaid.

Viis soomlasest kahtlusalust on kõik seotud motoklubiga Bandidos või selle allüksustega.

Operatsiooni "Fanta" ajal tabatud eestlased vahendasid narkootikume teiste hulgas ka motomeestele: kriminaalsetele klubidele Cannonball ja Bandidos.

Jari Räty nendib, et kui riiki veetakse uimasteid, on kokkuostjal vaja suuri summasid, ja motoklubidel on need olemas. "Nemad on enda peale võtnud väljaostmise ja levitamise."

25 kahtlusalusest 20 on praegu vahi all. Kuritegusid hakkab menetlema Espoo maakohus 2014. aasta jaanuaris.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee