Foto: Viljar Voog
Õhtuleht.ee 17. detsember 2013 14:00
Jõululaupäev on vaid ühe nädala kaugusel, mis tähendab, et Õhtulehe toidukoolis "Nämm-nämm!" on viimane aeg jõuda pühadelaua pearoa juurde. Täna teeme koos restoranide Olde Hansa ja Clazz peakokk Emmanuel Wille'iga valmis mulgikapsad ning neljapäeval võtame ette seaprae.

Manu retsepti järgimiseks vajate:
Kaks kilo hapukapsast
250 grammi suitsupõske (Aga mida rohkem, seda lihasem!)
Kolm sibulat
Kruupe
Tsillit
Küüslauku
Köömneid
Musta ja roosat pipart
Kaneeli
Loorberit
Õunamahla

Esmalt eemalda liha küljest kamar ning lõika põsk väikesteks kuubikuteks. Haki juurde sibul ning pane koos killukese võiga potti hauduma.

Samal aja pane pliidil kõrvalrauale vee sisse kuni kümneks minutiks soojenema eelpestud kruubid. „Kui sa paneksid otse [kapsaste] sisse, siis võiks kruupide maitse selle ära rikkuda. See toob puhtama maitse välja, kui sa enne natukene blanšeerid odrakruupe," selgitab Manu, miks tuleks nii käituda.

Kuni liha kergelt haudub, võta tükike marlit, pane kõik maitseained sinna sisse ja keera sõlm peale. Nõnda saad valmis justkui teekotikese vürtside jaoks, mida on hea kerge kapsaste sisse panna ja pärast välja võtta.

Haki tükkideks ka küüslauguküüned ning eemalda tšillikaunast seemned. „Ta ei anna pikantsust juurde, aga ta ümardab maitseid. Tšilli on väga tagasihoidlik maitselt," lisab Manu eestimaisele mulgikapsale oma vimka.

Nüüd pane kapsad ja maitseained kõik koos lihaga potti ning lisa juurde vedelikku. Manu eelistab vee asemel kasutada õunamahla: „Vesi on igav!"

Kurna kraanikausi kohal kruubid, kalla kapsaste sekka ning sega korralikult läbi. Segamise ajaks võiksid potist eemaldada maitseainekotikese, et see katki ei läheks.

Enne kaane peale panemist lisa ka kohe algul ära lõigatud kamar maitset andma ning siis lase kogu kompotil rahulikult poolteist tundi haududa. Ära unusta kapsast pidevalt segada ning vastavalt maitsele pane juurde soola, pipart, suhkrut ning veel õunamahla.

„Kõige parem on mulgikapsas, kui sa selle täna valmis teed ja homme serveerid," lõpetab Manu.

Õhtulehe toidukool „Nämm-nämm!" on tagasi juba neljapäeval, kui mõtleme jõulaua pearoa ehk seaprae peale. Head isu!