Portugali blogi

Tulevastele vahetusüliõpilastele (8)

Liina Laanemets, 17. detsember 2013, 15:01
 
Semester on läbi saanud. Eksamid ja esitlused edukalt tehtud. Kuid selle postituse eesmärgiks on mul võrrelda eestlaste ning välismaalaste presentatsioone.

Meile tundub loogiline, et esitluse slaidid peavad olema konkreetsed, märksõnadega ning lühidalt. Pole mõtet pikki lohisevaid lauseid esitlusse panna. Oleme teinud neljas aines esitlusi ja igalt õppejõult on tulnud tagasiside, et väga hea esitlus. Kuid kõigile pole seda öeldud.

Portugali keele õpetaja kiitis lausa mitu korda, mitu päeva järjest. Tundus kummaline, sest me tegime oma esitluse ära, milleks mitu korda kiita? Õpetaja oli lausa oma kolleegidele rääkinud, kui head ja konkreetsed slaidid oli meil kokku pantud.

Meie, eestlased, oleme alati tahtnud esimestena oma esitlused ära teha, nüüd aga näeme teiste omasid. Taust on roosa, tekst on valge, kirja suurus healjuhul 12. Kui tahetakse ikka A4 ära pressida ühele slaidile, siis seda tehakse. Kuna meile Eestis kõrgkoolis on arvutiõpetaja ikka rõhutanud, et ühele reale ei tohiks panna üle viie sõna, siis seda me ka järgimine.

Või ehk olen ma tõesti esitlustest valesti aru saanud, kas see peabki olema üks korralik referaat PowerPointis? Ei näe mõtet, et pean silmi kissitama, aga ikka mitte midagi ei näe ega aru saa. Seega parem teha märksõnadega või konkreetse lühidad laused ja kõrvale rääkida muud taustainfot.

Ja kõigile tulevastele Erasmuslastele (või teistele vahetus(üli)õpilastele), ärge murtesege ome võõrkeele pärast. Kui kursusel kõigiga ei suhtle ja kuuled, kui hispaanlaste kamp oma suu lahti teeb, siis nuputame, mis keeles esitlus on. Nimelt pooled sõnad loetakse nii nagu kirjutatakse, pooled sõnad oleks nagu hispaania keeles.

Leedukatega sai veel rohkem nalja, tundsin, nagu oleks kuskil Kaunase linna peal jalutamas. Ega siis imaasjata pole öeldud, et eestlastel polegi aru saada aktsendist. Seega tuleb ka tänada meie inglise keele õpetajat, kes esimesel semestril lühikese ajaga andis meile põhja majandusega seotud sõnavarale ning lihvis meie hääldust.

Jõulud lähenevad, Portugalis on komme kuusk majja tuua 1.detsembril. Seega postitust illustreerib kooli kuusk. Jõulutunnet ei ole, natuke sajab vihma, lehed on hunnikutes maas. Mõni inimene käib veel rannaplätudega, kuid rahva shoppamise hullustus on täies hoos!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee